[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 14. 06. 2024   Meniny má Vasil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vo farnosti Hermanovce posvätili nový hrob pre nenarodené deti
P:3, 09. 08. 2022 08:23, DOM

Hermanovce 9. augusta (TK KBS) Vo farnosti Hermanovce posvätili v nedeľu 7. augusta nový hrob pre nenarodené deti

Hrob, ktorý je určený na uloženie pozostatkov nenarodených detí, v Hermanovciach je piaty v rámci Košickej arcidiecézy. O jeho vybudovanie sa pričinila obec Hermanovce v spolupráci s miestnou farnosťou. Posvätenie hrobu pre nenarodené deti bolo príležitosťou na stretnutie farníkov na miestnom cintoríne i na netradičnú nedeľnú svätú omšu.

„Zriadenie tohto hrobu je veľkým krokom priamo do prostriedku zápasu medzi kultúrou života a kultúrou smrti. Je to veľký krok, lebo je veľmi konkrétny, je zhmotnený. Je to veľký krok pre obec, pre okres i pre našu diecézu,“ uviedol kňaz Dušan Škurla, diecézny koordinátor hnutia Za život, v homílii počas svätej omše odslúženej priamo na hermanovskom cintoríne. Podotkol, že ide o veľké a priekopnícke dielo vzhľadom na účel, pre ktorý bolo vytvorené, lebo „ním chceme dať väčšiu úctu našim deťom, ktoré zomreli pred narodením a tým pádom aj úctu rodičom“.

V homílii ďalej uviedol, že tento hrob je veľkou pomocou a prípravou k tomu, keď niekoho  v Hermanovciach zaskočí spontánny potrat dieťatka. Ide o pomoc rodičom, ktorých nečakaná situácia prekvapí a netušia, kde dieťa pochovať „aby vedeli, že je tu veľmi ľahká cesta. Nemusia sa o nič starať – hrob je už tu“.  Dušan Škurla pritom pripomenul, že od roku 2005 slovenská legislatíva umožňuje vyžiadať si pozostatky potrateného dieťaťa a jeho pochovanie.

Hermanovský farár Marek Roják počas aktu posvätenia skonštatoval:  „Tento hrob je darom pre naše spoločenstvo, pre našu obec, pre našu farnosť. Chcem sa na tomto mieste poďakovať starostovi, obecnému zastupiteľstvu, že mali chuť podporiť život – svoj osobný, ale aj život, ktorý je v očiach Božích veľmi vzácny a nám skrytý.“

Spoločný hrob nenarodených detí zdobí monumentálne súsošie matky objímajúcej deti. „V tom objatí budú aj vaše deti -  živé, narodené, vychované, ale aj tie, ktoré neuzreli svetlo sveta,“ vysvetlil Marek Roják. Na náhrobnom kameni tohto zvláštneho hrobu sú vytesané slová 127. žalmu: "Hľa, Pánovým dedičným darom sú synovia, jeho odmenou je plod lona." Pripomínajú nám hodnotu každého počatého dieťaťa a tým aj dôvod, prečo ich mŕtve telá chceme úctivo pochovať.

Starosta obce Lukáš Grejták v závere poďakoval všetkým, ktorí sa pričinili a pomohli pri realizácii jedinečného hrobu a osobitne duchovným za jeho posvätenie a odslúženie svätej omše.  

Fotogaléria

Zdroj: Obec Hermanovce( TK KBS, ohe; ml ) 20220809043   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]