[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 02. 12. 2023   Meniny má Bibiana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

So Svetovým stretnutím rodín v Ríme sa prepoja aj na Slovensku
P:3, 21. 06. 2022 08:00, DOM

Bratislava 21. júna (TK KBS) Svetové stretnutie rodín, ktoré bude od 22. do 26. júna v Ríme, bude mať tento rok rímsku a diecéznu úroveň. Druhá forma stretnutia má dejisko v jednotlivých diecézach, ktoré podľa témy stretnutia "Rodinná láska: povolanie a cesta svätosti" môžu naplánovať rôzne iniciatívy.

Prinášame zoznam podujatí na Slovensku: 

- Bratislavská arcidiecéza / Sobota 25. júna 2022 / Marianka

Viacdňový tematický program spojený so Svetovým stretnutím rodín avizujú v Bratislavskej arcidiecéze. Oficiálne otvorenie je naplánované na stredu 22. júna 2022, kedy bude v o 18:00 v Katedrále sv. Martina v Bratislave otváracia svätá omša s bratislavským arcibiskupom metropolitom Mons. Stanislavom Zvolenským. V jej závere dostane každá prítomná rodina List Svätého Otca Františka manželom, ktorý pápež zverejnil vlani v decembri na sviatok Svätej rodiny. K tejto aktivite budú pozvaní kňazi aj v ďalších farnostiach arcidiecézy.

Vo štvrtok a v piatok 23. a 24. júna ponúkla Pastoračná rada Bratislavskej arcidiecézy sériu námetov pre kňazov i laikov na večerné stretnutia manželov vo farnostiach.

Program vyvrcholí víkendovým programom. V sobotu 25. júna 2022 je v pláne festival rodín v Marianke. Začne sa o 10:00 svätou omšou, ktorej bude predsedať riaditeľ Centra pre rodinu Bratislavskej arcidiecézy, don Marián Valábek, SDB. Pokračovať bude samostatným programom na pódiu. Očakávajú sa hudobné vystúpenia Janais, Mira - Jila, skupiny Údolie a Rodinného zboru v Marianke. Chýbať nebudú rozhovory a svedectvá manželov a rodín. V Dome pútnikov okrem prednášky pre manželov potešia aj zdieľaním manželov vo workshopoch.

Budú to tzv. kaplnky pomoci manželom a rodine - Kaplnka rodiny / manželov v kríze, Kaplnka cirkevného práva pre manželov, Kaplnka plodnosti, Kaplnka výchovy, Kaplnka osobnej modlitby za manželov a rodiny a Kaplnka seniorov. K dispozícii bude aj rodinná hra, aktivity pre deti a mládež a modlitby pri Lurdskej jaskyni.

V nedeľu 26. júna bude rodinám venovaná pontifikálna svätá omša o 10:30 s arcibiskupom Zvolenským v Šaštíne. Svätý Otec naplánoval, aby sa dôležitosť Svetového stretnutia rodín presunula do diecéz sveta, preto v Ríme bude záverečná svätá omša už v sobotu, aby v nedeľu slávili tento sviatok rodín v diecézach sveta. Rodiny si prevezmú od arcibiskupa Zvolenského symbol - vyslania rodín.

Tematické sväté omše k Svetovému stretnutiu rodín chystajú v tento deň aj v ďalších farnostiach arcidiecézy.

Trnavská arcidiecéza / Sobota 2. júla 2022 (od 14:00 do 19:00) / Križovany nad Dudváhom 

Trnavská arcidiecéza sa zapojí do slávení 2. júla 2022 v okolí kostola v Križovanoch nad Dudváhom. Stretnutie otvoria o 14:00. Nasledovať budú prednášky, Korunka k Božiemu milosrdenstvu za rodiny, moderovaná adorácia v kostole a svätá omša s trnavským arcibiskupom Mons. Jánom Oroschom. Pre deti bude pripravený animačný program, chýbať nebudú poradne prednášajúcich a futbalový zápas medzi otcami a synami (o 16:00).

Trnava, diecezne stretnutie rodin- Košická arcidiecéza / Sobota 25. (od 10:00 do 16:00) a 26. júna 2022 (od 15:00 do 19:00) / Vysoká nad Uhom, Košice

Na dvoch miestach - vo Vysokej nad Uhom a v Košiciach - privítajú rodiny v Košickej arcidiecéze.

