[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 07. 2024   Meniny má Vladimír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Predstavili víťazné logo Jubilea 2025 a ďalšie kroky na ceste k nemu
P:3, 30. 06. 2022 08:25, ZAH

Vatikán 30. júna (RV) Prípravný tím Jubilejného roka 2025, ktorý je súčasťou Dikastéria pre evanjelizáciu, predstavil v utorok 28. júna vo Vatikáne oficiálne logo podujatia, ktorého motto znie „Pútnici nádeje“.

Autorom víťazného návrhu loga je taliansky umelec Giacomo Travisani. Mons. Rino Fisichella z Dikastéria pre evanjelizáciu pri prezentácii poďakoval všetkým takmer 300 súťažiacim z celého sveta, ktorí sa zapojili do konkurzu vyhláseného vo februári. Informoval tiež o ďalších krokoch na ceste k Jubileu 2025 podľa usmernení pápeža Františka.

Symbolika loga: nádej, bratstvo, viera

Logo predstavuje štyri farebne odlíšené postavy symbolizujúce ľudstvo. Jeden objíma druhého, aby sa naznačila solidarita a bratstvo, ktoré musia spájať národy. Prvá z postáv sa drží kríža, ktorý v spodnej časti prechádza do tvaru kotvy. Je to znak nielen viery, ktorej sa človek drží, ale aj nádeje, ktorú nikdy nemožno opustiť, pretože ju potrebujeme vždy a najmä v časoch najväčšej núdze. Zašpicatené vlny v modrých odtieňoch v spodnej časti naznačujú, že životná púť sa nepohybuje vždy v pokojných vodách.

Často sa stáva, že osobné nešťastia i svetové udalosti nás intenzívnejšie vyzývajú k nádeji. V logu na to poukazuje spodná časť kríža, ktorá sa predlžuje a mení na kotvu ponorenú do vĺn. Kotva je metaforou nádeje, čo korešponduje s tým, ako námorníci používajú záložnú kotvu na núdzové manévre, aby sa loď udržala počas búrok.

Logo s reťazou postáv ukazuje, ako pútnikova cesta nie je individuálnou záležitosťou, ale vecou spoločenstva so znakom rastúceho dynamizmu, ktorý čoraz viac smeruje ku krížu. Kríž, ktorý logu dominuje, sa dynamicky skláňa k ľudstvu, akoby mu chcel vyjsť v ústrety, nenechať ho samé, ponúknuť mu istotu prítomnosti a istotu nádeje.

Napokon je v zelenej farbe jasne viditeľné motto Jubilea 2025 Peregrinantes in Spem  - Pútnici nádeje.

Dvojročná cesta k Jubileu: štúdium a modlitba

Svätý Otec František pozýva, aby sa dva roky, ktoré predchádzajú jubileum, zamerali na dve konkrétne témy, uviedol pri prezentácii Mons. Fisichella:

„Rok 2023 bude venovaný novému zahĺbeniu sa do základných tém štyroch koncilových konštitúcií, aby sa Cirkev mohla znovu nadýchnuť hlbokého a aktuálneho učenia Druhého vatikánskeho koncilu, ktorého 60. výročie otvorenia si pripomenieme 11. októbra.“ „Rok 2024 bude zasvätený modlitbe, aby sa vytvoril priaznivý kontext pre Jubileum a aby sa pútnici mohli pripraviť na túto udalosť, ktorá má predovšetkým duchovný charakter.“

Ako ďalej vysvetlil Mons. Fisichella, motto „Pútnici nádeje“ bolo zvolené pre vyjadrenie „potreby dať zmysel prítomnosti, aby sa stala prípravou pre ozajstný posun smerom do budúcnosti, a aby umožnila vnímať rozličné prichádzajúce výzvy a reagovať na ne“. Logo obrazovým vystihuje teologický význam tohto zmyslu, ktorý pochádza z viery v Ježiša Krista.

Výber loga z takmer 300 návrhov

Pokiaľ ide o priebeh súťaže na výber loga Mons. Rino Fisichella uviedol, že do konkurzu sa zapojili študenti, grafické štúdiá, rehole, odborníci z oblasti umenia. Ako stvárnenie témy putovania a nádeje prišlo 294 návrhov z 213 miest a 48 rôznych krajín. Vekové rozpätie účastníkov bolo od 6 do 83 rokov. Arcibiskup Fisichella všetkým vyslovil vďaku za ich tvorivé nasadenie:

„Sme veľmi vďační všetkým účastníkom súťaže za to, že investovali svoj čas a prostriedky do realizácie originálneho projektu s predstavivosťou a komunikačnou inteligenciou.“

Výberová komisia bola zložená z ikonopiscov, grafikov, umenovedcov, odborníkov na vizuálne logá, architektov a niekoľkých kňazov. Návrhy hodnotila podľa troch kritérií: pastoračného, aby bolo posolstvo jubilea ľahko zrozumiteľné; technického, aby sa zabezpečilo dobré grafické spracovanie pre reprodukovateľnosť; a estetického, aby bol návrh príťažlivý.

V záverečnej fáze do výberu vstúpil aj samotný Svätý Otec, vysvetlil Mons. Fisichella:

„Pri audiencii 11. júna som pápežovi Františkovi predložil tri finálne návrhy, aby si mohol vybrať ten, ktorý ho najviac zaujal. Ani on nemal ľahký výber: po tom, čo si niekoľkokrát prezrel návrhy a vyjadril spokojnosť, padla voľba na návrh Giacoma Travisaniho.“( TK KBS, RV mh, jb, ml; pz ) 20220630005   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]