[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 07. 2024   Meniny má Magdaléna      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kard. Tomko pred ochorením a úmrtím napísal list žiakom v Bratislave
P:3, 18. 08. 2022 09:35, DOM

Bratislava 18. augusta (TK KBS) Zosnulý kardinál Jozef Tomko krátko pred ochorením a úmrtím napísal list, ktorý adresoval 13. júna tohto roka triednej učiteľke a žiakom - štvrtákom Základnej školy sv. Uršuly v Bratislave. Upozornil na to Jozef M. Rydlo. Krátko nato bol Jozef Tomko hospitalizovaný v nemocnici a pred desiatimi dňami zomrel. Jeho vrúcny list deťom prinášame v plnom znení.

Bratislava, list, Tomko

Keď Jozef Tomko na jar tohto roku slávil svoje 98. narodeniny, žiaci 4. B Základnej školy sv. Uršule v Bratislave, ktorá je súčasťou Spojenej školy sv. Uršule,  sa na vlastivede práve učili „slovenské naj“. Slovo dalo slovo a žiaci sa s učiteľkou Renátou Rydlovou rozhodli napísať do Ríma vinš k životnému jubileu „slovenskému naj“, kardinálovi Tomkovi.

Napísali mu:

Milý pán kardinál Jozef Tomko!

Píšu Vám žiaci 4. B triedy Základnej školy sv. Uršule v Bratislave.

Dnes sme mali vlastivedu a s pani učiteľkou Renátou Rydlovou sme sa učili o pamätihodnostiach Slovenska a o významných osobnostiach slovenského národa. Spomínali sme i na Vás, ktorý ste aj vo Vašom vysokom veku stále po boku Svätého Otca Františka. Sme hrdí na to, že vedľa pápeža je tiež Slovák! Modlíme sa za Vás, za Svätého Otca, za Slovensko, za náš slovenský národ a za pokoj vo svete.

Nech Vás i nás Sedembolestná Panna Mária, Patrónka Slovenska, ochraňuje.

Prosíme Vás o Vaše požehnanie pre našu triedu i našu katolícku školu.

Žiaci 4. B triedy a triedna pani učiteľka

-

List podpísali všetci štvrtáci. Pričinil sa každý z nich, kto písmom, kto kresbou. Do listu namaľovali aj veľké srdce a v ňom trilkujúceho slávika, na veľkú obálku nalepili krásne slovenské známky a list odišiel do Večného mesta. Obrovské bolo prekvapenie, keď na Nedbalovu 4 do Základnej školy sv. Uršule prišla z Ríma odpoveď od najstaršieho kardinála na svete.

Vždy keď sa končí školský rok, učiteľka Renáta Rydlová so svojimi žiakmi pripraví rozlúčkovú slávnosť, na ktorej sa vytvorí spoločenstvo žiakov s ich rodičmi. Robí tak nepretržite už 37 rokov. Aj na tohoročnej rozlúčkovej slávnosti chlapci a dievčatá hrali malé divadelné predstavenie s ekologickým podtextom, spievali a recitovali.

Tentoraz však mamičky, otcov i štvrtákov čakalo mimoriadne prekvapenie: Každý žiak dostal od pani učiteľky s vysvedčením na pamiatku vzácny dar: farebnú kópiu listu, ktorý im napísal otec kardinál. „Boli sme udivení! Ako sa to len tej triednej pani učiteľke podarilo? Bolo to neuveriteľné. Taký vysokopostavený človek si nájde čas, aby napísal taký krásny list našim deťom,“ komentoval to jeden z rodičov.

Vtedy veru nikto nevedel, že to bol posledný písomný dokument, ktorý vo svojom živote slovenský kardinál Jozef Tomko, napísal.  Žiaci a celé spoločenstvo Základnej školy sv. Uršule majú pamiatku na celý život –budú spomínať na veľkého muža nášho slovenského národa v službách Katolíckej cirkvi a na vynikajúcu triednu pani učiteľku.

_
Aktualizované( TK KBS, jmr, roh; ml ) 20220818014   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]