[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

K 2. svetovému dňu starých rodičov a seniorov sa dajú získať odpustky
P:3, 19. 07. 2022 08:10, DOM

Bratislava 19. júla (TK KBS) Pri príležitosti Druhého svetového dňa starých rodičov a seniorov, ktorý bude v nedeľu 24. júla, dáva Cirkev možnosť získať úplné odpustky. Budú ich môcť získať veriaci, ktorí sa zúčastnia na svätej omši, ktorej bude vo Vatikánskej bazilike predsedať pápež František. Podobne ich budú môcť získať chorí, ktorí budú slávenie sledovať na diaľku z domu i tí, ktorí v tento deň navštívia opustených či chorých seniorov. Vyplýva to z dekrétu k udelených odpustkov. V slovenskom preklade ho prináša na na internetovej stránke www.kbs.sk Konferencia biskupov Slovenska.

Odpustky, plagat

O udelenie odpustkov pri príležitosti Svetového dňa starých rodičov a seniorov požiadal prefekt Dikastéria pre laikov, rodinu a život  kardinál Kevin Joseph Farell. Apoštolská penitenciária prijala jeho žiadosť a 30. mája vydala osobitnú nótu. Umožňuje ňou získať plnomocné odpustky za obvyklých podmienok (čiže svätá spoveď, prijímanie a modlitba na úmysel Svätého Otca) „starým rodičom, seniorom a všetkým veriacim, ktorí sa, motivovaní skutočným duchom pokánia a lásky, dňa 24. júla  2022“ zúčastnia na „slávnostnej svätej omši, ktorej bude vo Vatikánskej bazilike predsedať Svätý Otec František alebo na rozličných sláveniach odohrávajúcich sa po celom svete“. Odpustky sa budú môcť získať aj pre duše v očistci.

„Chorí starí a všetci, ktorí z vážneho dôvodu nemôžu odísť z domu, tiež budú môcť získať úplné odpustky, ak s odvrátením sa od akéhokoľvek hriechu a úmyslom splniť hneď ako budú môcť tri zvyčajné podmienky, duchovne sa pripoja k posvätným sláveniam Svetového dňa a obetujú svoje modlitby a bolesti alebo ťažkosti svojho života milosrdnému Bohu, najmä keď slová a slávenia Najvyššieho veľkňaza budú sa prenášať prostredníctvom komunikačných prostriedkov,“ píše sa v dekréte, ktorý podpísal Mauro kardinál Piacenza, vyšší penitenciár a regent Krzysztof Nykiel.

DEKRÉT

Deň bol ustanovený v roku 2021 a v Cirkvi sa slávi na štvrtú júlovú nedeľu, blízko sviatku svätého Joachima a svätej Anny, Ježišových "starých rodičov". Pápež pripomína, že svedectvo starších ľudí je dôležité a významné, a vyzýva ich, aby "boli učiteľmi pokojného spôsobu života, ktorý je pozorný voči najslabším. Svetový deň má svoje logo, oficiálny videospot, modlitbuposolstvopastoračné usmernenia a liturgickú príručku i grafické materiály (na rodina.kbs.sk). ( TK KBS, kbs, ml; pz ) 20220719009   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]