[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 04. 2024   Meniny má Marek      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež prijal katolíckych parlamentných poslancov: Spravodlivosť, bratstvo, mier
P:3, 25. 08. 2022 18:33, ZAH

Vatikán 25. augusta (RV) Spravodlivosť, bratstvo a mier, ktorý nie je len absenciou vojny. O týchto hodnotách a o úlohe parlamentných politikov rozvíjať ich hovoril Svätý Otec dnes pri stretnutí s členmi Medzinárodnej katolíckej siete zákonodarcov.

Združenie s oficiálnym názvom International Catholic Legislators Network má pôvod v rakúskom Trumau, kde vzniklo v roku 2010 pod patronátom viedenského arcibiskupa, kardinála Christopha Schönborna. Spolu s ním boli na dnešnom stretnutí s pápežom aj prezident združenia Alting von Geusau a patriarcha  Sýrsko-pravoslávnej cirkvi Ignatius Aphrem II.

Skupine parlamentných poslancov z rozličných krajín sa Svätý Otec prihovoril v Klementínskej sále a svoje myšlienky sústredil do troch bodov: spravodlivosť, bratstvo a mier.  Vyjadril sa aj týmito slovami:

„Zišli ste sa, aby ste sa zamysleli nad dôležitou témou podpory spravodlivosti a mieru v súčasnej geopolitickej situácii poznačenej konfliktami a rozdelením, ktoré postihujú mnohé oblasti sveta. V tejto súvislosti by som vám rád ponúkol niekoľko krátkych úvah o troch kľúčových slovách, ktoré vám môžu pomôcť viesť diskusie v týchto dňoch: spravodlivosť, bratstvo a pokoj.“

„V dnešnom svete sa mnohí ľudia dožadujú spravodlivosti, najmä tí najzraniteľnejší, ktorí často nemajú hlas a ktorí očakávajú, že občianski a politickí predstavitelia, prostredníctvom účinných verejných politík a zákonov, budú chrániť ich dôstojnosť Božích detí a nedotknuteľnosť ich základných ľudských práv. Mám na mysli napríklad chudobných, migrantov a utečencov, obete obchodovania s ľuďmi, chorých a starších ľudí a mnoho ďalších osôb, ktorým hrozí, že ich dnešná kultúra „použi a vyhoď“, kultúra skartovania, využije a odhodí. Vašou úlohou je pracovať na ochrane a posilňovaní tých správnych vzťahov vo verejnej sfére, ktoré umožňujú, aby sa s každým človekom zaobchádzalo s úctou a láskou, ktorá mu patrí. Pán nám pripomína: „Všetko, čo chcete, aby ľudia robili vám, robte aj vy im“ (Mt 7,12; porov. Lk 6,31).“

Po zdôraznení hodnoty spravodlivosti sa Svätý Otec ďalej zameral na tému „bratstva“:

„Ak chceme uzdraviť náš svet, ktorý je tak ťažko skúšaný rivalitou a formami násilia, ktoré sa rodia z túžby dominovať a nie slúžiť, potrebujeme nielen zodpovedných občanov, ale aj schopných lídrov, inšpirovaných bratskou láskou zameranou najmä na tých, ktorí žijú v neistých životných podmienkach. Vzhľadom na to vás povzbudzujem, aby ste na národnej i medzinárodnej úrovni pokračovali v úsilí o prijatie politík a zákonov, ktoré sa v duchu solidarity snažia riešiť mnohé situácie nerovnosti a nespravodlivosti, ohrozujúce sociálnu štruktúru a prirodzenú dôstojnosť všetkých ľudí.“

Mier nie je len absenciou vojny, poznamenal ďalej pápež František a prešiel k tretiemu bodu príhovoru:

„Mier pramení z trvalého záväzku k vzájomnému dialógu, trpezlivého hľadania pravdy a ochoty uprednostniť skutočné dobro spoločenstva pred osobným prospechom. Z tohto pohľadu je vaša práca ako zákonodarcov a politických lídrov dôležitejšia ako kedykoľvek predtým. Skutočný mier možno dosiahnuť len vtedy, keď sa budeme usilovať prostredníctvom perspektívnych politických a legislatívnych procesov vybudovať spoločenský poriadok založený na všeobecnom bratstve a spravodlivosti pre všetkých.“

S parlamentnými poslancami sa Svätý Otec rozlúčil udelením požehnania a týmito slovami:

„Drahí priatelia, nech vám Pán pomôže stať sa kvasom obnovy občianskeho a politického života, svedkami „politickej lásky“ (porov. Fratelli tutti, 180 a nasl.) pre tých, ktorí to najviac potrebujú.“

Členov Medzinárodnej katolíckej siete zákonodarcov prijal pápež František podobným spôsobom aj v predchádzajúcom roku, keď mali v závere augusta svoje stretnutie vo Frascati pri Ríme.



( TK KBS, RV, jb, bd; rp ) 20220825020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]