Svetový deň rodín oslávia púťou rodín, špeciálnou adoráciou a aktivitami v Dóme sv. Alžbety. Diecézny program sa začne v sobotu 25. júna 2022 Púťou rodín v rodisku blahoslavenej Anny Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom. V programe je svätá omša a interaktívna a zábavná cesta pre celú rodinu Cesta svätosti. O 19:00 sa v sobotu 25. júna začne adorácia rodín v Kostole sv. Rity na Herlianskej 52 v Košiciach.

Program vyvrcholí programom Dňa rodiny v nedeľu 26. júna 2022. O 14:15 bude modlitba svätého ruženca v Dóme sv. Alžbety, svätá omša s biskupmi spojená s požehnaním manželstiev pri príležitosti 25. výročia sobáša a programom pre rodiny na Hlavnej ulici v Košiciach, avizujú Arcidiecézne centrum pre rodinu v Košiciach, Pastoračné centrum bl. Anny Kolesárovej a Fórum kresťanských inštitúcií.

Kosice, dieceza, put, rodin

- Nitrianská diecéza / Nedeľa 26. júna 2022 / Nitra – Kalvária (od 9:00 do 17:30)

Posledná nedeľa pred školskými prázdninami bude v Nitre na Kalvárii patriť rodinám z celej diecézy. Pri príležitosti X. svetového stretnutia rodín i Dňa rodiny sa bude v nedeľu 26. júna 2022 v Nitre konať Diecézne stretnutie rodín. Ide o jedinečné podujatie, na ktorom sa rodiny stretnú so svojimi biskupmi v mnohých diecézach sveta paralelne so svetovým stretnutím rodín s pápežom Františkom v Ríme. Nitra nebude výnimkou.

Rodiny môžu na stretnutí stráviť celý deň, stravovanie (piknik) je z vlastných zásob, budú k dispozícii i stánky s občerstvením. Parkovanie v areáli Kalvárie nebude možné, v nedeľu však bude v celej Nitre parkovanie zadarmo. Na účastníkov čaká duchovné, kultúrne, poučné i fyzické osvieženie na ich ceste rodinnej lásky. Do programu sa zapájajú spevokoly, veriaci, prorodinné organizácie a zoskupenia.

Slávnostnú svätú omšu o 11:00 budú pri poľnom oltári celebrovať nitriansky diecézny biskup Mons. Viliam Judák spolu s pomocným nitrianskym biskupom Mons. Petrom Beňom.

Nitra, dieceza, rodiny, plagat

- Spišská diecéza / Nedeľa 26. júna - Nedeľa 3. júla 2021 / Levoča - Mariánska hora

Diecézne stretnutie rodín v Spišskej diecéze bude prepojené s Levočskou púťou, ktorá sa každoročne organizuje z príležitosti sviatku Navštívenia Preblahoslavenej Panny Márie. Zároveň toto stretnutie naväzuje na X. celosvetové stretnutie rodín v Ríme a na Rok rodiny Amoris laetititia. Hlavným mottom púte je „Rodinná láska: povolanie a cesta svätosti.“

Od 26. júna - 3. júla budú slávené sväté omše s tematicky zameranými príhovormi na manželstvo a rodinu. Príhovory počas týždňa budú reflektovať jednotlivé charakteristiky lásky, ktoré uvádza sv. apoštol Pavol v Hymne na lásku v Prvom liste Korinťanom a ktorým sa venuje aj Svätý Otec František v exhortácii o manželstve a rodine Amoris laetitia.

V sobotu 2. júla sa o 21:00 modlitbou Cesty svetla mladých otvorí večerný program #BOHtovidíinak. Ten sa bude niesť v duchu svedectiev a dialógu mladých a manželov s diecéznym administrátorom Mons. Jánom Kubošom. Tento program bude doprevádzaný zoskupením Poetica musica a vyvrcholí polnočnou svätou omšou spojenou s novokňazským požehnaním a adoráciou mladých za mladých.

