[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 24. 06. 2024   Meniny má Ján      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vo Vatikáne sa rozlúčili s kard. Tomkom, pozostatky priviezli na Slovensko
P:3, 11. 08. 2022 19:30, ZAH

Vatikán 11. augusta (TK KBS) Vo Vatikáne sa dnes rozlúčili so slovenským kardinálom Jozefom Tomkom. Emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov zomrel v pondelok vo svojom byte v Ríme vo veku 98 rokov. Zádušnej svätej omši v Bazilike sv. Petra v Vatikáne predsedal za účasti pápeža Františka, čelných predstaviteľov Svätej stolice, slovenského biskupského zboru a diplomatických predstaviteľov dekan kardinálskeho kolégia kard. Giovanni Battista Re. Svätý Otec prejavil mimoriadne gesto tým, že sa zúčastnil na celej slávnosti a osobne viedol záverečný obrad posledného odporúčania a rozlúčky. Pozostatky zosnulého kardinála Tomka lietadlo podvečer priviezlo na Slovensko, pochovaný bude v utorok v košickej Katedrále sv. Alžbety.

Slávenie sa začalo o 11. hodine v zadnej lodi Baziliky sv. Petra procesiou koncelebrantov v tmavočervených rúchach, s bielymi mitrami na hlavách. Rakva s otvorenou knihou evanjeliára bola umiestnená pred Oltárom katedry na rozprestretom koberci, v blízkosti veľkonočnej sviece. V evanjeliovom čítaní zazneli Ježišove slová z Jánovej 14. kapitoly: «Ja som cesta, pravda a život».

Pápež František, ktorý sa zvyčajne na pohreboch kardinálov zúčastňuje až v závere svätej omše, prišiel tentoraz už od začiatku a na slávnosti bol účastný sediac v kresle, čelom k obetnému stolu. V apside baziliky pod vitrážovým oknom so symbolom Ducha Svätého bol hlavným celebrantom dekan Kardinálskeho zboru kardinál Giovanni Battista Re. V homílii vyzdvihol ako hlavný životný odkaz kardinála Jozefa Tomka jeho misionársky zápal, centrovanosť na Krista a úctu ku kultúram rozličných národov.

„Celý dlhý a intenzívny život kardinála Tomka bol zasvätený službe Bohu a bratom a, takmer celý, venovaný službe tu v Rímskej kúrii. V priebehu rokov zastával množstvo úradov, ktoré vždy považoval za „povolanie slúžiť," povedal

Citoval z duchovného testamentu zosnulého kardinála Tomka, v ktorom sa vyznáva, že 16-ročná služba na čele Kongregácie pre evanjelizáciu národov „ho chytila za srdce“. Nezabudol pripomenúť hlboký súzvuk a priateľstvo, ktoré spájalo slovenského kardinála so sv. Jánom Pavlom II. Jeho osobnostné kvality zhrnul v slovách: „Spolu s ním odchádza postava, ktorá robila česť Rímskej kúrii pevnou vierou, ktorá ho charakterizovala, opravdivou spiritualitou, živým cirkevným cítením - „sensus Ecclesiae“, veľkou rovnováhou v úsudku, umiernenosťou, zdravým rozumom, prívetivosťou a jemnocitom vo vystupovaní.“

PLNÉ ZNENIE homílie je TU

Na poslednej rozlúčke s kardinálom Jozefom Tomkom sa zúčastnili spolu s pápežom viaceré osobnosti Rímskej kúrie. Hlavnými koncelebrantmi boli vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin a taliansky kardinál Ennio Antonelli, emeritný arcibiskup Florencie a emeritný predseda Pápežskej rady pre rodinu.

Medzi koncelebrantmi nechýbali kardinál Michael Czerny, Kanaďan a rodák z Brna, švajčiarsky kardinál Kurt Koch a ďalšie osobnosti. Z rehoľných sestier treba na prvom mieste spomenúť sestru Júliu Kolumberovú a sestru Irenu Kopanicovú z Kongregácie Milosrdných sestier sv. Vincenta de Paul - satmárok, ktoré boli roky pre kardinála Tomka najbližšou duchovnou rodinou a členmi domácnosti.

Zo Slovenska prišla na svätú omšu delegácia biskupov, kňazov a zasvätených pod vedením bratislavského arcibiskupa metropolitu a predsedu Konferencie biskupov Slovenska Stanislava Zvolenského a košického arcibiskupa metropolitu Bernarda Bobera. Prítomní boli aj nitriansky biskup Viliam Judák, košický eparcha Cyril Vasiľ, biskup Rekjavíku Dávid Tencer, bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko, košický pomocný biskup Marek Forgáč a ďalší preláti. Koncelebrovalo vyše 30 duchovných pastierov v kardinálskej, arcibiskupskej alebo biskupskej hodnosti, ako aj desiatky kňazov.

Spolu so slovenským veľvyslancom pri Svätej stolici Marekom Lisánskym boli prítomné desiatky ambasádorov rozličných krajín. Časť zhromaždenia tvorili Slováci žijúci v Ríme, na čele s rektorom Pápežského slovenského kolégia sv. Cyrila a Metoda Pavlom Zvarom.

Na poslednej rozlúčke s kardinálom Tomkom nechýbali príslušníci rozličných národov, počnúc okruhom osobných priateľov zosnulého kardinála z prostredia Talianov, medzi ktorými sa kardinál Tomko cítil rovnako doma. Pri rakve sa modlili aj sestry Matky Terezy, s ktorými mal celé roky veľmi blízke vzťahy, ako aj kňazi, rehoľné sestry či diplomati z afrických, ázijských a latinskoamerických krajín.

