[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 20. 06. 2024   Meniny má Valéria      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V michalovskej Bazilike minor oslávili sviatok bl. Metoda Dominika Trčku
P:3, 31. 08. 2022 10:29, DOM

Košice 31. augusta (TK KBS/TS KE) Už od skorého sobotného rána 27. augusta 2022 putovali účastníci 10. ročníka pešej púte k relikviám blaženého mučeníka Metoda Dominika Trčku. Ich večernému príchodu do baziliky v Michalovciach okolo piatej večer predchádzal odpustový program modlitby svätého ruženca a sviatočnej veľkej večierne s lítiou – požehnaním pšenice, chleba, vína a oleja.

Necelá stovka pútnikov dorazila do zaplnenej baziliky počas modlitby molebenu k blaženému Metodovi, spojeného s čítaním osobitných intencií a prosieb o uzdravenie i pomoc. Slávnostnej archijerejskej liturgii, ktorú spevom sprevádzal zbor sv. Jozefa pod vedením pani dirigentky Gofusovej, predsedal vladyka Milan Chautur CSsR, emeritný košický biskup.

Na začiatku svojej homílie zložil hold všetkým pútnikom, ktorí si prišli uctiť blaženého redemptoristu v tento večer, či už svoju púť konali od rána až do rozpáleného večera, alebo ich púťou bola kratšia cesta z ich domovov až do michalovskej baziliky. Vyzdvihol čnosti, ktoré sprevádzali mučeníkov život, ktorých je v dnešnej dobe pramálo, skôr sa prezentuje ich protipól – čnosti, umocnené rehoľnými sľubmi chudoby, poslušnosti a čistoty. Cestou k svätosti preňho nebol iba okamih trýznenia vo väzení a mučeníckej smrti, základom jeho svätosti bol správny pohľad na život a smerovanie celej životnej púte.

Na záver svätej liturgie poďakoval vladykovi Milanovi Metod Lukačik, protoigumen michalovskej viceprovincie redemptoristov. Poďakoval vladykovi za to, že si každoročne nájde čas na to, aby oslávil sviatok aj svojho blaženého spolubrata redemptoristu v tejto bazilike, ktorá sa mu pred rokom spolu s priľahlým kláštorom stala domovom.

Sobotný odpustový program zakončili Modlitby o uzdravenie na príhovor blaženého Metoda spojené s čítaním z apoštolského listu i evanjelia, s možnosťou prijať pomazanie olejom.

V nedeľné ráno 28. augusta odpustová slávnosť začala slávením utierne. V rannej liturgii sa v homílii veriacim pútnikom prihovoril páter Václav Hypius CSsR, provinciál redemptoristov zjednotenej provincie Bratislava-Praha. Zameral sa na vernosť bl. Metoda napriek okolnostiam života. Archijerejskú sv. liturgiu slávil vladyka Cyril Vasiľ SJ.

Z významných hostí odpustovú slávnosť svojou prítomnosťou obohatil aj provinciál baziliánov o. Vladimír Sedláček OSBM. Rehoľné sestry, redemptoristi z ostatných komunít, bohoslovci a veriaci ľud sa tak v nedeľné predpoludnie modlili na príhovor bl. Metoda Dominika Trčku.

Vo svojej homílii vladyka Cyril použil veľavravný príklad človeka, ktorý dostal pozvanie od bohatého priateľa na jachtu. Súčasťou pozvania bol aj fakt, že nemusí so sebou nič priniesť, pretože všetko bude zabezpečené. No pozvaný si jednak robil starosti s prípravami, batožinou, sieťkou proti komárom, turistickým lehátkom, …. a po príchode k priateľovi s jachtou pochopil, že tam je všetko v oveľa väčšom komforte pripravené.

Vladyka Cyril v tomto príklade chcel poukázať na pozvanie, ktoré má každý človek od Boha, ale starosti, tie ľudské, niekedy zamestnávajú jednotlivcov natoľko, že neprijímajú to všetko, čo hostiteľ pripravil. A teda, máme ponuku to svoje „všetko“ vymeniť za Božie „všetko“. Vyzval vladyka Cyril všetkých prítomných.

„Popoludnie už patrilo stretnutiu v kláštornej záhrade. Opekanie, rozhovory, detské hry a rodinná atmosféra boli zavŕšením odpustovej slávnosti bl. Metoda. Vďaka mnohým, ktorí prišli k redemptoristom do baziliky a svojou účasťou a aj pomocou sa chceli podieľať na tejto slávnosti," píše Tlačové stredisko Košickej eparchie.

Zdroj: TS KE / Richard Fučko, Miroslav Bujdoš CSsR( TK KBS, ts ke, rfu, mbu; ml ) 20220831028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]