[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 27. 09. 2023   Meniny má Cyprián      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež Ján Pavol II. rešpektoval kardinála Tomka, vraví kardinál Dzivisz
P:3, 17. 08. 2022 17:00, DOM

Bratislava/Košice 17. augusta (TK KBS) Jedným z koncelebrantov pohrebu kardinála Jozefa Tomka bol bývalý osobný tajomník sv. Jána Pavla II., emeritný krakovský arcibiskup, kardinál Stanisław Dziwisz. Pri tejto príležitosti prinášame jeho kondolenciu, ktorú zanechal Košickej arcidiecéze.

-

Do Košíc na pohreb zosnulého kardinála Jozefa Tomka som prišiel z potreby svojho srdca, ale aj preto, aby som vydal svedectvo o tomto veľkom synovi Cirkvi a veľkom synovi slovenského národa.

Keď som počas pontifikátu slúžil po boku Jána Pavla II., zblízka som videl, ako pápež rešpektoval zosnulého kardinála. Videl som jeho múdrosť a oddanosť službe Cirkvi. Obaja vedeli, čo je marxizmus a komunizmus. Kardinál Karol Wojtyła bojoval s touto ideológiou a totalitným systémom ako metropolita Krakova. Otec kardinál Jozef Tomko sa po štúdiách v Ríme, keby bolo prenasledovanie cirkvi v jeho krajine nemohol vrátiť do svojej vlasti.

Duchovná a intelektuálna príprava kardinála Jozefa Tomka a jeho poznanie univerzálnej cirkvi spravili, že pôsobil najmä ako generálny sekretár Synody biskupov a prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov. Do oboch týchto úradov ho vymenoval svätý Ján Pavol. Kardinál Jozef Tomko bol verným priateľom poľského národa. Spája nás blízkosť našich jazykov a kultúr, spoločenstvo viery a vernosť Svätej stolici. Preto som dnes v Košiciach, aby som zosnulému kardinálovi vyjadril uznanie a zveril milosrdnému Bohu jeho vzácnu dušu.

Kardinál Stanisław Dzivisz( TK KBS, sdz; ml ) 20220817041   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]