[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 08. 12. 2022   Meniny má Marína      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Slávnosť Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi oslávili veriaci v Rožňave
P:3, 17. 06. 2022 12:15, DOMFoto: Archiv Roznavskej diecezy


Rožňava 17. júna (TK KBS) Šestnásteho júna sa v Rožňave každý rok slávi spomienka sv. Neita, mučeníka, ktorého relikvie sú v Rožňavskej katedrále.

Tento rok toto slávenie nebolo, nakoľko bola Slávnosť Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi. Sv. Neit je jedným z nespočetného množstva mučeníkov, ktorí už sa svojho života na zemi  uznávali Krista za svojho Kráľa a Pána a pre vernosť Kristovi položili aj svoj život.

Slávnostnú svätú omšu v rožňavskej katedrále Nanebovzatia Panny Márie celebroval rožňavský biskup Mons. Stanislav Stolárik s niektorými kňazmi. V homílii priblížil vývoj úcty k Najsvätejšiemu Kristovmu Telu a Krvi v dejinách Cirkvi. Spomenul aj jeden eucharistický zázrak, ktorý sa udial za čias pôsobenia sv. Antona Paduánskeho.

Zdôraznil potrebu živej viery v eucharistické tajomstvo, v skutočnú prítomnosť Ježiša Krista v Eucharistii pod spôsobom chleba a vína, ktorá po premenení vo svätej omši ostáva stále pokiaľ trvajú spôsoby, ktoré túto skutočnú eucharistickú prítomnosť akoby „ukrývajú“ pred našim telesným zrakom.

Viera vedie ľudí k účasti na Kristovej obete, ktorá sa sprítomňuje pri sv. omši, k prijímaniu Kristovho Tela a Krvi pod spôsobom chleba, k adorácii. Eucharistia je skutočne „Chlieb života“, ktorý dáva silu do každodenného života, osobitne do chvíľ a období skúšok a utrpenia. Pán má moc v jednom okamihu, cez slová vyrieknuté kňazom, premeniť chlieb a víno na svoje Telo a Krv.

Prijímaním Eucharistie Pán premieňa aj tých, ktorí prijímajú jeho Telo a Krv. To však obyčajne koná postupne. Postupne nás premieňa na seba – na „chlieb“, ktorý sa dáva pre druhých v službe, v skutkoch lásky. Nie nadarmo zvykneme hovoriť o takom človeku, premieňanom silou Eucharistie, že je dobrý ako „kus chleba“.

Po svätej omši nasledovala eucharistická procesia, ktorá sa koná na túto slávnosť. Oltáriky boli pripravené okolo Katedrály Nanebovzatia Panny Márie. Veriaci svojou účasťou a duchovným prežívaním chvíľ svätej omše a procesie  s adoráciou Pána a prijatím jeho požehnania vyjadrili svoju vieru v Eucharistiu a potrebu byť pri Pánovi, byť s Ním, v Ňom hľadať posilu pre svoj život.

Zdroj: Rožňavská diecéza( TK KBS, rd, ml; pz ) 20220617035   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Pápež František v Sudáne

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23