[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 21. 07. 2024   Meniny má Daniel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Sme vnímaní a cítime sa potrební, hovoria Ukrajinci o kurze na KU
P:3, 17. 06. 2022 11:55, DOM

Ružomberok 17. júna (TK KBS) Pomoc s ubytovaním na internáte, zbierky potravín, šatstva, drogérie či hračiek medzi zamestnancami. Aj takto reaguje Katolícka univerzita (KU) v Ružomberku na desivú a smutnú správu o invázii Ruska na Ukrajinu. Kvôli vojnovému konfliktu opustilo svoje domovy milióny Ukrajincov, predovšetkým žien, detí a seniorov. Stovky z nich skončili aj v Ružomberku. 

Do pomoci sa aktívne zapojila aj Filozofická fakulta KU (FF KU). Rozhodla sa organizovať kurzy slovenského jazyka pre Ukrajincov, ktorí sa dočasne usadili v Ružomberku. 

„Našou snahou bolo do aktívnej pomoci zapojiť aj študentov. Zverejnili sme výzvu, na ktorú viacerí kladne zareagovali a od apríla sme mohli spustiť kurz slovenského jazyka, ktorý vedú práve študentky filozofickej fakulty Iveta Fiľová a Barbora Mrišková,“ vysvetľuje prodekan pre zahraničné vzťahy a rozvoj FF KU Eugen Zeleňák. 

Hlavným cieľom je predovšetkým umožniť týmto ľuďom čo najľahšiu adaptáciu do slovenskej spoločnosti. Prvé reakcie po viac ako dvoch mesiacoch potvrdzujú úspech stanoveného úmyslu. 

„Kurz slovenčiny pre Ukrajincov nie je iba o jazyku, ktorý používa nám priateľský národ, ale je to aj podpora a pomoc v komunikácii a možnosti cítiť sa počúvaným a potrebným. Ďakujem vyučujúcim za ich znalosti, pozitívny prístup a trpezlivosť, ale aj organizátorom tohto kurzu,“ uviedla návštevníčka kurzu, Ukrajinka Olena Semenková. 

Abeceda, výslovnosť hlások, predstavenie sa, základné pozdravy a frázy. Tak vyzeral úvod kurzu, v ktorom sú účastníci rozdelení do dvoch skupín po 14 ľudí, čo umožňuje individuálny prístup. Dnes sa už zameriavajú na zložitejšie gramatické pravidlá, slovné druhy, ohýbanie slov. 

„Za seba môžem len dodať, že učiť účastníčky kurzu v mojej skupine je pre mňa cťou a som milo prekvapená, ako rýchlo sa učia čoraz lepšie komunikovať v slovenskom jazyku. Je to aj cenná pedagogická skúsenosť a som rada, že takýto projekt adaptácie a vzdelávania ukrajinských odídencov v slovenskom jazyku existuje aj na našej fakulte,“ hodnotí projekt študentka FF KU Iveta Fiľová. 

„Rozdielnosť našich jazykov niekedy viedla aj k humorným situáciám. Ukrajinskí študenti sú pracovití a učia sa veľmi rýchlo, no a aj pre mňa ide novú a cennú skúsenosť, za ktorú som vďačná. Som rada, že som ich mohla bližšie spoznať a dodať im odvahu pri zvládnutí jednoduchej konverzácie v slovenčine,“ pridala svoje hodnotenie ďalšia zo študentských lektoriek slovenského jazyka Barbora Mrišková.  

Kurz ukončia v júni záverečným testom, ktorý pomôže ukrajinským odídencom určiť stupeň ich jazykových znalostí slovenčiny. Účastníkom udelia aj certifikát o absolvovaní kurzu. 

TK KBS informoval Peter Kravčák( TK KBS, pkr, ml; pz ) 20220617034   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]