[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 07. 2024   Meniny má Drahomír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Mediálna výchova rozlišovať dobro od zla - pápež kongresu SIGNIS
P:3, 18. 07. 2022 15:55, ZAH

Vatikán 18. júla (RV) „Pokoj v digitálnom svete“ - to je téma svetového kongresu SIGNIS 2022, ku ktorej zaslal pápež František posolstvo s podnetmi na uvažovanie pre odborníkov v oblasti komunikácie. Poukazuje na prínos digitálnych médií i na nebezpečenstvo ich „toxicity“ a povzbudzuje katolíckych komunikátorov angažovať sa pre dobro spoločnosti prostredníctvom „mediálnej výchovy, zosieťovania katolíckych médií a boja proti lžiam a dezinformáciám“.

Katolícke mediálne združenie SIGNIS sa zíde v Južnej Kórei na pôde Univerzity Sogang v Soule od 15. do 18. augusta 2022. Práve v Južnej Kórei sa v počiatkoch evanjelizácie tejto oblasti ukázala sila tlačeného slova a zásadná úloha laikov pri šírení evanjelia, pripomína v úvode posolstva pápež František a vyslovuje žičenie:

„Nech vás príbeh svätého Andreja Kima a jeho spoločníkov spred dvesto rokov utvrdí vo vašom vlastnom úsilí šíriť evanjelium Ježiša Krista jazykom súčasných komunikačných médií.“

Za médiá bez toxicity

 

Ďalej Svätý Otec venuje pozornosť samotnej téme kongresu, najprv konštatovaním pozitívnych i negatívnych aspektov digitálnych médií:

„Je vhodné, že v týchto dňoch, ktoré sú poznačené novými výbuchmi násilia a agresie v našom svete, ste si za tému vášho svetového kongresu vybrali „Pokoj v digitálnom svete“. Digitálna mediálna revolúcia posledných desaťročí sa ukázala ako mocný prostriedok na podporu spoločenstva a dialógu v našej ľudskej rodine.

Počas mesiacov výluky spôsobenej pandémiou 

sme skutočne jasne videli, ako nás digitálne médiá dokážu spájať, a to nielen šírením dôležitých informácií, ale aj prekonávaním osamelosti izolácie a v mnohých prípadoch aj zjednocovaním celých rodín a cirkevných spoločenstiev v modlitbe a bohoslužbe.

Zároveň však používanie digitálnych médií, najmä sociálnych médií, nastolilo množstvo vážnych etických otázok, ktoré si vyžadujú múdry a rozvážny úsudok zo strany komunikátorov a všetkých, ktorým záleží na autenticite a kvalite ľudských vzťahov. Niekedy a na niektorých miestach sa mediálne stránky stali miestom toxicity, nenávistných prejavov a falošných správ.“

Mediálna výchova, digitálna inklúzia

 

Ako úlohy pre katolícke médiá a ich pracovníkov naznačil Svätý Otec tzv. „mediálnu výchovu“ zameranú na schopnosť rozlišovať a zdôraznil najmä „digitálnu inklúziu“ na zmiernenie vylúčenia komunikačne znevýhodnených skupín obyvateľstva:

„Pri riešení tejto výzvy môže SIGNIS zohrávať dôležitú úlohu prostredníctvom mediálnej výchovy, zosieťovania katolíckych médií a boja proti lžiam a dezinformáciám. Povzbudzujem vás, aby ste v tomto úsilí vytrvali a venovali osobitnú pozornosť potrebe pomáhať ľuďom, najmä mladým, vypestovať si zdravý kritický zmysel, učiť sa rozlišovať pravdu od lži, správne od nesprávneho, dobro od zla, a oceňovať dôležitosť nasadenia sa v práci pre spravodlivosť, sociálny zmier a úctu k nášmu spoločnému domovu.

Chcel by som vás tiež povzbudiť, aby ste brali do úvahy mnohé komunity v našom svete, ktoré zostávajú vylúčené z digitálneho priestoru, a mali ste digitálnu inklúziu ako prioritu vášho organizačného plánovania. Takto významne prispejete k šíreniu kultúry pokoja založenej na pravde evanjelia.“ 

Apoštolát počúvania, synodálny proces

 

Pápež František sa vracia aj k tomu, čo zdôraznil v posolstve k tohtoročnému Svetovému dňu médií: počúvanie je prvá a nevyhnutná zložka dialógu a dobrej komunikácie. „Požiadal som novinárov, aby rozvíjali svoju schopnosť «počúvať uchom srdca», píše pápež účastníkom kongresu SIGNIS 2022 a dodáva:

„Viac ako komukoľvek inému patrí „apoštolát počúvania“ vám ako katolíckym komunikátorom. Komunikácia totiž nie je len profesiou, ale službou pre dialóg a porozumenie medzi jednotlivcami a väčšími spoločenstvami v snahe o pokojné a mierové spolužitie.

Počúvanie je rovnako dôležité pre synodálnu cestu, na ktorú sa v týchto rokoch podujala celá Cirkev. Dúfam, že svojou komunikáciou prispejete k tomuto procesu tým, že budete pomáhať svätému a vernému Božiemu ľudu v našom záväzku počúvať jeden druhého, počúvať Pánovu vôľu a rásť vo vedomí, že sme účastní na spoločenstve, ktoré nás predchádza a zahŕňa.

Aj takýmto spôsobom vaše úsilie o podporu „pokoja v digitálnom svete“ pomôže vytvoriť stále „symfonickejšiu“ Cirkev, ktorej jednota sa vyjadruje v harmonickej a posvätnej polyfónii.“

Spolu s požehnaním pápež František účastníkov svetového kongresu SIGNIS 2022 prosí aj o modlitbu za seba. Pripomeňme, že predchádzajúci kongres so zastúpením okolo sto členských organizácií SIGNUS-u sa konal v roku 2017 v kanadskom Quebecu.( TK KBS, RV, jb; rp ) 20220718026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]