[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 23. 06. 2024   Meniny má Sidónia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Mládež Équipe Notre-Dame u pápeža Františka: Rásť v skupine, ako tím
P:3, 08. 08. 2022 10:49, ZAH

Vatikán 8. augusta (RV) Na stretnutie so Svätým Otcom vo Vatikáne dnes zavítali tínedžeri a mladí ľudia z hnutia Équipe Notre-Dame, ktoré je súčasťou rovnomenného združenia manželských párov a rodín. Pápež František im hovoril o dôležitosti začlenenia mladého človeka do skupiny a o dôvernom vzťahu k Panne Márii. Motivoval ich aj k účasti na Svetových dňoch mládeže 2023 v Lisabone s mariánskym mottom.

Hnutie Équipe Notre-Dame vzniklo vo Francúzsku v roku 1938 a pestuje spiritualitu manželského života, ako aj sprevádzania mladých v raste k zrelosti. Jeho súčasťou sú aj mladí ľudia, ktorí v rámci svojho medzinárodného stretnutia prišli na audienciu Svätého Otca v sprievode dospelých, ktorí sa im venujú. Pápež František sa im v Klementínskej sále Apoštolského paláca prihovoril týmito myšlienkami:

„Chceli ste počuť z úst pápeža, že Svätá Matka Cirkev vás miluje a počíta s vami. Je to tak! Cirkev miluje to, čo miloval Ježiš, a v evanjeliu čítame, že jedného dňa sa jeho pohľad uprel na tvár mladíka, «s láskou» (Mk 10,21) a povolal ho, aby ho nasledoval v jeho poslaní. Žiaľ, tento mladík pozvanie neprijal. Iní ho však prijali, nechali sa ním získať a «zostali u neho» (Jn 1,39). Ježišov pohľad lásky sa tiahne stáročiami, z generácie na generáciu a prichádza k nám, ku každému z vás.

Preto môžeme povedať, že každý mladý človek je nádejou pre Ježiša: nádejou na priateľstvo, nádejou na spoločné putovanie, nádejou na spoločné poslanie. A tak každý z vás je aj nádejou pre Cirkev. Osobitným spôsobom ste pre túto cirkevnú realitu, ktorá sa nazýva „Équipe Notre-Dame“, dobrou ponukou pre páry a rodiny.

Vy ste mladí a podľa svojich stanov navrhujete žiť v súlade so zásadami katolíckej náuky, prehlbovať jej poznanie tak, aby ste rástli vo vzťahu ku Kristovi a Panne Márii a aby ste cítili, že ste poslaní na misiu vo svojom každodennom živote (porov. čl. 11,a).“

„Hrajte tímovo!“

„Zažívate skúsenosť tímu, skupiny. Je to dar, nie samozrejmosť!“ – pokračoval ďalej Svätý Otec, keď osobitne poukázal na francúzske slovo „équipe“ (tím) v názve hnutia. Na príklade ilustroval, ako mladému človeku pomáhajú vzťahy vyrovnávať sa s náročnými stránkami svojho života a osobnostne rásť:

„Nebojte sa otvoriť, riskovať a nebojte sa druhých. Je pravda, že existuje šikanovanie, zneužívanie, klamstvá, zrady, ale – verte mi – problémom nie je obrániť seba pred ostatnými; mojou starosťou by malo byť obrániť obete.

Na mieste atentátu v Barcelone – v roku 2017 – zostal odkaz istého mladíka, ktorý nakreslil malého chlapca a veľkú príšeru s nápisom: «Tu sme: ja a strach». A potom poznamenal: „Ani strach nie je taký veľký, ani ja nie som taký malý. Nemám strach.“ - Prečo sa ten mladík nebál? Pretože nebol sám, bol s niekým, kto ho miluje: možno jeho rodina, priatelia, Boh ako Otec a Priateľ, ktorý nikdy neopúšťa.

V tejto dobe virtuálneho sveta a následnej osamelosti, do ktorej sa dostáva mnoho vašich rovesníkov, ste sa vy rozhodli rásť v skupine, ako tím: Pokračujte, stavajte mosty, hrajte tímovo!“

Panna Mária, ktorá sa ponáhľa

Ďalšia myšlienka pápeža smerovala k mariánskemu rozmeru hnutia „Équipe Notre-Dame“:

„Keď človek prijme Máriu, Matku, do vlastného života, nikdy nestráca stred, ktorým je Pán. Mária totiž nikdy neukazuje na seba, ale na Ježiša a na bratov. (...)

Dobre urobíte, ak budete často myslieť na slová, ktoré Ježiš povedal na kríži na adresu Jána: «Hľa, tvoja matka!» (Jn 19,27). Počúvajte tieto slová vo svojom srdci a vnímajte, že sú adresované vám, každému z vás osobne. (...)

Pomôže vám mať štedré srdce, objaviť radosť zo služby a nezištnosti, ako to urobila ona, keď išla k sv. Alžbete. Práve z tejto evanjeliovej epizódy je prevzatá téma budúcich Svetových dní mládeže, ktoré sa uskutočnia v auguste budúceho roka v Lisabone: «Mária sa vydala na cestu a ponáhľala sa» (Lk 1,39).

Existuje jedna invokácia Panny Márie, ktorá sa mi veľmi páči... „Panna Mária, ktorá sa ponáhľa“, ktorá neotáľa, ale vždy svižne robí veci, aby pomohla, tak ako v súvislosti so sv. Alžbetou: „Mária sa vydala na cestu a ponáhľala sa“.

A medzi vami je veľa mladých Portugalcov! Vstať, aby sme slúžili, vyjsť von, aby sme sa starali o druhých a o stvorenstvo: to sú typické hodnoty mladých ľudí. Vyzývam vás, aby ste ich uplatnili pri príprave na Svetové dni mládeže v Lisabone. Zdvihnite ruky, Portugalci? Aha! Pracujete, že? Pracujte, s pomocným biskupom, ktorý je skvelý, však? Je skvelý a dá vám veľa práce!“

Budúcnosť s krídlami a koreňmi

Pápež František mladým pripomenul ich poslanie do budúcnosti:

„Budúcnosť patrí mladým. Dajte si však pozor!  Mladí ľudia majú dve vlastnosti: mladí s krídlami a mladí s koreňmi. Krídla na lietanie, snívanie, tvorenie, a korene na prijímanie múdrosti od starších, ktorú vám ponúkajú.“ Nakoniec Svätý Otec venoval slovo aj dospelým, ktorí mladých na ich ceste sprevádzajú: manželským párom a kňazom.

„Myslím si, že je pre vás veľkou radosťou prijímať a sprevádzať týchto mladých. Kiež by ste mohli byť im svedkami s pokorou a jednoduchosťou. Svedkovia lásky ku Kristovi a Cirkvi, svedkovia počúvania a dialógu, svedkovia slobodnej a nezištnej služby, svedkovia modlitby. Ďakujem vám za vašu prítomnosť po boku mladých: za čas a starostlivosť, ktorú im venujete.“( TK KBS, RV mh, jb; ml ) 20220808019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]