[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 07. 2024   Meniny má Iľja, Eliáš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Autorka rúch pre omšu s pápežom v Šaštíne vystaví svoje diela v Nitre
P:3, 30. 06. 2022 10:30, DOM

Nitra 30. júna (TK KBS) Gloriae Dei creatum - je názov prezentácie liturgických rúch textilnej výtvarníčky Jany Zaujecovej, ktorú otvoria v sobotu 2. júla 2022 o 17:00 v Katedrálnom chráme - Bazilike sv. Emeráma v Nitre. Podujatie organizuje tamojšie Diecézne múzeum. Výstava bude prístupná v júli a a auguste 2022. 

Nitra, Zaujecova, vystava, rucho, pozvanka

Cieľom výstavy je spomienka na vlaňajšiu návštevu pápeža Františka na Slovensku. Výtvarníčka Zaujecová bola autorkou slávnostného súboru rúch pre slávnostnú svätú omšu so Svätým Otcom v Šaštíne (15. septembra 2021). Súčasťou výstavy bude prezentácia vybraných rúch pre liturgiu zo Šaštína, ako aj prezentácia rúch všetkých liturgických farieb. „Zameriame sa hlavne na vrchné liturgické rúcha kazuly (ornáty) a dalmatiky,“ píše kurátorka výstavy Pavla Lazárková Trizuljaková.

Výstava pozostáva z kolekcie liturgických rúch všetkých liturgických farieb (biela, zlatá, zelená, červená, fialová a ružová). Nosnými exponátmi budú rúcha zo slávnosti Sedembolestnej Panny Márie, na liturgiu v Šaštíne 15. 9. 2021 ktorú celebroval pápež František. Centrálnym prvkom výstavy bude prezentácia bielo zlatistého rúcha špeciálne vytvoreného pre pápeža Františka. Súbor rúch budú dopĺňať verše poetky Anny Amadiny ako aj texty (význam liturgických odevov, symbolika techník, materiálov, spracovania...) v slovenskom a anglickom jazyku.

Ide o prvú autorskú výstavu autorky, pri ktorej slovenskej verejnosti predstavuje kolekciu liturgických odevov, ktoré všetky, spĺňajú svoj liturgický účel. Jana Zaujecová sa tvorbe liturgických rúch venuje od roku 2003. Jana Zaujecová na rúchach vytvára miniatúrne textilné svety, ktoré umiestňuje na rúcha. Odovzdáva posolstvo zakódované v plstených štruktúrach. V odevoch badať napätie medzi detailom a celkom, prepracovaný detail kontrastuje s monumentálnym odevným celkom. Kombinácia farieb je vyvážená, tón v tóne, autorka pracuje s množstvom nuancí  a jemných farebných kontrastov.

Prostredníctvom prepracovanej autorskej techniky plstenia podáva citlivé interpretácie sakrálnych tém, ktoré najčastejšie spracúva pomocou náznakov reality, tušených znakov. Neraz využíva aj klasickú tému kríža, avšak vždy s nových textilným akcentom. Formálne spracovanie samotného symbolu kríža je jednoznačné, symbol je jednoduchý, najvýraznejšie hovorí textilné prepracovanie a prehnetenie materiálu pod rukami autorky. Plstené časti autorka dopĺňa hodvábnymi detailmi na spôsob textilnej koláže. Ovčie rúno kombinuje s ďalšími materiálmi ako je surový hodváb, hrubý, drsný hodvábny buret v štrukturálnom kontraste s jemnejším - šantungom.

Jana Zaujecová

Mgr. art. Jana Zaujecová Art.D vyštudovala v Ateliéri voľnej textilnej tvorby  (u prof. E. C. Minárikovej) a v Ateliéri odevného dizajnu (u prof. J. Sabovej) Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Následne absolvovala doktorandské štúdium na Katedre scénografie (u prof. M. Čorbu) Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Počas štúdia sa zúčastnila zahraničných študijných stáží vo Fínsku, Veľkej Británii, Rakúsku či Maďarsku. Jej rôznorodú výtvarnú činnosť, prameniacu z hlbokého precítenia reality života, ako i duchovna, mala možnosť vystavovať samostatne, tak i na viacerých platformách spoločných výstav na Slovensku i v zahraničí. Vo svojej voľnej textilnej tvorbe využíva prírodné materiály ako ľanové plátno, staré drevo a najmä ovčie rúno spracované autorsky technikou plstenia. Aktuálne pôsobí ako externá pedagogička na Katedre reštaurovania historického textilu VŠVU v Bratislave.

Dlhodobo sa venuje tvorbe autorských liturgických rúch – mnohé úspešne realizovala pre predstaviteľov Rímskokatolíckej cirkvi na Slovensku, v Čechách, Rakúsku, na Sicílii, v Bolívii i vo Vatikáne. Najvýznamnejším zadaním bolo v roku 2021 vytvorenie rúcha, mitry a štóly pre Svätého Otca Františka a kolekcie rúch pre koncelebrantov arcibiskupov a diakonov na slávnostnú liturgiu v Šaštíne.

Spolupracovala a spolupracuje na rôznych projektoch s viacerými múzeami na Slovensku v súvislosti s historickým odevom. Príležitostne sa venuje i kostýmovej scénografii. Za svoju tvorbu získala niekoľko ocenení. Posledným ocenením je cena rady KBS pre vedu, vzdelanie a kultúru Fra Angelica v roku 2022.

TK KBS informovala Pavla Lazárková Trizuljaková( TK KBS, pla, ml; pz ) 20220630013   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]