[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 25. 06. 2024   Meniny má Tadeáš, Olívia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Tomko bol vzorom modlitby a jednoduchosti, vraví sr. Irena
P:3, 11. 08. 2022 09:38, DOM

Vatikán 11. augusta (TK KBS) S kardinálom Jozefom Tomkom prežili rehoľné sestry nielen službu, ale aj komunitu. Ako novinárom po ceste do Ríma povedala sestra M. Irena Alžbeta Kopanicová, ktorá pôsobila 12 rokov v byte kardinála a pomáhala mu, otec kardinál bol pre sestry vzorom modlitby, jednoduchosti a zároveň bol veľmi vzdelaný. Bol to podľa nej kultúrny človek.

„Horelo mu srdce pre Slovensko, ale aj pre misie. Vždy myslel na Slovákov, ako zlepšiť život na Slovensku, ako nás dostať vyššie a bližšie k Pánu Bohu,” zdôraznila pred rozlúčkou vo Vatikáne.

Pri pôsobení kardinála Tomka sestry cítili, že Cirkev je univerzálna. „Cítili sme, že Cirkev má množstvo farieb a chutí. Množstvo spôsobov ako sa prežíva viera a slávi liturgia. Cirkev nie je len európska, alebo slovenská, ale univerzálna. To bolo vzácne,” dodala generálna predstavená Kongregácie Milosrdných sestier sv. Vincenta – Satmárok.

Sestra M. Irena Alžbeta Kopanicová pochádza z  Ružomberka. Do Kongregácie Milosrdných sestier sv. Vincenta – Satmárok vstúpila v roku 1993. Doživotné sľuby zložila v roku 2002. Má vyštudovanú teológiu.  Pôsobila v Ružomberku, vo Vrícku, Turčianskych Tepliciach a Kežmarku. Posledné roky pôsobila v Ríme.

Kongregácia Milosrdných sestier sv. Vincenta – Satmárky, SMVS (Sorores Misericordiae a Sancto Vincentio – Satmariensium) bola založená 29. augusta 1842 satmárskym biskupom Jánom Hámom. Tento rok Kongregácia oslavuje 180 výročie založenia. Sestry pôsobia na Slovensku, Maďarsku, Rumunsku, na Ukrajine, Albánsku a v Taliansku. Generalát má sídlo na Slovensku. Sestry pracujú na rôznych typoch škôl, v sociálnej oblasti i v zdravotníctve.

Kardinála Tomka, ktorý zomrel v pondelok v Ríme, v jeho byte opatrovali Milosrdné sestry sv. Vincenta de Paul (satmárky) sr. Júlia Kolumberová a sr. Pavla Draganová.( TK KBS, rp; ml ) 20220811019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]