[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 11. 08. 2022   Meniny má Zuzana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Konštitúcia Praedicate Evangelium vyšla už v siedmich jazykoch
P:3, 06. 07. 2022 14:05, ZAHFoto: SpC - Vatican


Vatikán 6. júla (TK KBS) Apoštolská konštitúcia pápeža Františka Praedicate Evangelium je dostupná online už v siedmich jazykoch. Dokument o Rímskej kúrii a jej službe Cirkvi a svetu je tak okrem talianskeho originálu preložený aj do francúzštiny, angličtiny, španielčiny, portugalčiny, arabčiny a poľštiny a v najbližších týždňoch bude sprístupnený aj v nemeckom jazyku.

Nová apoštolská konštitúcia pápeža Františka s 250 článkami je výsledkom dlhého procesu načúvania, ktorý sa začal generálnymi kongregáciami pred konkláve v roku 2013 a pokračoval pod vedením pápeža v Rade kardinálov, s rôznymi príspevkami od cirkví z celého sveta. Dokument bol promulgovaný 19. marca 2022, na slávnosť sv. Jozefa, a vstúpil do platnosti na slávnosť Turíc, 5. júna.

Konštitúcia Praedicate Evangelium, ktorá nahradila predchádzajúci dokument Pastor Bonus od sv. Jána Pavla II. z roku 1988, systematizuje proces reforiem Rímskej kúrie, ktorý sa počas deviatich rokov Františkovho pontifikátu už takmer úplne zavŕšil. Nová konštitúcia dáva Rímskej kúrii misijnejšiu štruktúru, aby bola čoraz viac v službe partikulárnych cirkví a evanjelizácie.

V samotnom texte Praedicate Evangelium čítame: „Rímska kúria sa nestavia medzi pápeža a biskupov, ale predovšetkým sa dáva do služieb oboch podľa spôsobov, ktoré sú vlastné povahe každého z nich“ (Praedicate Evangelium, 8). A ďalej dokument zdôrazňuje, že členovia kúrie sú tiež „misionárskymi učeníkmi“ a spôsobom práce kúrie je „synodalita“.

Medzi významné body novej apoštolskej konštitúcie tiež patrí ustanovenie, že každý – a teda aj laik – môže byť vymenovaný do riadiacich funkcií v Rímskej kúrii na základe zástupnej moci (potestà vicaria) Petrovho nástupcu. Napokon sa dáva dôraz i na právnu rovnosť medzi Štátnym sekretariátom, známym aj ako Pápežský sekretariát, šestnástimi dikastériami a rozličnými orgánmi.

Oficiálne preklady Praedicate Evangelium( TK KBS, RV mh; pz ) 20220706041   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Pápež František v Kanade

Stretnutie mládeže T22

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus