[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 30. 09. 2023   Meniny má Jarolím      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

KBS pozýva farnosti pripomenúť deň obetí holokaustu a rasového násilia
P:3, 23. 08. 2022 13:32, DOM

Bratislava 23. augusta (TK KBS) Konferencia biskupov Slovenska (KBS) pozýva farnosti a spoločenstvá, aby sa zapojili k septembrovej spomienke venovanej obetiam holokaustu  rasového násilia. Národná rada SR ho odobrila na 9. september preto, lebo v ten deň v roku 1941 vtedajšia Slovenská republika prijala 290 represívnych paragrafov, tzv. Židovský kódex, ktorým sa začal proces židovských deportácií.

„Cieľom spolupráce KBS a Ústredného zväzu židovských náboženských obcí je pripraviť spomienkové podujatie súbežne v čo najväčšom počte slovenských miest a obcí, aby pripomínanie takejto formy zla, ktorého následky cítime dodnes, nás urobilo citlivými a aby podobné činy nemohli v spoločnosti nikdy prevládnuť," vysvetlil iniciatívu výkonný tajomník KBS Ivan Ružička.

Iniciatíva má názov "Nezabudnutí susedia". „Nazdávame  sa, že sila spomienky a odmietnutia zla viac vynikne, keď si tieto udalosti pripomenieme na celom Slovensku spoločne v jeden deň a v rovnakú  hodinu. Preto sme prišli s návrhom spoločného podujatia : „Nezabudnutí susedia“ - spomienky na všetky obete holokaustu deviateho septembra o 10 hodine," píše sa v sprievodnom liste.

„Cieľom je pripraviť spomienkovú tryznu súbežne v čo najväčšom počte slovenských miest a obcí. Prizývame k spolupráci miestnych spoluorganizátorov - dobrovoľníkov," avizuje židovská náboženská obec. Do všetkých miest, kde sa spomienkové podujatie organizuje, zašle príhovory od osobností spoločenského a tiež náboženského života, spolu s  ďalšími podpornými materiálmi.

Organizátori v jednotlivých mestách sa postarajú o zastrešenie podujatia vo svojom regióne: propagáciu, komunikáciu so samosprávou, pozvanie verejnosti a mienkotvorných osobností, oslovenie škôl a ich študentov. Jednotlivé farnosti a spoločenstvá sa môžu prihlásiť priamo na e-mail organizátora Jozefa Klementa (jklement@klemo.sk). Následne im budú zaslané všetky podklady.

V roku 2021 sa prvýkrát uskutočnila celoslovenská spomienková tryzna „Nezabudnutí susedia“. Zapojilo sa do nej 64 miest a obcí, ktoré si pripomenuli obete, záchrancov a zároveň smutné 80. výročie prijatia Židovského kódexu. Počas druhej svetovej vojny bolo vyvezených do likvidačných táborov alebo inak zabitých viac ako 70 000 židovských občanov – žien, mužov, detí, starých ľudí.                                                                                                 

Na pripomienku tejto tragédie v našej histórii, Slovenská republika vyhlásila deviaty september za „Deň obetí holokaustu a rasového násilia“.  Viaceré obce a mestá si pripomínajú obete holokaustu v tento deň, niektoré si zvolili dátum, kedy boli z ich územia deportovaní židovskí obyvatelia. ( TK KBS, ml; ml ) 20220823036   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]