[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 25. 06. 2024   Meniny má Tadeáš, Olívia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Akadémia rodiny organizuje v septembri prvý Deň mnohodetných rodín
P:3, 30. 08. 2022 12:40, DOM

Bratislava 30. augusta (TK KBS) V areáli Partizánskej lúky v Bratislave (pri dvojaltánku za amfiteátrom) Akadémia rodiny chystá 10. septembra Deň mnohodetných rodín. Podujatie sa uskutoční od 10:00 do 14:00. „Chceme poukázať na prítomnosť týchto rodín v spoločnosti a zároveň ich lepšie zosieťovať, aby tak mohli spoločne ľahšie čeliť ich výzvam. Pozvané sú však samozrejme všetky rodiny a jednotlivci, ktorí sa chcú zabaviť a dozvedieť viac," píšu organizátori akcie.

 

To sú všetky vaše?

 

Otázka s ktorou sa bežne stretávajú mnohodetné rodiny (so štyri a viac deťmi) v súčasnej spoločnosti. Napriek tomu, že mnohodetné rodiny boli v minulosti bežnou súčasťou spoločnosti, dnes na ne mnohí pozerajú cez prsty. Pritom práve tieto rodiny môžu byť jednou z odpovedí na demografickú zimu, ktorú Slovensko začína pociťovať. Taktiež tieto rodiny sú základom pre mnoho významných osobností či už ako rodičov alebo detí z mnohodetných rodín. Napríklad Ursula von der Leyen, predsedníčka Európskej komisie, vychovala so svojim manželom sedem detí.

 

Podpora mnohodetných rodín je na Slovensku nízka

 

Napríklad príspevok pri narodení dieťaťa je pri prvých troch deťoch vyšší (829,86€) ako pri štvrtom a ďalšom (151,37€). Mesto Bratislava poskytovala finančný príspevok mnohodetným rodinám do roku 2018, ale z rozhodnutia Najvyššieho kontrolného úradu bolo poskytovanie tohto finančného príspevku pozastavené. Hlavné mesto deklaruje, že si plne uvedomuje svoju zodpovednosť voči zraniteľnejším skupinám obyvateľstva a určite bude hľadať iné, adresnejšie alternatívy podpory, o ktorých bude informovať. Doposiaľ však o týchto formách podpory nie je viac známe. Pritom napríklad okres Bratislava I. má spolu s okresom Košice IV najviac obyvateľov v poproduktívnom veku a táto situácia sa bude ďalej zhoršovať. Vo februári 2021 zomrel Stanislav Trnovec, mnohoročný predseda Klubu mnohodetných rodín, a tým sa v podstate znefunkčnila jediná celonárodná organizácia hajacia záujmy týchto rodín.

 

Deň mnohodetných rodín 2022!

 

Vidiac toto uprázdnené pole sa Akadémia rodiny rozhodla zamerať svoje aktivity aj na mnohodetné rodiny, keďže pri našich aktivitách sa s nimi stretávame v hojnej miere a vidíme výzvy, ktorým musia čeliť. Jednou z prvých aktivít je Deň mnohodetných rodín Program bude pestrý. Od 10:00, kedy podujatie začne, budú k dispozícii stanovištia s animátormi v indiánskom štýle. Od 10:30 zahrá Miro Jilo malým aj veľkým svoje Pesničkohry. Následne sa v krátkych príhovoroch predstavia organizácie ponúkajúce svoje služby mnohodetným rodinám, ako aj rodičia mnohodetných rodín so svojimi svedectvami. Od 11:30 vystúpi kúzelník a následne bude k dispozícii možnosť grilovania vlastných dobrôt. Po programe je možnosť neformálnych diskusií, pričom záver je naplánovaný na 14:00.

 

Organizátorom je Akadémia rodiny.

 

Akadémia rodiny už viac ako 13 rokov organizuje kurzy, prednášky, workshopy na rôzne výchovné a vzťahové témy. Od tej doby prešlo jej kurzami približne 330 párov v rámci manželských a rodičovských kurzov a približne 80 jednotlivcov v rámci kurzov určených pre mládež. Organizuje tiež tematické dovolenkové podujatia "Rodinné leto", ktorých sa počas piatich ročníkov zúčastnilo viac ako 150 rodín.

 

 

TK KBS informovala Monika Jucková



( TK KBS, mju, ml; pz ) 20220830021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]