[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 22. 06. 2024   Meniny má Paulína      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápežský ceremoniár viedol obrad v byte zosnulého kardinála Tomka
P:3, 09. 08. 2022 15:25, PRE

Rím 9. augusta (RV) V pietnej atmosfére sa v utorok 9. augusta o 9. hodine ráno konala v byte zosnulého kardinála Jozefa Tomka modlitba pri otvorenej rakve, spojená s prečítaním úradnej listiny a jej vložením do rakvy v zapečatenom tubuse. Za účasti najbližších osôb a zástupcov cirkevných inštitúcií ceremóniu viedol pápežský ceremoniár Mons. Ján Dubina.

Slovenské rehoľné sestry satmárky (Milosrdné sestry sv. Vincenta de Paul) na čele so sr. Júliou Kolumberovou, ktoré sa roky starali o domácnosť a o zdravie kardinála Jozefa Tomka, privítali v byte kardinála na Via della Conciliazione 44 neďaleko Vatikánu tri desiatky prítomných. Boli medzi nimi biskup diecézy Frosinone Mons. Ambrogio Spreafico - niekdajší rektor Pápežskej Urbanovej univerzity, veľvyslanec SR pri Svätej stolici Marek Lisánsky, rektor Pápežského slovenského kolégia sv. Cyrila a Metoda Pavol Zvara, vicerektor Pápežského kolégia Nepomucenum Vojtěch Novotný spolu so sestrami boromejkami, gréckokatolícky kňaz Marko Durlák z Kongregácie pre východné cirkvi, farár v Čičmanoch Štefan Maják, skupinka indických rehoľných sestier z Urbanovho kolégia a ďalšie osoby. Pri obrade asistovali členovia tímu pápežských ceremoniárov a prítomný bol aj vedúci Slovenskej redakcie Vatikánskeho rozhlasu.

Tradičný rítus predpísaný pre rozlúčku v dome zosnulého člena Kardinálskeho zboru pozostával z modlitieb, prečítania listiny „Rogito“ so životopisom zosnulého a uvedením jeho kardinálskeho titulu. Listinu v taliančine prečítal pápežský ceremoniár a apoštolský protonotár «ex officio rogatus» Mons. Ján Dubina a po jej podpísaní prítomnými a zapečatení v kovovom tubuse ju vložil do rakvy. Na záver modlitby piatich tajomstiev bolestného ruženca, striedavo v slovenčine i v taliančine, záverečné požehnanie udelil karmelitánsky diakon Matteo Antollini z neďalekého rehoľného kolégia.

Zosnulý kardinál je v rakve oblečený podľa predpisov pre členov kardinálskeho zboru: na sýtočervenom kardinálskom rúchu má oblečenú kňazskú albu a jednoduchý fialový ornát, s biskupským náprsným krížom - pektorálom na hrudi a kardinálskym prsteňom na pravej ruke. Na hlave má kardinálsku červenú čiapočku (solideo) a pri nohách má položenú damaskovú kardinálsku mitru. Spojené ruky má ovinuté ružencom, ktorý dostal pri poslednom stretnutí so Svätým Otcom Františkom a ktorého modlitba ho sprevádzala po celý život, ako o tom píše aj pápež v kondolenčnom telegrame. Telesné pozostatky kardinála Tomka budú po vykonaní úkonov balzamácie vložené do kovovej rakvy, ktorú hermeticky uzavrú zacínovaním.

Veriaci sa môžu prísť pomodliť k rakve vo Vatikáne

Ako informoval pápežský ceremoniár Mons. Ján Dubina, až do štvrtkovej pohrebnej svätej omše budú mať veriaci príležitosť prísť sa pomodliť k rakve zosnulého kardinála Jozefa Tomka do Kostola sv. Štefana Prvomučeníka vo vnútri Vatikánu. Starobylý chrám, ktorý je známy aj ako Etiópsky kostol (Santo Stefano degli Abissini) a nachádza sa za apsidou Baziliky sv. Petra na úpätí svahu Vatikánskych záhrad, bude prístupný od 7.00 do 18.30. Vstup do areálu je cez bránu pri Aule Pavla VI.

-
Aktualizované

K správe bolo vydané FOTO.( TK KBS, RV jb; ml ) 20220809056   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]