Nedeľa 3. júla bude zameraná na svedectvo účastníkov X. celosvetového stretnutia rodín v Ríme. Po ňom bude nasledovať modlitba svätého ruženca, ktorú sa budú modliť rodiny za rodiny. Levočská púť a s ňou spojené stretnutie rodín vyvrcholí slávnostnou sv. omšou o 10:00. ktorú bude celebrovať košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober. Pri tejto svätej omši si manželia obnovia svoj manželský sľub.

Levoca, put, plagat

- Žilinská diecéza / Nedeľa 26. júna 2022 (11:00 - 17:30) / Žilina, Vlčince, Farský kostol Sedembolestnej Panny Márie a Námestie Jána Pavla II.

Diecézne stretnutie rodín pripravujú aj v Žilinskej diecéze. Organizujú ho Sekcia pre rodinu Žilinskej diecézy v spolupráci s Familiae Locum - Rodinkovo n.o.   

Program diecézneho stretnutia bude po slávení Eucharistie a spojení so Svätým Otcom v modlitbe Anjel Pána zostavený popoludní tak, aby ukázal hodnoty manželstva a rodiny a tiež dary jednotlivých členov rodiny, ktorými sú obdarovaní Bohom a zároveň sa nimi obdarúvajú navzájom na spoločnej ceste svätosti. Na program sa v diecéze duchovne prípravujú. Duchovná príprava je koncipovaná ako sedem zastavení rodiny, aby rodiny mohli načerpať nové impulzy pre svoje poslanie.

Hlavný program je naplánovaný na nedeľu 26. júna 2022. Začne sa o 11:00 svätou omšou so žilinským biskupom Mons. Tomášom Galisom. O 12:15 bude nasledovať prenos modlitby Anjel Pána s pápežom Františkom z Vatikánu. Po prestávke na obed čaká účastníkov program pre celú rodinu (od 14:30). Chýbať v ňom nebude bábkové divadlo pre najmenších, prezentovanie detských talentov, svedectvo mladých o živote v rodine, vyznanie snúbencov, požehnanie mamičiek pred pôrodom, vystúpenie manželov Janais a Peter o zladení v hudbe aj v manželstve, prezentácia programu RozVedení k Bohu a ocenenie drahokamov manželstva. O 16:30 bude koncert Janais a o 17:00 finále diecéznej Gól-parády.

Zilina, rodiny, diecezne, plagat

- Rožňavská diecéza / Nedeľa 26. júna / Poltár

V Rožňavskej diecéze sa od 17. mája do 25. júna modlia pobožnosť Nazaretský dom. Vyvrcholí ňou Rok rodiny. Záverečná slávnosť s rožňavským biskupom je naplánovaná na 26. júna 2022, kedy bude o 10:30 sláviť slávnostnú svätú omšu v kostole sv. Cyrila a Metoda v Poltári. Pri svätej omši si všetci manželia obnovia svoj manželský sľub. Po svätej omši bude program vo farskej záhrade.

Roznava, plagat, stretnutie, rodiny

- Banskobystrická diecéza / Sobota 2. júla 2022 (9.00 - 12.00) / Staré Hory

Diecézne stretnutie rodín Banskobystrickej diecézy organizuje Diecézna rada pre rodinu Banskobystrickej diecézy a dekanát Krupina. Uskutoční sa v sobotu 2. júla na Starých Horách. Svätú omšu bude celebrovať Mons. Marián Bublinec (o 10:30). Predchádzať jej bude akadémia s modlitbami za manželstvá a rodiny a ruženec rodín za rodiny.

Toto diecézne stretnutie poňali v duchu poďakovania manželom a rodinám za ich život, ktorí často býva náročný a mnohokrát nedocenený. Zároveň ich chcú na tejto ceste povzbudiť a spoločne v modlitbe prosiť o požehnanie manželov a rodín v diecéze.

Stare Hory, rodiny, plagat

Ďalšie  informácie aj o liturgických sláveniach a možnostiach sláviť tento deň je možné nájsť TU.

Zdroje: Webové stránky diecéz / Svetové stretnutie rodín https://www.svetovestretnutierodin.sk/v-diecezach/( TK KBS, tk, ssr, ml; pz ) 20220621011   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]