[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 22. 06. 2024   Meniny má Paulína      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František na slávnosť Nanebovzatia: Kraľovať znamená milovať
P:3, 15. 08. 2022 17:43, ZAH

Vatikán 15. augusta (RV) „Keď hľadíme na Matku Božiu v jej sláve, chápeme, že opravdivá moc je služba a že kraľovať znamená milovať. A že toto je naša cesta do neba.“ To je odkaz pápeža Františka cez sociálnu sieť v deň slávnosti Nenebovzatia Panny Márie 15. augusta. Pri poludňajšej modlitbe Anjel Pána Svätý Otec všetkých veriacich povzbudil vykonať si v tomto letnom období púť do niektorej mariánskej svätyne a na príhovor Kráľovnej pokoja vytrvalo vyprosovať mier pre Ukrajinu.

V deň, ktorý je v Taliansku dňom pracovného pokoja, sa na Námestí sv. Petra na poludnie zhromaždilo niekoľko tisíc ľudí na poludňajšiu modlitbu a požehnanie Svätého Otca. Pápež František im venoval aj tieto slová:

„Prajem radostný sviatok Nanebovzatia Panny Márie vám, ktorí ste tu prítomní, tým, ktorí sú na dovolenke, ako aj mnohým, ktorí si nemôžu dovoliť čas oddychu, a osobám osamelým a chorým. Nezabúdajme na nich. A ja v týchto dňoch s vďačnosťou myslím na tých, ktorí zaisťujú pre spoločnosť nezastupiteľné služby. Vďaka za vašu prácu pre nás!

A v tento deň zasvätený Panne Márii pobádam všetkých, ktorí majú možnosť navštíviť niektorú mariánsku svätyňu, aby si uctili našu nebeskú Matku. Mnohí Rimania a pútnici sa prichádzajú pomodliť do (baziliky) Santa Maria Maggiore pred (oltár) Salus Populi Romani. Nachádza sa tam aj socha Panny Márie Kráľovnej pokoja, ktorú tam dal umiestniť pápež Benedikt XV. Pokračujme vo vzývaní príhovoru Panny Márie, aby Boh daroval svetu pokoj, a modlime sa osobitne za ukrajinský národ.“

-

Príhovor pred modlitbou Anjel Pána
Slávnosť Nanebovzatia Panny Márie, 15. augusta 2022

Drahí bratia a sestry, dobrý deň! Požehnaný sviatok!

Dnes, na slávnosť Nanebovzatia Panny Márie, nám evanjelium ponúka dialóg medzi ňou a jej sesternicou Alžbetou. Keď Mária vstupuje do domu a víta Alžbetu, tá jej hovorí: „Požehnaná si medzi ženami a požehnaný je plod tvojho života“ (Lk 1,42). Tieto slová plné viery, radosti a úcty sa stali súčasťou modlitby Zdravas Mária. Vždy, keď prednášame túto krásnu a známu modlitbu, robíme to, čo Alžbeta: pozdravujeme Máriu, žehnáme ju, pretože nám prináša Ježiša.

Mária prijíma Alžbetino požehnanie a odpovedá naň chválospevom, darom pre nás, pre celé dejiny: Magnifikat. Je to spev chvály, ktorý by sme mohli nazvať „chválospev nádeje“. Je to hymnus chvály a radosti nad veľkými vecami, ktoré v nej Pán vykonal, ale Mária ide ďalej: uvažuje o Božom diele v celých dejinách svojho ľudu. Hovorí napríklad, že Pán „mocnárov zosadil z trónov, povýšil ponížených, hladných nasýtil dobrotami a bohatých poslal naprázdno“ (v. 52-53).

Keď počúvame tieto slová, môžeme si položiť otázku: nepreháňa azda trochu Panna Mária, keď opisuje svet, ktorý neexistuje? Vskutku sa zdá, že to, čo hovorí, nezodpovedá skutočnosti. Keď to vravela, vtedajší mocnári neboli zvrhnutí: napríklad hrôzostrašný Herodes stál pevne na svojom tróne. A aj chudobní a hladní zostávajú takí, zatiaľ čo bohatým sa naďalej darí.

Čo znamená tento Máriin chválospev? Aký je jeho zmysel? Nejde jej o kronikárske zachytenie doby - nie je novinárkou -, ale o to, aby nám povedala niečo oveľa dôležitejšie: že Boh prostredníctvom nej otvoril dejinný zlom, definitívne nastolil nový poriadok vecí. Ona, malá a pokorná, bola vyzdvihnutá a - dnes to oslavujeme - vzatá do nebeskej slávy, zatiaľ čo mocným tohto sveta je súdené zostať s prázdnymi rukami. Spomeňte si na podobenstvo o boháčovi, ktorý mal pred dverami žobráka Lazára. Ako skončil? S prázdnymi rukami.

Inými slovami, Panna Mária ohlasuje radikálnu zmenu, obrat hodnôt. Keď sa rozpráva s Alžbetou, nosiac Ježiša pod srdcom, predvída, čo povie jej Syn, keď za blahoslavených vyhlási chudobných a pokorných a keď napomenie bohatých a tých, ktorí sa spoliehajú na svoju sebestačnosť. Panna Mária teda týmto spevom, touto modlitbou, prorokuje: prorokuje, že nie moc, úspech a peniaze sú to, čo má prednosť, ale služba, pokora a láska. A keď hľadíme na ňu ako oslávenú chápeme, že opravdivá moc je služba - nezabúdajme na to: opravdivá moc je služba - a kraľovať znamená milovať. A že toto je cesta do neba.

A tak, keď sa pozrieme na seba samých, môžeme si položiť otázku: Dotýka sa tento zvrat, ktorý ohlásila Mária, môjho života? Verím, že milovať znamená kraľovať a že služba je moc? Verím, že cieľom môjho života je nebo, raj? Alebo sa starám len o to, aby som tu dole dobre trávil čas, starám sa len o pozemské, materiálne veci? A keď pozorujem dianie vo svete, nechávam sa chytiť do pasce pesimizmu, alebo som ako Panna Mária schopný zbadať dielo Boha, ktorý prostredníctvom miernosti a malosti koná veľké veci?

Bratia a sestry, dnes Mária spieva o nádeji a nanovo v nás zažíha nádej, v nej vidíme cieľ cesty: ona je prvým stvorením, ktoré celé, so svojím telom i dušou, víťazne prechádza cieľovou čiarou neba. Ukazuje nám, že nebo je na dosah ruky. Ako to? Áno, nebo je na dosah, ak sa ani my nepodvoľujeme hriechu, v pokore chválime Boha a veľkodušne slúžime druhým. Nepodvoliť sa hriechu - ale niekto môže povedať: „Ale, otče, som slabý“ – „Ale Pán je ti vždy nablízku, lebo je milosrdný“. Nezabúdaj, aký je Boží štýl: blízkosť, súcit a neha; svojím štýlom je nám vždy nablízku.

Naša Matka nás berie za ruku, sprevádza nás do slávy, pozýva nás, aby sme sa radovali mysliac na raj. Dobrorečme Márii našou modlitbou a vyprosujme si od nej pohľad schopný v hĺbke vnímať nebo na zemi.

Preložila: Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu – Vatican News( TK KBS, RV jb; ml ) 20220815051   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]