[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Katolícka charita eviduje väčší záujem o školské pomôcky než doposiaľ
P:3, 15. 08. 2022 09:25, DOM

Bratislava 15. augusta (TK KBS) Zdražovanie životných nákladov výrazne ovplyvnilo rozpočet takmer každej rodiny. Slovenská katolícka charita preto očakáva, že záujemcov o pomoc zo Zbierky školských pomôcok bude tento rok z radov núdznych viac. Pomoc žiadajú aj rodičia ukrajinských detí.

Charita každoročne rozdá niekoľko desiatok tisíc školských pomôcok, vrátane zošitov, pier, výtvarných či športových potrieb a aktoviek. 13. ročník Zbierky školských pomôcok prebieha po celom Slovensku a trvá do polovice septembra. „Rodičia pri nákupe pomôcok pre svoje deti prejavia štedrosť a do nákupných košíkov vložia aj veci do zbierky,“ vysvetľuje PR manažérka Slovenskej katolíckej charity Monika Molnárová. Charita pri organizovaní spolupracuje aj s obchodným domom MAX, kam môžu nosiť pomôcky ľudia z Trnavy, Nitry, Trenčína a Popradu. Zberných miest je tento rok viac ako 100 aj v iných slovenských mestách, kompletný zoznam je uverejnený na stránke charitapomaha.sk.

Okrem nových pomôcok však Charita prijíma aj používané, no stále funkčné pomôcky akéhokoľvek druhu. Veľký dopyt býva aj po telocvičných úboroch, teniskách či prezuvkách. Zbiera sa tiež počítačová technika, tablety alebo mobily, čo dáva príležitosť zapojiť sa do zbierky najmä firmám. Dobrú skúsenosť s tým majú napríklad na Farskej charite v Skalici. „Miestne firmy už o nás vedia, preto nám rady pomôžu, keď obmieňajú svoju techniku,“ hovorí Barbora Vajlová. „Takáto zariadenia sú pre rodiny dnes nevyhnutné, keďže školy s rodičmi komunikujú hlavne elektronicky. Mnohé si však ich nákup nemôžu dovoliť a preto sme vďační za takúto pomoc.“

Práve rodiny zo sociálne znevýhodneného prostredia sú častými prijímateľmi pomoci zo zbierky školských pomôcok. „Zdražovanie životných nákladov spôsobilo, že dnes žije na Slovensku oveľa viac rodín, ktoré sa nachádzajú na hranici chudoby a ktorí sú odkázaní na pomoc druhých. Očakávame preto, že o školské pomôcky bude tento rok väčší záujem, navyše nás už s prosbou o pomoc kontaktujú aj odídenci z Ukrajiny, ktorých deti budú na Slovensku chodiť do škôl,“ uvádza ďalej Monika Molnárová.

September je pritom kvôli školským výdavkom náročným mesiacom pre takmer každú slovenskú rodinu. „Robili sme si menší prieskum a zistili sme, že výbava pre prváka môže vyjsť aj na 350 eur. Pre mnohé rodiny je to veľká finančná záťaž. Do toho sme ešte nezarátali režijné náklady napríklad na cestovanie do školy, stravu, družinu, výlety, či krúžky,“ vyratúva.

So zaplatením režijných nákladov vie Slovenská katolícka charita tiež pomôcť a to vďaka darcom, ktorí sa do zbierky zapoja finančne. Vlani sa jej takto podarilo vyzbierať 15 tisíc eur, ktoré prerozdelila medzi 153 detí. Peniaze sa využili napríklad na zaplatenie doučovania, režijných nákladov spojených so školou či kúpu hudobných, športových pomôcok ale aj povinnej školskej uniformy pre študenta hotelovej akadémie.

„Myslíme si, že každý vie pomôcť malou troškou. Napríklad slovenskí futbalista Martin Šviderský daruje do dražby svoj dres. Nedávno nám zase spoločnosť, ktorá prevádzkuje v Bratislave kaviareň s práčovňou, darovala svoj denný zárobok.  Je to pre nás veľká pomoc, lebo takto môžeme na ceste za vzdelaním podporiť ešte viac detí,“ dodáva Monika Molnárová.( TK KBS, mmo; ml ) 20220815043   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]