Modlitbu poslednej rozlúčky predniesol osobne pápež František. Obrátený k rakve položenej na koberci pri veľkonočnej svieci viedol obrad posledného odporúčania posediačky, s červenou štólou na pleciach. Nepoužil zvyčajné rúcho – pluviál a pokropenie rakvy s incenzáciou prenechal diakonovi. V tradičnom obrade „Ultima commendatio et Valedictio“ pápež predniesol v latinčine modlitbu za zosnulého, za pozostalých i za celú Cirkev:

„Do tvojich rúk, najláskavejší Otče, zverujeme dušu nášho zosnulého brata Jozefa, biskupa kardinála, posilňovaní pevnou nádejou, že spolu so všetkými, ktorí zomreli v Kristovi, vstane spolu s ním z mŕtvych v posledný deň. Vzdávame ti vďaky, Pane, za všetky dobrodenia, ktorými si obdaril svojho služobníka v tomto živote, ako znak tvojej dobroty voči nám a znak spoločenstva svätých v Kristovi.

Vo svojom milosrdenstve, ktoré nepozná hraníc, vypočuj, Pane, naše modlitby: otvor mu brány raja. A nás, ktorí zostávame tu na zemi, obdar, aby sme sa vzájomne potešovali slovami viery, až po deň, v ktorom budeme všetci zjednotení v Kristovi, a budeme tak žiť navždy s tebou a s naším bratom. Skrze Krista, nášho Pána.“

Vatikan, pohreb, kardinal, Tomko, Frantisek

Pápež František po správe o úmrtí kardinála Tomka zaslal kondolenciu košickému arcibiskupovi metropolitovi Mons. Bernardovi Boberovi. Vyjadril „svoju blízkosť a svoju sústrasť“ po úmrtí kardinála Tomka. „Pri spomienke na tohto váženého a múdreho brata, ktorý s oporou v hlbokej viere a s prezieravým pohľadom slúžil s pokorou a sebazriekaním evanjeliu a Cirkvi, myslím s vďačnosťou na jeho dlhú a plodnú prácu v rámci Svätej stolice, ako usilovný a rozvážny spolupracovník mojich predchodcov," napísal a poďakoval sestrám satmárkam, ktoré opatrovali kardinála až do smrti.

Pripomeňme, že kardinál Jozef Tomko bol s Vatikánskou bazilikou v posledných desaťročiach svojho života denne spätý, ako to pripomenul pápež František vo svojej kondolencii arcibiskupovi Boberovi, že si ho pamätá ako toho, ktorý sa večer čo večer pokojne prechádzal po námestí s ružencom v ruke.

PLNÉ ZNENIE kondolencie je TU.

Zo Slovenska prišla na svätú omšu delegácia biskupov, kňazov a zasvätených pod vedením bratislavského arcibiskupa metropolitu a predsedu Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislava Zvolenského a košického arcibiskupa metropolitu Mons. Bernarda Bobera. Prítomní boli aj nitriansky biskup Mons. Viliam Judák, košický eparcha Mons. Cyril Vasiľ, biskup z Islandu Mons. Dávid Tencer, bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko, košický pomocný biskup Mons. Marek Forgáč a ďalší biskupi. Koncelebrovalo približne 15 slovenských kňazov.

Poslednú rozlúčku priniesli naživo TV LUX, Rádio LUMEN a RTVS. Pohreb kardinála Tomka prebiehal podľa zvyklostí pri pohreboch členov kardinálskeho zboru. Svätá omša bola v latinčine a taliančine s liturgickými rúchami tmavočervenej farby. Pápež František bol oblečený v pluviáli, liturgickom plášti, záverečné modlitby prednesie nad rakvou položenou na dlažbe. 

Po rozlúčke vo Vatikáne prepravili pozostatky zosnulého kardinála Jozefa Tomka lietadlom z hlavného hlavného rímskeho letiska Fiumicino do Bratislavy, kde ich s poctami privítali na bratislavskom letisku. Z lietadla ho preniesla čestná stráž. Pri slávnostnej ceremónii zaznela štátna hymna. Prítomná bola delegácia biskupov a kňazov, ktorí boli v Ríme, rehoľné sestry satmárky, ktoré sa o kardinála starali, a veľvyslanec Slovenska pri Svätej stolici Marek Lisánsky, predseda Národnej rady SR Boris Kollár a vedúci Úradu vlády SR Július Jakab.


Brífing pre médiá s predsedom KBS Mons. Stanislavom Zvolenským a predsedom Národnej rady SR Borisom Kollárom po prílete pozostatkov kardinála Jozefa Tomka na Letisku M. R. Štefánika v Bratislave (Štvrtok 11. augusta 2022). 

V piatok a v sobotu budú vystavené k verejnej úcte v Katedrále sv. Martina, v nedeľu a v pondelok budú v Katedrále sv. Alžbety v Košiciach. Svätá omša s obradmi bude v utorok 16. augusta 2022 o 11:00. Hlavným celebrantom bude emeritný pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP. Kardinál Jozef Tomko, ktorý bol najstarším členom kardinálskeho zboru a jediným slovenským kardinálom, zomrel 8. augusta v Ríme vo veku 98 rokov.

K správe bolo vydané FOTO.

-
Aktualizované / Poznámka: V správe sú použité informácie z Vatican News( TK KBS, RV jb, ml; ml ) 20220811026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]