[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 18. 06. 2024   Meniny má Vratislav, Vratislava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Štyria Slováci vystúpili na sympóziu o šetrení sexuálnych deliktov  
P:3, 30. 08. 2022 14:00, ZAH

Olomouc 30. augusta (TK KBS) Štyria Slováci vystúpili na dvojdňovej konferencii na tému Šetrenie sexuálnych deliktov v Katolíckej cirkvi, ktorú zorganizovala Cyrilometodská teologická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci. Prednášajúcimi boli odborníci z civilného i cirkevného práva, psychológovia, psychoterapeuti, zástupcovia cirkevných i štátnych autorít. Na konferencii sa zúčastnili štyria biskupi z Čiech a Moravy (Mons. Antonín Basler, Mons. Josef Núzik, Mons. Zdeněk Wasserbauer, Mons. Vlastimil Kročil), ďalej kňazi, zasvätení i laici, pracovníci diecéznych tribunálov i rôznych inštitúcií, ktoré sa priamo i nepriamo venujú problematike sexuálneho zneužívania maloletých. V programe bola i svätá omša za obete sexuálnych prípadov nielen v Katolíckej cirkvi. 

 V prvej časti konferencie vystúpili hostia zo Slovenska. Sr. Marta Andraščíková, ktorá sa venuje terapeutickému sprevádzaniu obetí, na základe osobných skúseností priblížila prežívanie obetí sexuálneho zneužívania v rôznych oblastiach ich života. V závere jej prednášky povedala svoje svedectvo jedna z obetí zo Slovenska. Mons. Marek Forgáč, košický pomocný biskup a predseda Komisie KBS pre ochranu maloletých v Cirkvi vo svojej prednáške o telesnosti kňaza ozrejmil súvislosť medzi deliktami sexuálneho zneužívania v Cirkvi a celibátnym spôsobom života. Andrej Kačmár, riaditeľ Centra na ochranu maloletých v Košiciach, vo svojej prezentácii porovnal existujúce smernice o riešení prípadov sexuálneho zneužívania v Česku, Nemecku, Taliansku a na Slovensku.

„Hlavný prínos konferencie vidím v prehĺbení porozumenia cirkevných pracovníkov, ktorí sa podieľajú na vyšetrovaní sexuálnych trestných činov v cirkvi, ako zneužívanie vníma obeť a čo robiť, aby vyšetrovanie bolo spravodlivé, účinné a zároveň ľudsky citlivé voči obeti a rešpektujúce prezumpciu neviny obvineného. Z konferencie zároveň vyplynulo, že cirkevné a štátne orgány majú rovnaký cieľ a môžu si navzájom pomôcť svojimi skúsenosťami v oblasti prevencie a vyšetrovania. V neposlednom rade to bolo nadviazanie osobných vzťahov medzi účastníkmi a vysielačmi, ktoré tvoria základ spolupráce v budúcnosti,“ povedal TK KBS Libor Botek, súdny vikár Olomouckej arcidiecézy. 

„Výkon slovenských hostí hodnotili všetci veľmi pozitívne. Oceňujeme vaše praktické skúsenosti v tejto oblasti a teoretické spracovanie problematiky. Sestra M. Andraščíková nás veľmi zaujala tým, že ukázala problematiku z pohľadu obete. Prezentácia obete bola mimoriadne pútavá a pre všetkých príťažlivá. Hovorili o tom až do konca konferencie. Veľký ohlas malo aj vystúpenie biskupa Mareka, ktorý poukázal na príčiny problémov v správaní kňazov a najmä na dôsledky ich chýb. A postrehy otca Andreja týkajúce sa Inštrukcie sú podnetom na to, aby sme pri jej ďalšej revízii zvážili jej zlepšenie. Sme vám naozaj veľmi vďační za vaše pripomienky,“ dodal súdny vikár Olomouckej arcidiecézy. ( TK KBS, mfo; ml ) 20220830026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]