[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Trnavskej arcidiecéze ukončili svätou omšou diecéznu fázu synody
P:3, 30. 06. 2022 15:45, DOM

Trnava 30. júna (TK KBS) Na slávnosť sv. Petra a Pavla, apoštolov ukončili v Trnave slávnostnou svätou omšou diecéznu fázu Synody o synodalite 2021 - 2023. Celebroval ju trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch.

V úvode slávnostnej bohoslužby v Katedrále sv. Jána Krstiteľa trnavský arcibiskup Ján Orosch poukázal na príklad svätých apoštolov v ich vernosti Ježišovi Kristovi, ktorému oddane slúžili, každý na svojej vlastnej ceste. Aby však bola táto služba taká účinná, ako je známe, bolo potrebné pre oboch prejsť metanoiou, zmenou zmýšľania. Takáto zmena zmýšľania je však potrebná aj v prípade kráčania po synodálnej ceste, aby sme sa dokázali vzájomne počúvať a urobiť tak potrebné kroky v bratskej láske, ktorá pomáha k šíreniu Božieho kráľovstva medzi nami.

Na slávnosti sa zúčastnili aj generálny vikár Trnavskej arcidiecézy Mons. Peter Šimko, biskupský vikár pre nemocničnú duchovnú službu Rudolf Kopinec a ďalší členovia Trnavskej arcibiskupskej kúrie spolu s členmi Arcidiecézneho synodálneho tímu a koordinátormi z viacerých spoločenstiev a farností, zapojených do synodálneho procesu, spolu s veriacim ľudom.

V homílii sa prítomným prihovoril kancelár Trnavskej arcibiskupskej kúrie, kanonik Dušan Kolenčík, ktorý bol diecéznym koordinátorom Synody o synodalite. Pri príležitosti prikázaného sviatku sv. Petra a Pavla, ktorý sa dnes slávi v Katolíckej cirkvi, sa v nej zameral na Cirkev ako spoločenstvo, ktoré je protiváhou zlu, prítomnému vo svete, i keď je toto spoločenstvo plné nedokonalých ľudí, avšak hľadajúcich a snažiacich sa o dokonalosť.

Potom nadviazal na tému Synody o synodalite, ktorá sa dnes touto svätou omšou v Trnavskej arcidiecéze formálne uzavrela. V jednotlivých bodoch vysvetlil prítomným, čo znamenalo spoločné kráčanie po synodálnej ceste. Pripomenul, že je i naďalej potrebné zostať pod vanutím Ducha Svätého, ktorý dokáže pomôcť zmeniť ľudí, ako zmenil i kniežatá apoštolov, sv. Petra a Pavla.

Po skončení slávnosti v Katedrále sv. Jána Krstiteľa sa odobrali koordinátori - členovia Arcidiecézneho synodálneho tímu na blízky Arcibiskupský úrad, kde spolu s trnavským arcibiskupom Jánom Oroschom zotrvali vo vzájomných rozhovoroch počas ďakovnej večere za ich záslužnú činnosť pri vedení diecéznej fázy Synody o synodalite, ktorú dnes v Trnavskej arcidiecéze formálne uzavreli.( TK KBS, to abu, ml; pz ) 20220630031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]