[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 21. 06. 2024   Meniny má Alojz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Veriaci z troch krajín sa stretli so svojimi biskupmi opäť na Trojmedzí
P:3, 22. 08. 2022 10:59, DOM

Žilina 22. augusta (TK KBS) V sobotu 20. augusta sa opäť stretli veriaci z troch krajín na Trojmedzí, aby so svojimi biskupmi ďakovali Pánu Bohu za dar pokoja a spolupráce. Naživo slávnosť priniesli TV LUX a Rádio LUMEN. 

„Stretnutie na Trojmedzí je pre nás príležitosťou na ďalší krok k zblíženiu susedných národov Slovenska, Čiech a Poľska, ktoré majú k sebe historicky blízko. Tak, ako sa ľudia stretávajú na hraniciach iných štátov v Európe, aj tu prehlbujeme naše vzájomné vzťahy, realizujeme spoločné kultúrne, dopravné a iné investičné projekty.

To všetko upevňuje spoločne zdieľaná viera, ktorá je súčasťou nášho každodenného života. Putujeme na toto miesto okolo sviatku Panny Márie Kráľovnej, ktorá je Kráľovnou viery, služby a vzájomného počúvania sa - ako nám to pripomenul na svätej omši pán biskup Martin David z Ostravsko-opavskej diecézy.

Panna Mária chce byť uprostred našich rodín a našich komunít. Toto všetko si pripomíname aj na Trojmedzí a mám nádej, že ešte aj dlho budeme," zhodnotil žilinský biskup Tomáš Galis, ktorý celebroval svätú omšu. Pútnikom sa prihovoril aj ostravsko-opavský biskup Martin David a na záver bohoslužby prítomných pozdravil biskup Bielska Bialej Roman Pindel.

Trojmedzie symbolicky spája tri krajiny - Slovensko, Českú a Poľskú republiku. Jeho bod leží v rovnoramennom trojuholníku, ktorého vrcholy od roku 1995 tvoria 240 cm vysoké žulové monolity, osadené do podstavcov. Tradícia pútí sa začala po vzniku Žilinskej diecézy. Iniciátorom spoločnej púte Čechov, Poliakov a Slovákov bol biskup Galis podľa vzoru stretania Talianov, Rakúšanov a Slovincov. 

TK KBS informoval Zdeno Pupík( TK KBS, zpu; ml ) 20220822024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]