[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 21. 07. 2024   Meniny má Daniel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Sviatok Nanebovzatej oslávili v Hlohovci aj na tradičnej Zámskej púti
P:3, 17. 08. 2022 13:07, DOM

Hlohovec 17. augusta (TK KBS) V nedeľu 14. augusta 2022 sa uskutočnila prvá časť tradičnej Zámskej púte pri príležitosti sviatku Nanebovzatia Panny Márie. Slávnosť začala Loretánskymi litániami vo Farskom kostole, odkiaľ sa sprievod spolu za zvukov dychovky a veriacich v dobových kostýmoch až ku hlohovskému zámku, kde začala slávnostná svätá omša. Hlavným celebrantom i slávnostným kazateľom bol Rudolf Kopinec, assesor, biskupský vikár pre nemocničnú duchovnú službu, ktorý v Hlohovci pôsobil krátko v roku 2014. Koncelebrovali dekan Jozef Schwarz a páter Augustín Peter Hlavina OFM, gvardián kláštora.

Slávnostný kazateľ vo svojej homílii prepojil starozákonnú a novozákonnú symboliku archy zmluvy. Archa mala podobu truhlice z akáciového dreva, obloženej zvonku i zvnútra zlatom. Bola zakrytá vrchnákom - zľutovnicou, ktorá mala na konci dvoch cherubínov. Boli v nej uložené dve kamenné tabule Desatora, neskôr v nej pribudla nádoba s mannou a Áronova palica. V novom zákone prichádzala k prekvapujúcej správe, že posvätnou nádobou - archou, je žena. Ak sa v prvej arche ukrývalo Božie slovo na kameni, v Máriinom tele prebývalo vtelené Božie slovo. Ak bol súčasťou prvej archy chlieb z neba, v Máriinom tele spočíval Chlieb života. Ak v prvej arche spočívala palica ustanoveného kňaza Árona, v Máriinom lone prebývala osoba večného kňaza Ježiša Krista. Mária je novou Božou archou, ktorá sedí po pravici Dávidovho syna, ako sa na ňu vzťahujú aj slová žalmistu: "Po tvojej pravici, Pane, sedí kráľovná ozdobená zlatom".

Liturgiu slova si pripravili členovia Združenia mariánskej mládeže a svätú omšu sprevádzal spev farského spevokolu, ozvučený Dominikom Pechom a jeho tímom. Po záverečnom poďakovaní a slávnostnom požehnaní boli prítomní pozvaní bezplatnú ohliadku zámku. Slávnosť pokračovala v pondelok 15. augusta Kalvárii. Členovia ružencového bratstva sa pomodlili slávnostný ruženec. Vo večerných hodinách sa začala svätá omša, ktorej hlavným celebrantom a slávnostným kazateľom bol hlohovecký rodák Lukáš Šlosár, pôsobiaci vo farnosti Láb. Koncelebrovali dekan Jozef Schwarz, kaplán Lukáš Čmehíl a páter Jeremiáš Kvaka OFM.

Na úvod zazneli verše loretánskych litánií a po nich liturgia slova. Čítania predniesli mladí zo Združenia mariánskej mládeže, ktorí niesli aj obetné dary. Slávnostný kazateľ nám vo svojom srdečnom a úsmevnom príhovore ukázal, aká má byť naša najväčšia túžba. Vyjadril to slovami piesne k filmu o svätom Filipovi Nerim:  "Na nebesia, chcem ísť k tebe na nebesia." Máme túžiť po nebi, tak ako aj Panna Mária. Isto aj túžime, ale ešte sa nám tam isto nechce. Preto by sme mali náš pozemský život mali prežiť tak, aby sme sa snažili čo najlepšie spoznať Boha. Môžeme o ňom veľa vecí vedieť, ale nemusíme ho poznať, tak ako deti v jeho farnosti si mysleli, že pani prezidentka býva na pezinskej skládke, lebo to počuli, ale pravdu nepoznali. My máme túžiť poznať Boha. Boh sa má stať tým najdôležitejším bodom v našom živote. Spomínal prípravu na prvé sväté prijímanie vo svojej farnosti a chlapca, ktorý sa v čase prvej svätej spovede ponáhľal na futbalový tréning, a v nedeľu ho čakal zápas, lebo podľa jeho slov, futbal bolo to jediné, čo ho baví. Nie rodina, nie kostol, nie škola, ale futbal. Preto my sa svojím životom máme snažiť dávať dobrý príklad viery a aktívne ju aj žiť. A zdôraznil, že teraz slávime mnoho titulov Panny Márie, či už jej Meno, Sedembolestnú, Ružencovú, Kráľovnú, vždy ide o Pannu Máriu Nanebovzatú, tú, ktorá už išla na nebesia a po čom máme túžiť i my všetci.

Celá liturgia bola doprevádzaná spevom farského spevokolu, ozvučenie zabezpečil Dominik Pecho a jeho tím. Na záver sa dekan poďakoval všetkým, ktorí pomáhali slávnosť pripraviť. Za spevu dychovky a pod dohľadom Mestskej polície sa sprievod presunul do Farského kostola, kde sa slávnosť zavŕšila eucharistickým požehnaním.

TK KBS informovala Lucia Froncová( TK KBS, lfr; ml ) 20220817033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]