[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František venoval 100 tisíc eur rodinám po útokoch na Srí Lanke 
P:3, 19. 08. 2022 07:41, ZAH

Vatikán 19. augusta (RV CZ) Kardinál Malcolm Ranjith, arcibiskup Colomba, v rozhovore pre Vatican News vyjadruje svoju vďačnosť pápežovi Františkovi za to, že z vlastnej vôle venoval 100 000 eur na podporu približne štyristo rodín postihnutých bombovými útokmi na kostoly na Veľkú noc 2019, ktoré si vyžiadali 269 obetí.

V rozhovore pre Vatican News sa arcibiskup zamýšľa nad štedrosťou Svätého Otca voči rodinám v katolíckych a protestantských kostoloch v čase, keď pretrvávajúca hospodárska, politická a finančná kríza v krajine dosahuje nové rozmery. Hovorí tiež o tom, či sa riešili obavy o bezpečnosť miestnej Cirkvi, a ponúka svoj pohľad na to, čo je potrebné urobiť, aby sa Srí Lanka dostala z politickej, hospodárskej a sociálnej krízy.

- Vaša Eminencia, mohli by ste nám povedať o dare 100 000 eur, ktorý pápež František venoval rodinám obetí a pozostalým po obetiach teroristických útokov na Srí Lanke z Veľkonočnej nedele 2019?

„Keď som vo februári tohto roku prišiel do Ríma a stretol sa s Jeho Svätosťou, pýtal sa ma na blaho týchto ľudí, ako sa im darí, a vyjadril o nich záujem. Z vlastnej iniciatívy ma potom požiadal, či by nám mohol finančne pomôcť, a ja som mu odpovedal, že by sme mu boli vďační. Spýtal sa ma, koľko potrebujem, na čo som mu odpovedal: "Čokoľvek dáte, bude ocenené." Potom mi povedal, že od niekoho dostal dar vo výške 100 000 eur a že mi dá 50 000 eur. Požiadal ma o číslo účtu našich diecéznych fondov, ktoré som mu dal, a keď som sa v apríli vrátil a skontroloval účet, zistil som, že nám naň pripísal 100 000 eur. Tak nám dal celú sumu. Zistil som, že je pre našich ľudí mimoriadne nápomocný a sme mu veľmi vďační za jeho záujem a neustálu pozornosť, ktorú venuje potrebám týchto ľudí."

- A ako bude táto podpora rozdelená medzi rodiny obetí? Viem si predstaviť, že je to veľmi cenná podpora, najmä vzhľadom na hospodársku krízu, ktorej teraz národ čelí.

„Vzhľadom na súčasnú hospodársku krízu aj títo ľudia veľmi potrebujú pomoc. Preto sme sa rozhodli poskytnúť tieto peniaze teraz a spravodlivo ich rozdeliť podľa potrieb a rôznych problémov, ktorým tieto rodiny čelia, a vypracovali sme program. Celú sumu sme pridelili 400 rodinám z Kostola svätého Sebastiána v Katuwapitiya v Negombe a Kostola svätého Antona v Kochchikade. Určitú sumu sme dali aj rodinám z evanjelickej cirkvi v Batticaloa a poslali sme ju miestnemu úradu Charity, aby ju mohli rozdeliť týmto ľuďom. Okrem toho sme vyčlenili niekoľko významnejších súm pre tých, ktorí sú pripútaní na lôžko a potrebujú neustálu lekársku starostlivosť a musia platiť za ošetrovanie a iné veci.  Vzhľadom na to sme im poskytli vyššiu sumu.  Pápežovu podporu sme rozdali počas slávnostnej ceremónie minulý víkend, na ktorú sme pozvali aj apoštolského nuncia."

- A je miestna cirkev stále zapojená do procesu obnovy a vyrovnávania sa s týmito útokmi?

