[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 04. 2024   Meniny má Marcel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Po Covid prestávke privítal Gaboltov 28. ročník tradičnej rómskej púte
P:3, 09. 08. 2022 10:27, DOM

Gaboltov 9. augusta (TK KBS) Po dvojročnej covidovej prestávke sa na hore Karmel v Gaboltove 7. augusta 2022 stretli už po 28-krát Rómovia na rómskej púti.

Púť sa niesla v duchu spomienky na minuloročné stretnutie so Svätým Otcom na Luníku IX. v Košiciach. V programe si zaspomínali na nezabudnuteľné pocity, ktoré zažili počas tohto vzácneho stretnutia.   Tí, ktorí našli odvahu, prišli svoje spomienky aj verejne vyjadriť. Formou interview zaspomínali aj saleziáni žijúci na Luníku IX. Peter Veselský a Marián Maťaťa a moderátor Centra rómskej misie Peter Bešenyei. Zároveň predstavil aj knihu pod názvom Amaro papežis – Náš pápež, ktorá bola vydaná zo stretnutia Svätého Otca na Luníku IX. 

Do programu pozvali aj „nebeských hostí“ bl. Zefyrína a bl. Emíliu, ktorých si pripomenuli ich životopisom. Prostredníctvom litánií k Zefyrínovi, ktoré sa modlili deti zo základnej školy na Poštárke prosili za seba i svoje rodiny. Cez rómsky tanec, ktorý predviedli  mladí z Jarovníc, sa pomyselne chceli priblížiť Emílii, ktorá tak ako každé dievča rada tancovala.

Spoločným ružencom, do ktorého sa zapojili Rómovia z rôznych miest – Poštárky, Krížovej Vsi, Jarovníc, či Luníka, prosili o pokoj vo svete a za zdravie Svätého Otca, ale každý mohol prosiť aj za svoj úmysel.  V závere programu sa pomodlili Modlitbu za rómsky národ, v ktorej je vyjadrená prosba k Pánu Bohu o ochranu a pomoc pre rómske deti, matky, otcov, mladých, starých i chorých.

Celým programom, ale aj svätou omšou sprevádzal zbor, ktorý bol zložený zo stredísk, v ktorých sa venujú Rómom, a ktorý mal možnosť spievať aj Svätému Otcovi na Luníku. Moderátorom nedeľného popoludnia bol Martin Juríček, ktorý sa zhostil tejto úlohy. Scenár pripravila Danka Matejová.                          

Moderátor Martin v závere povedal, že „tak ako Zefyrín a Emília mali priateľov aj medzi majoritou a prežili časť svojho života aj medzi nimi, aj my sme tu tvorili pekné spoločenstvo - Rómovia a Slováci spolu“.     

Gaboltov, Romovia, put

Po skončení programu nasledovala sväteá omša, ktorú celebroval Mons. Bernard Bober, košický arcibiskup metropolita a slávnostným kazateľom bol Rastislav Polák, generálny vikár Rožňavskej diecézy. Na svätej omši sa zúčastnil aj splnomocnenec vlády pre rómske menšiny Ján Hero s manželkou.   ( TK KBS, ren; ml ) 20220809048   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]