[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Anjel Pána: „Tesná brána“ znamená prijať mieru Krista
P:3, 22. 08. 2022 07:44, ZAH

Vatikán 21. augusta (RV) Evanjeliová výzva usilovať sa vojsť tesnou bránou znamená, že máme primerať svoj život Ježišovej miere a prijať riziko lásky, aj keď to znamená kríž. O tom hovoril pápež František v nedeľu 21. augusta v zamyslení pred modlitbou Anjel Pána, ktoré prinášame v plnom znení. Svätý Otec po udelení požehnania reagoval aj na situáciu v Nikarague.

Na námestí sv. Petra sa dnes zhromaždilo na poludňajšiu modlitbu približne 12 tisíc veriacich. Svätý Otec sa im prihovoril v biblickom zamyslení nad evanjeliom 21. cezročnej nedele, kde Ježiš hovorí o „tesnej bráne“, ktorou sa treba usilovať vojsť (Lk 13,22-30).

Príhovor pred modlitbou Anjel Pána

 

21. augusta, 21. nedeľa cez rok, cyklus C

Drahí bratia a sestry, požehnanú nedeľu!

V úryvku z Lukášovho evanjelia v liturgii tejto nedele sa ktosi pýta Ježiša: „Je málo tých, čo budú spasení?“ A Pán odpovedá: „Usilujte sa vojsť tesnou bránou“ (Lk 13,24). Tesná brána je obraz, ktorý nás môže vystrašiť, akoby spása bola určená len pre vyvolených alebo dokonalých. To je však v rozpore s tým, čo nás Ježiš učil pri mnohých príležitostiach; o niečo ďalej totiž hovorí: „Prídu od východu i od západu, od severu i od juhu a budú stolovať v Božom kráľovstve“ (v. 29). Táto brána je teda tesná, no je otvorená pre všetkých! Nezabudnime na to: pre všetkých! Brána je otvorená všetkým!

Ale aby sme tejto tesnej bráne lepšie porozumeli, treba si položiť otázku, čo to znamená. Ježiš používa tento obraz z vtedajšieho života a pravdepodobne naráža na skutočnosť, že keď nastal večer, brány mesta sa zatvárali a otvorená zostala len jedna brána, menšia a užšia: a aby sa človek mohol vrátiť domov, mohol prejsť len tade.

Spomeňme si teda na Ježišove slová: „Ja som brána: kto vojde cezo mňa, bude spasený“ (Jn 10,9). Chce nám povedať, že ak chceme vstúpiť do Božieho života, do spásy, musíme prejsť cez neho – nie cez niekoho iného, cez neho: prijať ho a jeho slovo. Tak ako sa človek, aby vstúpil do mesta, musel „dať premerať“ jedinou tesnou bránou, ktorá zostala otvorená, tak aj život kresťana je životom „na mieru Krista“, založeným a pretváraným podľa neho.

Znamená to, že meradlom je Ježiš a jeho evanjelium: nie to, čo si myslíme my, ale to, čo nám hovorí on. A tak je to tesná brána nie preto, že je určená len pre niekoľkých, nie; ale preto, že byť Ježišovými znamená nasledovať ho, zasvätiť svoj život láske, službe a sebadarovaniu, ako to urobil on, ktorý prešiel tesnou bránou kríža. Vstup do životného projektu, ktorý nám Boh ponúka, od nás vyžaduje, aby sme zúžili priestor sebectva, znížili domýšľavosť sebestačnosti, znížili výšku pýchy a nadutosti, prekonali lenivosť, aby sme prešli rizikom lásky, aj keď to obnáša kríž.

Zamyslime sa, aby sme boli konkrétni, nad každodennými gestami lásky, ktorých vytrvalé konanie nás stojí námahu: pomyslime na rodičov, ktorí sa venujú svojim deťom, obetujú sa na úkor času pre seba; na tých, ktorí sa starajú o druhých a nielen o vlastné záujmy; na tých, ktorí sa venujú službe starším, chudobnejším a zraniteľnejším; pomyslime na tých, ktorí vytrvávajú v práci s nasadením, znášajú ťažkosti a možno aj nepochopenie; pomyslime na tých, ktorí trpia pre svoju vieru, ale naďalej sa modlia a milujú.

Pomyslime na všetkých tých, ktorí namiesto toho, aby reagovali pudovo, odpovedajú na zlo dobrom, nachádzajú silu odpustiť a odvahu začať odznova. Toto je len niekoľko príkladov ľudí, ktorí si nevybrali širokú bránu vlastného pohodlia, ale Ježišovu tesnú bránu života vynaloženého v láske. Tých, hovorí dnes Pán, bude Otec uznávať oveľa viac než tých, ktorí sa považujú za už spasených, a v skutočnosti, v živote, sú „páchateľmi neprávosti“ (Lk 13,27).

Bratia a sestry, na ktorej strane chceme stáť? Dávame prednosť ľahkej ceste, keď myslíme len na seba, alebo si volíme tesnú bránu evanjelia, ktorá uvádza do krízy naše sebectvá, ale robí nás schopnými prijať skutočný život, ktorý pochádza od Boha a robí nás šťastnými? Na ktorej strane sme? Panna Mária, ktorá nasledovala Ježiša až na kríž, nech nám pomáha, aby sme podľa neho merali svoj život a vošli do plného a večného života.

(Preklad: Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu – Vatican News)( TK KBS, RV, jb, ak; rp ) 20220822014   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]