[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 24. 06. 2024   Meniny má Ján      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätohubertovské popoludnie pri poľovníckom kríži s biskupom Judákom
P:3, 02. 09. 2022 08:39, DOM

Nitra 2. septembra (TK KBS) Pri poľovníckom kríži v lokalite Fabianka v Párovských Hájoch sa konal v uplynulých dňoch VII. ročník Svätohubertovského popoludnia. Súčasťou programu bola aj svätá omša v prírode,  ktorú celebroval nitriansky biskup  Mons. Viliam Judák s farárom farnosti Nitra – Klokočina Jozefom Tomicom a farárom farnosti Jarok Petrom Klechom za účasti veriacich oboch farností a členov Poľovníckeho združenia Klokočina – Párovské Háje. 

Liturgická slávnosť bola venovaná spomienke na obete krvavej masakry vo Fabiánovej doline, ktorá sa odohrala na začiatku 16. storočia. Poľovníci pre účastníkov spomienkovej slávnosti pripravili guláš, pri ktorom sa po skončení svätej omše všetci stretli a v spoločenstve strávili príjemné sviatočné odpoludnie.

História masakry vo Fabiánovej doline spadá do obdobia na konci septembra v roku 1530, keď sa vracala skupina Turkov z prepadu na Hornej Nitre s korisťou z rabovania, ktorú tvorilo aj  okolo päťsto detí a niekoľko dospelých zajatcov. Turci sa rozhodli urobiť si na noc zastávku v biskupskom lese vo Fabiánovej doline. Zavčas ráno sa k nim blížili cisárski vojaci palatína Alexia Thurza, ktorí zisťovali rozsah škôd po tureckom rabovaní na jeho majetkoch. Turci sa zľakli, že vojaci idú do boja a v panike sa rozhodli pozabíjať všetkých zajatcov. Dospelí zajatci stihli ujsť, no deti Turci zmasakrovali tak, že ich prežilo asi päťdesiat.  (por. I. Točka Pamiatka historickej tragédie vo Fabiánovej doline).

Na pamiatku tejto udalosti bol na tomto mieste postavený najskôr drevený kríž. Korpus z tohto kríža je dnes na novom kamennom kríži. Keďže lokalita je súčasťou biskupských lesov, v ktorých voľakedy vykonávali právo poľovníctva aj nitrianski biskupi, bolo už v minulosti povinnosťou biskupských lesníkov starať sa o kríž a jeho okolie. Nitriansky biskup Viliam Batthyány vždy pri poľovačkách vyžadoval, aby sa poľovníci pri tomto kríži poklonili a prežehnali. V súčasnosti sa o kríž a jeho okolie starajú miestni poľovníci.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, tu, ml; pz ) 20220902023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]