[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 20. 06. 2024   Meniny má Valéria      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskupi vyzvali Izrael, aby rešpektoval právo Palestínčanov na vodu
P:3, 23. 08. 2022 07:25, ZAH

Izrael 23. augusta (RV CZ) Katolícki biskupi Svätej zeme vyzvali Izrael, aby rešpektoval základné právo Palestínčanov na vodu. Izraelčania majú "nepretržitý prístup k tečúcej vode", zatiaľ čo státisíce Palestínčanov "v lete čelia vážnemu nedostatku vody". Biskupská komisia "Justitia & Pax" sa proti tomu ohradila vo svojom vyhlásení.

Komisia uviedla, že Izrael má prísnu kontrolu nad všetkými vodnými zdrojmi v Palestíne a neurobil nič pre vodnú infraštruktúru krajiny. Okrem drastického nedostatku to viedlo aj k zhoršeniu kvality dostupnej vody. Situácia je obzvlášť ťažká pre desiatky komunít, ktorým "izraelské orgány bránia v pripojení na funkčnú vodovodnú sieť", a pre ľudí pracujúcich v poľnohospodárstve. Sú nútení kupovať vodu súkromne a za nemalé náklady. Keďže si to mnohí nemohli dovoliť, museli by sa vzdať svojej poľnohospodárskej pôdy.

Vodná politika je politikou osídlenia

Biskupská komisia obviňuje Izrael z podpory politiky osídľovania tým, že nerešpektuje právo na vodu. Izrael by mohol napríklad skonfiškovať poľnohospodársku pôdu opustenú z dôvodu nedostatku vody.

Okrem toho ničenie cisterien izraelskou armádou alebo osadníkmi "vedie k vyľudňovaniu, často v oblastiach, kde chce Izrael zvýšiť prítomnosť osadníkov". Izrael musí riešiť základnú ľudskú potrebu vody a "umožniť palestínskym obyvateľom vybudovať cisterny na vodu a opraviť zničené cisterny na zachytávanie dažďovej vody a uskladňovanie nakúpenej vody", uvádza sa vo vyhlásení.

Izrael sa nachádza v polopúštnej oblasti, kde prší v priemere len 50 dní v roku. Negevská púšť zaberá približne 60 % rozlohy krajiny. Obyvateľov krajiny zásobujú vodou len tri zdroje. Vláda sa spolieha na odsoľovacie zariadenia: do roku 2025 sa má 85 % pitnej vody získavať úpravou morskej vody. Na palestínskych územiach je však chronický nedostatok vody (Zdroj: RV CZ).( TK KBS, rv cz; ml ) 20220823029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]