[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 17. 06. 2024   Meniny má Adolf      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup Judák: Kardinál Tomko sa zapíše do dejín zlatými písmenami
P:3, 11. 08. 2022 10:30, DOM

Vatikán 11. augusta (TK KBS) Kardinál Jozef Tomko sa podľa nitrianskeho biskupa Mons. Viliama Judáka zapíše do slovenských dejín a dejín Cirkvi na Slovensku zlatými písmenami, a to svojou činnosťou, ktorú konal v službách a úradoch rímskej cirkvi, ale aj všeobecnej, Katolíckej cirkvi ako prefekt kongregácie, ktorá mala na starosť šírenie viery.

Ako povedal novinárom po ceste do Ríma, otec kardinál mal veľmi hlboký vzťah aj k Slovensku. „O mnohých činnostiach, ktoré urobil pre Slovensko ani nevieme. A to najmä v čase tvrdého ateizmu, keď sa usiloval napomáhať prostredníctvom literatúry, ale aj iných aktivít, upevňovaniu viery a jej zachovaniu. Veľmi o tom nehovoril, ale môžeme to dedukovať z neskorších situácií. Odchádza veľký človek, ktorý pre Slovensko a Cirkev urobil veľmi veľa. Zaslúži si našu úctu a vďačnosť,” zdôraznil Mons. Judák.

Vo Vatikáne bol kardinál Tomko Slovákom, ktorý zastával najvyšší post. „To viedlo aj k tomu, že Svätý Otec Ján Pavol II. sa rozhodol menovať aj kardinála pre Slovensko, ktorý žil na Slovensku, Jána Chryzostoma Korca. Títo synovia slovenských národov prezentujú všeobecnú cirkev. Je to vyjadrenie toho, že Ján Pavol II. mal úctu k Slovákom a vážil si ľudí, ktorí žijú na Slovensku a zachovali si vieru, počas budovania ateizmu. Vedel to preto oceniť ako najvyšší pastier i ako človek, preto prišlo menovanie oboch mužov nášho národa na najvyšší post, ktorý môže človek v cirkvi dosiahnuť,” myslí si nitriansky biskup. Kardinál Tomko mal spoločnú fotografiu s Jánom Pavlom II. a kardinálom Korcom vo svojom byte.

Biskup Judák si veľmi váži činnosť otca kardinála Tomka v cyrilometodskej oblasti, jej histórie, tradície a zachovania. „Bol to naozaj veľký odborník, ktorý s historickým citom a vďačnosťou hovoril o týchto hodnotách. Pamätám si jeho výrok, že cyrilometodská hodnota je ako tlejúci plameň, alebo podzemná voda, ktorá v určitom čase sa vynorila a z ktorej potom môžeme žiť. V tomto je neprekonateľný. Mal úctu ku koreňom, ktorú veľmi často spomína aj terajší Svätý Otec, aby sme si ju chránili," dodal pred rozlúčkou s kardinálom Tomkom biskup Judák. ( TK KBS, rp; ml ) 20220811022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]