[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Veriaci z Hlohovca spomínali na bývalého dekana Mons. Jána Repiského
P:3, 22. 08. 2022 07:05, DOM

Levice 22. augusta (TK KBS) Hlohovskí veriaci putovali v sobotu do Levíc (časť Rybníky), aby si pripomenuli bývalého hlohovského dekana, assesora Mons. Jána Repiského, ktorý by dnes oslávil 92 rokov a od ktorého smrti ubehlo v polovici júna päť rokov (16. 6. 2022). Veriacich sprevádzal assesor a farár zo Smoleníc Milan Červeňanský, ktorý v Hlohovci pôsobil ako diakon.

Veriaci najskôr navštívil hrob Mons. Jána Repiského, kde je pochovaný spolu s jeho rodičmi, pri ktorom sa pomodlili desiatok slávnostného ruženca. Potom nasledovala svätá omša v Kostole Ducha Svätého, ktorú celebroval hlohovský rodák Roman Gallás. Obetovali ju za dekana Repiského. Na úvod nás privítal miestny farár Martin Felix. Pripomenul, že pri svätej omši bude použitý aj kalich, ktorý farnosti daroval Mons. Repiský.

Homíliu predniesol Milan Červeňanský. Zameral sa v nej na slová evanjelia, v ktorom Pán Ježiš upozorňuje, aby sme si nebrali príklad s farizejov a nežili podľa ich skutkov. Ten, kto by mohol pri pre nás vzorom, z koho si môžeme brať príklad, je práve Mons. Ján Repiský. On sám ho zažil počas svojej diakonskej praxe a obdivoval ho za to, že bol mužom modlitby a mal vrúcny vzťah ku sláveniu liturgie. Pri kňazských vysviackach hlohovských rodákoch bola na ňom vždy vidno radosť, keď ich obliekal do ornátov.

Mons. Ján Repiský je významnou osobnosťou hlohovskej farnosti, v ktorej pôsobil 23 rokov. Za ten čas sa pričinil o vrátenie Špitálika i františkánskeho kláštora Cirkvi. V mieste Špitálika vybudoval nový farský úrad a pastoračné centrum. Z jeho iniciatívy vznikla cirkevná základná škola sv. Jozefa i cirkevná materská škola Panny Márie Pomocnice. Stál za zrodom spoločenstiev či už Združenia mariánskej mládeže či Klubu združenia kresťanských seniorov. Obnovil Zámsku púť aj Púť ku sv. Urbanovi.

Za jeho pôsobenia vzišlo z tejto farnosti 12 kňazských povolaní. Svojím ľudským prístupom a pokorou ostane navždy zapísaný v srdciach veriacich. „Autobusovú dopravu hradilo Kresťanskodemokratické hnutie a celú akciu zorganizoval  viceprimátor mesta Hlohovec Peter Dvoran," uviedla Lucia Froncová.( TK KBS, lfr; ml ) 20220822013   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]