[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František sa prišiel rozlúčiť so svojím duchovným synom Diegom
P:3, 22. 07. 2022 08:11, ZAH

Vatikán 22. júla (RV) Vo štvrtok 21. júla dopoludnia sa v kostole Generálnej kúrie Spoločnosti Ježišovej v Ríme konala posledná rozlúčka so zosnulým pátrom Diegom Faresom, ktorý vo veku 66 rokov podľahol zápasu s rakovinou. Pápež František, ktorý ešte ako jezuitský provinciál v roku 1976 prijímal dvadsaťročného Diega do rehole a bol po jeho boku aj pri jeho kňazskej vysviacke, sa prišiel so svojím duchovným synom osobne rozlúčiť.

Na pohrebe boli prítomné aj dve rodné sestry pátra Diega a pomocný biskup z Buenos Aires, ktorý ako rehoľný spolubrat stihol pricestovať do Ríma tesne pred Diegovou smrťou. Pripomeňme, že páter Diego Javier Fares zomrel v utorok večer v Dome sv. Petra Kanízia, jezuitskom dome pre chorých neďaleko Vatikánu. Týždeň predtým, v nedeľu 10. júla, ho prišiel navštíviť pri jeho lôžku osobne pápež František.

Páter Diego bol horlivým kňazom, autorom viacerých kníh a v posledných rokoch publicistom časopisu La Civiltà Cattolica, najmä ako znalec osobnej duchovnosti pápeža Františka, jeho myslenia a jeho metodológie. Knihu z pera pátra Diega Faresa s názvom „Desať vecí, ktoré pápež František odporúča kňazom“ venoval Svätý Otec ako dar kňazom, ktorí s ním v marci 2018 koncelebrovali pri omši svätenia olejov na Zelený štvrtok vo Vatikánskej bazilike. Už pri návrate zo svojej prvej zámorskej apoštolskej cesty do Brazílie odporúčal pápež František novinárom, ktorí sa zaujímali o špecifiká jeho pastoračného prístupu, aby si prečítali knihy, ktoré na túto tému napísal páter Diego Fares.

Patria medzi ne napr. kniha s názvom „Ako kvapka dopadajúca na špongiu“, ktorá hovorí o typickom spôsobe duchovného rozlišovania podľa metódy Duchovných cvičení sv. Ignáca z Loyoly, alebo publikácia „Vôňa pastiera. Biskup z pohľadu pápeža Františka“. V tejto súvislosti možno pripomenúť slová pátra Diega Faresa z rozhovoru pre Vatikánsky rozhlas v roku 2018: „Od našej blízkosti k ľuďom záleží, či bude Ježiš sprítomnený v živote ľudstva, alebo zostane v rovine myšlienok, uzatvorený v znakoch písmen, vtelený nanajvýš ak v nejakom dobrom zvyku, ktorý sa krok za krokom stane rutinou.“ 

 

Pri pohrebnej svätej omši pápež František po sediačky koncelebroval s fialovou štólou na pleciach. Hlavným celebrantom a kazateľom bol páter Antonio Spadaro, šéfredaktor časopisu La Civiltà Cattolica. V homílii nazval pátra Diega „rozsievačom, ktorý rozsieval s hojnosťou, nehľadiac na miery a proporcie“. Pripomenul, ako sa v jeho živote spojila intelektuálna výška doktora filozofie (jeho dizertačnou témou bola „fenomenológia pravdy u Hansa Ursa von Balthasara“) s pastoračným nasadením, dávaním duchovných cvičení a prítomnosťou po boku ľudí na chvoste spoločnosti. Dve desaťročia pracoval Diego v Buenos Aires s tímom vyše sto laikov na dome prijatia pre bezdomovcov a hospici pre zomierajúcich.    

Medzi koncelebrantmi boli kardinál Michael Czerny, páter Federico Lombardi a viacerí predstavení jezuitských komunít v Ríme, ako aj spolubratia a zdravotníci z Domu sv. Petra Kanízia, s ktorými prežil posledné obdobie zápasu s chorobou.

Telesné pozostatky pátra Diega Faresa budú odpočívať v hlavnej hrobke Spoločnosti Ježišovej na rímskom cintoríne Campo Verano.( TK KBS, RV, jb; rp ) 20220722024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]