[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 07. 2024   Meniny má Nina      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Slovenská pomoc sirotám, ktorí prišli o rodičov, zahŕňa i detský domov
P:3, 22. 08. 2022 11:10, DOM

Košice 22. augusta (TK KBS/TASR) Súčasťou slovenskej pomoci ukrajinským deťom, ktoré prišli o rodičov, sú v Zakarpatskej oblasti projekt bezpečného domova pre deti z Mariupoľa v Serednom a vznik fyzioterapeutického centra v Svaľave. Po návšteve Zakarpatska o tom informovali zástupcovia organizácie Úsmev ako dar, Katolíckej cirkvi a združenia Feman.

V Zakarpatskej oblasti, ktorá susedí so Slovenskom a má okolo 1,2 milióna obyvateľov, sa aktuálne nachádza zhruba 375.000 ľudí z východných častí Ukrajiny, hľadajúcich útočisko pred vojnou, z toho 120.000 detí. Pre tamojšiu administratívu to znamená aj veľkú finančnú záťaž a každá pomoc je z ukrajinskej strany vítaná a oceňovaná.

Po návšteve tejto oblasti z minulého týždňa to konštatoval poradca predsedu vlády SR pre cezhraničnú spoluprácu a riaditeľ združenia Feman Eduard Buraš.

Upozornil pritom na riziko ďalšieho vývoja v súvislosti s pretrvávajúcou vojnou na Ukrajine. "Čo nás čaká na jeseň v dôsledku toho, čo sa deje, je ťažko predpovedať, ale je jasné, že ten dosah môže byť aj na nás, na našu hranicu a môže sa prejaviť aj tu," povedal.  

Súčasťou stredajšej návštevy na Ukrajine, ktorej cieľom bolo oboznámiť sa so situáciou a projektmi, boli aj detský ombudsman Jozef Mikloško, predseda Rady Konferencie biskupov Slovenska pre migrantov a utečencov Jozef Haľko a košický eparcha Cyril Vasiľ.

Komisár pre deti poukázal na to, že čím viac Slovensko pomôže deťom, ktoré sú odkázané na pomoc na Ukrajine, tým menej budú nútené odísť za hranice. Jeden zo zásadných spôsobov je podľa neho pomoc s bývaním a príkladom toho je domov pre 24 detí z Mariupoľa v Serednom. 

„Druhý smer je pomoc týmto sirotám, polosirotám, deťom, ktoré sú ranené a z týchto vojnových oblastí, znovu sa začleniť do života. Všetci vieme, že tie traumatické udalosti, ktoré zažili, ich môžu poznačiť na celý život, čiže rehabilitácia do života – či už fyzická aj psychická, čo ide ruka v ruke," povedal.

Arcibiskup Vasiľ ocenil, že mohol navštíviť dom v Serednom, ktorý cirkev poskytla pre profesijnú rodinu s 24 deťmi. 

„Je to ukážka toho, ako spolupráca rôznych dobročinných organizácií a miestnej cirkvi môže vytvoriť aj takýto nový domov pre celú dosť početnú skupinu detí, teda utečencov, tých najzraniteľnejších, ktorým chýba vlastná rodina a teraz už aj vlastné miesto, v ktorom boli zvyknutí vyrásť," uviedol. 

Podľa Buraša sa pilotný projekt fyzioterapeutického centra pre deti v Svaľave môže v prípade úspechu realizovať aj na Slovensku ako cezhraničný projekt (Zdroj: TASR).( TK KBS, tasr; ml ) 20220822025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]