[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 07. 2024   Meniny má Vladimír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pripravme sa na T22 duchovne, pozýva tím Národného stretnutia mládeže
P:3, 21. 07. 2022 09:48, DOM

Bratislava/Trenčín 21. júla (TK KBS) Národné stretnutie mládeže v Trenčíne sa začína už o pár dní. A nie je prínosné sa na ňom len zúčastniť, ale sa aj vopred pripraviť. Duchovne. Viac prezradil Lukáš Híveš z komunikačného tímu T22. 

- Národné stretnutie mládeže sa začalo už oveľa skôr – duchovnou prípravou. Prečo je dôležité sa na takúto akciu pripraviť aj duchovne? 

Keď chcem ísť bežať maratón a netrénoval by som, asi by som to nezvládol veľmi dobre. My kresťania sa spoliehame na Boha, že nás vedie a keď sa k nemu utiekame, tak to ucho vesmíru počúva a veci sa dejú. Preto je dobre byť pripravený - a byť aj duchovne pripravený, lebo cez to môžeme načerpať, naučiť sa, dávať ďalej, prosiť, ďakovať. 

- Prečo práve vrchy a Výšiny? 

Duchovná príprava trvala sedem mesiacov. V roku 2018 počas svätej omše kňaz hovoril o výšinách a Paľka Danka napadli vrchy. A čo keby ich bolo sedem, to je dobré číslo.

Vrchy súvisia s tým, že budúcoročné Svetové dni mládeže v Lisabone majú ústredný evanjeliový citát z Lk 1, 39: Mária sa vydala na cestu a ponáhľala sa. Ten citát sám osebe nehovorí veľa, ale dôležité je pozrieť sa na evanjelistu Lukáša a ten hovorí o hornatom kraji. Preto hory, vrchy a Výšiny. 

- Podľa čoho sa vyberalo týchto sedem vrchov? 

S týmito vrchmi sa vždy spája nejaký príbeh. Okrem oficiálnych názvov – Morja, Sinaj, Karmel, Ain Karem, Hora pokušenia, Tábor a Golgota – majú ešte aj druhý názov.

Napríklad Golgota, o ktorej by si človek myslel, že je to vrch tmy, je vrch tmy a svetla. Lebo tma je smrť, svetlo je život.

Vrch Tábor je zase vrch nadšenia a premeny. Apoštoli, keď pozerali na Ježiša, ako sa premenil, museli byť zdesení alebo možno nadšení.

Vrch Morja je vrchom skúšky a vernosti. Príbeh o Abrahámovi a Izákovi. Boh chce, aby Abrahám obetoval syna, tak Abrahám ide a chce ho obetovať, až v poslednom momente ho Boh zachránil.

Sinaj - Mojžiš a Desatoro – Desatoro ako záväzok, ale Boh nám dal pri tom záväzku slobodu, takže vrch záväzku a slobody...

- Ku každému vrchu a posolstvu je priradená aj niektorá duchovná či umelecká osobnosť. Muži - kňazi vedú katechézy, ženy – speváčky vytvorili piesne, spoločenstvá zase aktivity. Ako je to celé prepojené?

Vždy na nejaký vrch vedie turistická trasa označená turistickou značkou. V podkladoch k Výšinám sú štyri turistické značky.

Červená označuje najvýznamnejšie diaľkové či hrebeňové turistické trasy a v duchovnej príprave nás ňou sprevádzal pápež František a úryvky z jeho príhovorov počas návštevy na Slovensku. K tomu siedmi kňazi, ktorí milujú tieto vrchy a sú nejakým spôsobom s nimi spätí. Preto Martin Schreiner, Janko Bystriansky, František Moško, Janko Dubecký, Mário Brezňan, Dominik Jamrich a samotná hlava T22 Matúš Reiner. 

Modrá značka pripomína krásu neba. Krása sa spája s umením, hudbou. Vzniklo tak sedem piesní špeciálne na duchovnú prípravu Výšiny a Národné stretnutie mládeže T22, za ktorými stojí sedem interpretiek. Evka Hrešková, Sima Magušinová, Dominika Gurbaľová, Daša Žabenská, Janka Zubajová, Tereza Kmotorková a Zuzana Eperješiová. K modrej značke vznikali aj ikony v benediktínskom kláštore v Sampore. 

Zelená značka odkazuje na živosť, akčnosť a dynamiku mladého človeka. Táto cesta obsahuje konkrétne aktivity inšpirované biblickými vrchmi. Tie vytvorila saleziánska Domka, františkánska Gifra, Združenie mariánskej mládeže, eRko a Združenie kresťanských spoločenstiev mládeže.

Žltá turistická značka v prírode označuje prepájaciu cestu, akúsi skratku. A aká je najrýchlejšia cesta a skratka k Bohu? Modlitba. To sú texty k adorácii, žalmy alebo krížová cesta. 

Zdroj: Katolícke noviny ( TK KBS, kn, ml; pz ) 20220721020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]