[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 07. 2024   Meniny má Vladimír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinála Tomka ocenili in memoriam cenou Jozefa Miloslava Hurbana
P:3, 01. 09. 2022 16:00, DOM

Bratislava 1. septembra (TK KBS) Predseda Národnej rady SR Boris Kollár odovzdal šiestim laureátom štátnu cenu Jozefa Miloslava Hurbana. Medzi ocenenými bol aj nedávno zosnulý slovenský kardinál Jozef Tomko, ktorý získal cenu in memoriam. Cenu prebral v jeho mene bratislavský arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Mons. Stanislav Zvolenský.

„Je príkladom toho, že aj človek, ktorý pracoval na najvyšších poschodiach vatikánskej hierarchie, môže zostať úprimným vlastencom malého stredoeurópskeho národa,“ povedal o kardinálovi Tomkovi predseda parlamentu Boris Kollár. S arcibiskupom Zvolenským sa na ceremónii zúčastnil aj bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko, neter kardinála Tomka Gabriela Holečková a výkonný tajomník KBS Ivan Ružička.

Bratislava, cena, Hurban, Zvolensky

Arcibiskup Zvolenský poďakoval za udelenie ceny kardinálovi Tomkovi. „Pokladáme to za vyjadrenie úcty a ocenenia veľkej osobnosti moderných dejín Rímskokatolíckej cirkvi a Slovenskej republiky. Lebo pán kardinál Jozef Tomko počas celého života a osobitným spôsobom ako prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov slovami a skutkami sprítomňoval hodnoty ľudskej dôstojnosti každého človeka a ľudských práv a bol ich hlásateľom, realizátorom a obrancom, čo vyplývalo z jeho osobnej hlbokej viery v Boha a z jeho radosti a obetovosti v službe Evanjelia Ježiša Krista," uviedol predseda KBS.

„Ako prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov mal poslanie, ktoré bolo globálne, celosvetové, ale zároveň navždy zostal a zostáva pre nás aj človekom, ktorý bol srdcom na Slovensku. (...)  Ďakujem za udelenie ceny, aj v mene pokrvných príbuzných pána kardinála a v mene pán arcibiskupa Bernarda Bobera, košického arcibiskupa, lebo v Košickej arcidiecéze pokladajú pán kardinála stále za kňaza Košickej arcidiecézy a aj táto cena udelená in memoriam bude uložená a prístupná v Arcidiecéznom múzeu pána kardinála Jozefa Tomka," dodal arcibiskup Zvolenský.

Štátnu cenu Jozefa Miloslava Hurbana odovzdáva predseda NR SR. Oceniť tak môže jednotlivca či kolektív za mimoriadne významné zásluhy, výsledky práce alebo pôsobenie v oblasti legislatívy, práva, rozvoja demokracie alebo ústavnosti v SR. Štátnu cenu možno udeliť aj občanovi iného štátu alebo v humanitárnej oblasti. S udelením štátnej ceny Jozefa Miloslava Hurbana je spojená finančná odmena. Medzi dnešnými ocenenými bola aj herečka Božidara Turzonovová, dramatik a režisér Viliam Klimáček a bývalý prezident SR Rudolf Schuster, Cenu udelil Kollár tiež rabínovi Itzchackovi Jehudovi Schapirovi. Cenu in memoriam dostal i právnik, univerzitný pedagóg a odborník na občianske právo Karol Plank.

_
Udeľovanie štátnych cien Jozefa Milana Hurbana (Zdroj: TA3)( TK KBS, ml; ml ) 20220901001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]