[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec sa chystá vymenovať dve ženy do Dikastéria pre biskupov
P:3, 06. 07. 2022 15:40, ZAH

Vatikán 6. júla (TK KBS) Pápež František opäť posilní postavenie žien v Rímskej kúrii. V rozhovore, ktorý 2. júla poskytol pre agentúru Reuters prezradil, že do Dikastéria pre biskupov, ktoré pomáha pri výbere duchovných pastierov diecéz, vymenuje dve ženy.

Bude to po prvýkrát, čo sa budú ženy podieľať v spomínanom dikastériu (doteraz nazývanom Kongregácia pre biskupov) na procese voľby nových biskupov. I toto rozhodnutie uvádza pápež František v rozhovore s Philom Pullellom. Korešpondent agentúry Reuters pápežovi položil otázku o novej apoštolskej konštitúcii Praedicate Evangelium, ktorá v rámci reformy Rímskej kúrie umožňuje zveriť zodpovedné úlohy aj laikom, mužom i ženám.

„Som otvorený pre to, aby sa dala príležitosť. Momentálne je na Governatoráte žena na poste zástupkyne riaditeľa... Teraz na Dikastériu pre biskupov pôjdu do komisie pre voľbu biskupov dve ženy, čo bude po prvý raz. Takýmto spôsobom sa to trochu otvorí“, uviedol Svätý Otec. Dodal, že  do budúcnosti vidí možnosť vymenovania laikov aj na čelo Dikastéria pre laikov, rodinu a život či Dikastéria pre kultúru a vzdelávanie, prípadne na čelo Vatikánskej bibliotéky.

Pápež pripomenul, že už minulý rok vymenoval na Governatorát do pozície číslo dva sestru Raffaellu Petriniovú, a tiež za podsekretárku Biskupskej synody vymenoval sestru Nathalie Becquartovú z Francúzska, členku Xaveriánskych misijných sestier. Medzi laikmi, ktorí už zastávajú vysoké pozície vo Vatikáne, sú aj Barbara Jatta, riaditeľka Vatikánskych múzeí, a Cristiane Murrayová, zástupkyňa riaditeľa vatikánskeho Tlačového strediska. Obe vymenoval práve pápež František.

Pripomeňme, že pred pár týždňami aj prefekt Dikastéria pre laikov, rodinu a život kardinál Kevin Joseph Farrell v rozhovore pre médiá zažartoval, že po promulgácii novej konštitúcie o Rímskej kúrii bude možno posledným klerikom, ktorý vedie toto dikastérium.( TK KBS, RV mh, jb; pz ) 20220706042   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]