[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ukrajina, vyjadrenie Svätej stolice: Pápež bráni život, nie politické pozície
P:3, 30. 08. 2022 12:30, ZAH

Vatikán 30. augusta (RV) Svätá stolica reaguje na polemiky, ktoré sa v posledných dňoch rozprúdili okolo slov pápeža Františka. V komuniké poukazuje na pápežove početné intervencie o vojne a pripomína, že vždy odsudzoval ruskú agresiu ako „morálne nespravodlivú, neprijateľnú, barbarskú, nezmyselnú, odpornú a svätokrádežnú“.

Pápež hovorí ako pastier, ktorý bráni každý ľudský život, nie ako politik. Toto je správny výklad jeho početných intervencií v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Uvádza sa to v komuniké Svätej stolice týždeň po slovách pápeža Františka na audiencii v stredu 24. augusta so zmienkou o atentáte, pri ktorom prišla v Rusku o život dcéra Alexandra Dugina a po tom, ako tieto slová vyvolali na Ukrajine polemické reakcie aj na politickej a inštitucionálnej úrovni.

Komuniké Tlačového strediska Svätej stolice, vydané dnes 30. augusta, uvádzame v plnom znení:

„V kontexte vojny na Ukrajine je mnoho intervencií Svätého Otca Františka a jeho spolupracovníkov. Ich cieľom je poväčšine pozvať duchovných pastierov a veriacich k modlitbe a všetkých ľudí dobrej vôle k solidarite a úsiliu o obnovu mieru. Vo viac ako jednom prípade, ako tomu bolo aj v posledných dňoch, sa objavili verejné diskusie o politickom význame takýchto intervencií.

V tejto súvislosti pripomíname, že slová Svätého Otca o tejto dramatickej otázke treba chápať ako hlas pozdvihnutý na obranu ľudského života a hodnôt s ním spojených, a nie ako zaujímanie politickej pozície. Pokiaľ ide o vojnu veľkého rozsahu na Ukrajine, ktorú začala Ruská federácia, intervencie Svätého Otca Františka sú jasné a jednoznačné v jej morálnom odsúdení ako morálne nespravodlivej, neprijateľnej, barbarskej, nezmyselnej, odpornej a svätokrádežnej.“( TK KBS, RV jb; ml ) 20220830020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]