[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 04. 2024   Meniny má Marcel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Telo kardinála Tomka uložia do stredovekej krypty, vedú z nej katakomby
P:3, 15. 08. 2022 11:34, DOM

Košice 15. augusta (TK KBS) Kardinála Jozefa Tomka v utorok pochovajú do doteraz prázdnej podzemnej krypty Dómu sv. Alžbety v Košiciach. Nachádza sa pred hlavným gotickým oltárom, pod strednou uličkou. Je chránená trojsklom a kobercom, takže keď je uzavretá, návštevníci katedrály kráčajú priamo nad ňou, píše Svet kresťanstva.

Po otvorení pevných sklenených dverí sa do krypty schádza mramorovými schodmi.

Tehlová klenba pochádza z 19. storočia, no najstaršou časťou krypty sú dva bočné vstupy do stredovekých katakomb. Nový je len múr so šiestimi otvormi na rakvy. V jednom z nich bude spočívať zosnulý kardinál.

Rodák z obce Udavské v okrese Humenné, aj keď nepôsobil priamo v Košiciach, zostane po smrti súčasťou Košickej arcidiecézy. Tak ako si to sám želal. V roku 2006, keď mal 82 rokov, toto prianie vyslovil v liste, ktorý adresoval vtedajšiemu košickému arcibiskupovi Alojzovi Tkáčovi.

„Pre košickú katedrálu je to výsada a česť, že bude pochovaný práve tu. Ide o najčestnejšie miesto pre najväčšieho Slováka v cirkevnom, ale aj kultúrnom či verejnom rozmere,“ hovorí pre Svet kresťanstva kurátor a historik Dómu sv. Alžbety Tomáš Harbuľák.

Podzemné chodby v stredoveku slúžili primárne na pohyb ľudí. „Podzemie nemalo len funkciu pochovávania, ale aj funkciu záchrany života a dôležitých dokumentov či liturgických predmetov,“ vysvetľuje Harbuľák. Katakomby pod katedrálou spájali košické kostoly a slúžili napríklad aj na presun najväčších cenín, ako bol dómsky poklad.

Chodby v pôvodnom stave nie sú sprístupnené, niektoré časti sú už zamurované a stabilizované z dôvodu zosuvov a narušenia statiky. Podľa Harbuľáka majú už len pamätný účel.

Kým bol dóm ešte farským kostolom, bolo možné v ňom pochovať jeho donátorov a patrónov. V centrálnej krypte tak už boli kedysi pochovaní ľudia, avšak ich telá narušili veľké záplavy Hornádu v roku 1845. Po záplavách zostala centrálna krypta prázdna a chrám neskôr prešiel dôkladnou opravou.

Od roku 1860 začal platiť zákaz pochovávania laickej verejnosti v katedrále. Právo byť pochovaní v chráme mali odvtedy už len vysokí cirkevní hodnostári.

V roku 1906 sa však predsa len udiala jedna výnimka. Vďaka nej sa v dóme nachádzajú pozostatky Františka II. Rákocziho s rodinou a spoločníkmi. Podľa Harbuľáka boli za tým politické dôvody. Rákocziho krypta je verejnosti prístupná a v súčasnosti zaujíma najmä maďarských turistov.

Podobný pohreb sa konal pred 60 rokmi, kedy v katedrále pochovali biskupa Jozefa Čárskeho. Bol to práve on, kto poslal Jozefa Tomka ako mladého seminaristu na štúdium do Ríma.

Po pohrebných obradoch sa rakva s kardinálom vloží do krypty, zapečatí sa tehlovou stenou a pribudne epitaf. Pamätný kameň bude pripomínať dátum jeho narodenia a smrti.

„Je predpoklad, že v krypte sa bude nachádzať ešte tabuľa so širším pohľadom na život pána kardinála,“ hovorí Harbuľák. Navyše už existuje úvaha, že v budúcnosti by si mohli veriaci uctiť pamiatku najvýznamnejšieho slovenského cirkevného hodnostára pri istých príležitostiach aj priamo v podzemí (Zdroj: Svet kresťanstva / Jana Holubčíková).



( TK KBS, skr, jho; ml ) 20220815047   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]