„Táto otázka má dve strany. Jednou z nich je, samozrejme, skutočnosť, že existujú rôzne potreby: ekonomické, fyzické, zdravotné a psychologické. Preto sa o tieto potreby naďalej staráme, ako najlepšie vieme. Po útokoch sa z celého sveta valil príval charitatívnych darov. Preto sme vytvorili špeciálny fond a časť týchto peňazí je stále k dispozícii a o týchto ľudí sa budeme starať aj v budúcnosti. Na druhej strane je tu otázka spravodlivosti, poznania pravdy o týchto útokoch. Pre obete je to oveľa závažnejší problém, pretože chcú vedieť, kto stojí za útokmi a prečo sa im stali. Pri výbuchoch zahynulo 269 ľudí a pri ďalšom výbuchu zahynuli traja policajti, ktorí išli zatknúť niektorých z účastníkov, čím sa ich celkový počet zvýšil na 272. Preto musíme hľadať odpovede na tieto otázky týkajúce sa celého útoku: kto za ním skutočne stál a prečo bol vykonaný. Kým nedostaneme jasné odpovede, naši ľudia nebudú spokojní."

- Moja ďalšia otázka znie, do akej miery sa riešili bezpečnostné otázky miestnej cirkvi? Na základe toho, čo ste práve povedali, sa zdá, že je pred nami ešte veľa práce...

„Áno, samozrejme, problémy našej krajiny sú oveľa väčšie, a to kvôli zlej politike a zlému riadeniu hospodárstva. Srí Lanka sa prepadla do priepasti. Nachádzame sa uprostred finančnej krízy, vážnej finančnej krízy, v ktorej je mnoho ľudí nezamestnaných alebo nedostatočne zamestnaných. V dôsledku toho nemajú žiadny príjem pre svoje rodiny.  To má vplyv na celú populáciu. Okrem toho sú tu aj ďalšie problémy: všetky priemyselné odvetvia sa zrútili, máme obrovské dlhy, ktoré musíme splácať iným krajinám za zbytočné projekty, ktoré predchádzajúce vlády podporovali skôr pre osobné obohatenie než pre všeobecný rozvoj. Tieto projekty vytvorili v krajine obrovský dlhový problém a my nevieme, ako sa z neho dostať. Národný dôchodok a výrobná kapacita sa znížili, takže nie sme schopní platiť za základné potreby ľudí, ako je elektrina, uhlie na prevádzku generátorov elektriny a nafta a benzín, ktoré potrebujú poľnohospodári, rybári a ďalší pre svoje podniky. To všetko sa zrútilo a rodinné príjmy boli vážne postihnuté. Z tohto dôvodu máme vážnu finančnú krízu a všetci budeme mať vážne problémy."

- V súvislosti s touto hospodárskou a politickou krízou. Čo si myslíte, Vaša Eminencia, že musíme urobiť, aby sme z nej unikli alebo sa z nej dostali?

K vážnej erózii demokracie na Srí Lanke došlo aj v dôsledku troch faktorov.  Prvým je postupné zhoršovanie stavu právneho štátu a zasahovanie politických predstaviteľov do súdnictva, v dôsledku čoho sa spravodlivosť stala pre našich občanov nepodstatnou. Preto chceme, aby sa to napravilo. Po druhé, miera korupcie v našom politickom systéme je veľmi vysoká a niekoľko ľudí, alebo skôr niekoľko rodín, dosahuje neobmedzené zisky, zatiaľ čo mnohé rodiny žijú v obrovskej chudobe. Preto je potrebné zastaviť túto korupciu a zaviesť účinný spôsob jej kontroly. Po tretie, porušovanie ľudských práv je čoraz častejšie a čím viac ľudia protestujú, tým viac sú vlády utláčané. Existuje teda veľa nezodpovedaných otázok. To všetko si vyžaduje transformáciu našej spoločnosti. Chceme, aby medzinárodné spoločenstvo vyvinulo tlak na našu vládu, aby zabezpečila nápravu týchto chýb, a žiadame, aby nám bola poskytnutá taká pomoc, aby sa korupcia už nevyskytovala.  Naša krajina by mala dostať pomoc, ale za jasných podmienok, aby sa zachovala demokracia, právny štát, spravodlivosť a ľudské práva (Zdroj: RV CZ). ( TK KBS, rv cz; ml ) 20220819010   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]