[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Suchej nad Parnou si pripomenuli 72. výročie Akcie Rehoľníčky
P:3, 02. 09. 2022 13:07, DOM

Suchá nad Parnou 2. septembra (TK KBS) Pri lurdskej jaskyni v záhrade kláštora sestier uršulínok v Suchej nad Parnou si Konfederácia politických väzňov Slovenska, Ústav pamäti národa a Rímska únia Rádu sv. Uršule 31. augusta pripomenuli 72. výročie Akcie Rehoľníčky - vyvezenia rehoľníčok z kláštorov komunistickým režimom v roku 1950.

Na úvod sa prítomní pomodlili desiatok svätého ruženca, ktorý sa predmodlieval duchovný správca kláštora Imrich Revák a sr. Svorada Salvová.

Následne predniesli svoje spomienky vyvezenie z kláštorov, internáciu, nútené práce v poľnohospodárstve a v textilných továrňach sr. Konštancia Ferencová, sr. Natália Vráblová a sr. Svorada Salvová. V mene KPVS každej z nich bývalý politický väzeň Vladimír Domorák odovzdal kvet.

Príhovor predniesol aj predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa Jerguš Sivoš, ktorý v ňom priblížil vyvezenie sestier z kláštora v Suchej nad Parnou. Zároveň odovzdal dekréty veterána protikomunistického odboja a pamätné medaily ÚPN sr. Natálii Vráblovej, sr. Svorade Salvovej, sr. Eufémii Lukovičovej a sr. Konštancii Ferencovej.

Provinciálnej predstavenej sr. Samuele Harmáčkovej odovzdal dekréty a medaily pre sestry, ktorým bolo priznané postavenie veterána protikomunistického odboja, ale medzitým zomreli. Boli to sr. Viannea Bernadičová, sr. Consolata Cíferská a sr. Domitila Líšková, ktorá zomrela práve v tento deň ráno.

Na záver sa prihovorila a poďakovala provinciálna predstavená sr. Samuela Harmáčková a I. Revák všetkým udelil požehnanie. Po skončení programu prítomní navštívili v kláštore aj sr. Amáliu Kvasnicovú a J. Sivoš jej odovzdal medailu a dekrét v jej izbe. Aj ona si zaspomínala na rok 1950.

Sestry Konštancia, Natália a Amália boli vyvezené z kláštora v Batizovciach do centralizačného kláštora v Modre, sestra Svorada bola vyvezená z kláštora v Trnave do centralizačného kláštora v Dolných Semerovciach a sr. Eufémia bola vyvezená z kláštora v Prahe do centralizačného kláštora v Broumove.

Odkaz na videozáznam

TK KBS informoval Peter Sandtner( TK KBS, psa, ml; pz ) 20220902035   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]