[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 07. 2024   Meniny má Vladimír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi oslávi Deň dobrodincov
P:3, 14. 06. 2022 10:31, DOM

Bratislava 14. júna (TK KBS) Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi oslávi 24. júna Deň dobrodincov ACN. „Tisícky kňazov a biskupov po celom svete budú slúžiť svätú omšu za našich podporovateľov - u nás v Bratislave ju za vás bude sláviť Ivan Ružička, výkonný sekretár Konferencie biskupov Slovenska," píše Dorota Luteránová z ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi.

Dobrodinci dostanú ako poďakovanie za podporu aj novénu k Najsvätejšiemu Ježišovmu Srdcu. Od 15. júna sa tak budú spoločne deväť dní pripravovať na slávenie Jeho sviatku. Stačí sa prihlásiť cez tento link, a od 15. do 23. júna vám budeme denne posielať modlitbu novény priamo do vašej mailovej schránky," uvádza ACN, ktorá posiela aj list od medzinárodného duchovného asistenta ACN, pátra Martina Márie Bartu, ktorý adresoval všetkým dobrodincom.

-

List medzinárodného duchovného asistenta ACN, pátra Martina Márie Bartu

Milí priatelia,

na slávnosť Najsvätejšieho Srdca Ježišovho, ktorá tento rok pripadá na 24. júna, slávi pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi „Deň dobrodincov“. Pri príležitosti tohto sviatku by sa zamestnanci spolu s projektovými partnermi nadácie, medzi ktorých patria tisíce biskupov, kňazov, rehoľníkov a laikov zapojených do pastoračnej služby, chceli osobitným spôsobom poďakovať všetkým dobrodincom ACN za ich vernú podporu.

Dobrodinci, od najmenšieho po najväčšieho, tvoria duchovnú rodinu pápežskej nadácie a sú „skrytým srdcom“ a „hnacím motorom“ jej pastoračného poslania a činnosti. Bez srdca, ktoré je vnútorným zdrojom lásky, nemôžeme urobiť nič skutočne dobré. Len láska otvára naše srdce, aby sme prinášali ovocie a aby naše ovocie zostalo (porov. Jn 15, 16). Dobrodinci ACN svojou pomocou núdznym a chudobným napodobňujú lásku Ježišovho srdca, ktorá zvíťazila nad zlom vo svete a dáva nám večný život.

Pravdepodobne najstarším biblickým zobrazením Ježišovho srdca je Kristus ako Dobrý pastier. Hľadá každú jednu ovcu a stará sa o ňu. Zodvihne si ju na plecia a pritisne si ju k srdcu. Z toho vychádza aj pastoračný charakter projektov ACN.

Ježiš nám prostredníctvom svojho Najsvätejšieho Srdca zjavuje tajomstvo Božej dobroty voči všetkým ľuďom. Od neho sa učíme prijímať našich blížnych s jeho milosrdenstvom a vidieť v nich samého Ježiša. Každého človeka nosí tak hlboko vo svojom srdci, že mohol povedať: „Čokoľvek ste urobili jednému z týchto mojich najmenších bratov, mne ste urobili.“ (Mt 25, 40).

Skutky milosrdenstva nás najhlbšie spájajú s Ježišovým srdcom. Milosrdenstvo – misericordia znamená mať srdce pre trpiacich, núdznych, slabých a zranených. Preto chceme na sviatok Najsvätejšieho Srdca Ježišovho osobitne ďakovať Bohu za štedrosť našich dobrodincov a modliť sa s našimi projektovými partnermi za nich, ich rodiny a ich úmysly.

Väčšina dobrodincov pomáha ACN v skrytosti a svoje dary dáva pohnutá vierou v Božiu lásku. Dôvera v Spasiteľovo srdce dáva každému daru, bez ohľadu na to, aký je malý alebo veľký, nesmiernu spásnu hodnotu. Mnohí z našich dobrodincov sú ako chudobná vdova z evanjelia, ktorá do pokladničky vložila len dve drobné mince, ale Ježiš o nej povedal, že dala viac ako všetci ostatní (porov. Mk 12, 41-44).

Takto dobrodinci darujú trpiacej Cirkvi nielen svoje peňažné dary, ale aj svoje modlitby, svoju vieru a dokonca aj svoje utrpenie a choroby, ktoré prijímajú s dôverou v Boha a obetujú ich za druhých.

To robí z charitatívnej činnosti Cirkvi vzácny nevyčerpateľný poklad, mešec, ktorý sa nezoderie a ktorý nezničí moľ (porov. Lk 12, 33). Tento pravý poklad v nebi chceme stále viac zveľaďovať úctou a láskou k Ježišovmu Srdcu a prosíme Pána: Ježišu, tichý a pokorný srdcom, pretvor naše srdce podľa svojho srdca.

Svätá sestra Faustína Kowalská napísala vo svojom Denníčku (č. 163) krásnu modlitbu o milosrdnej láske Ježišovho Srdca, ktorá vyjadruje aj hlavný vnútorný motív veľkorysej pomoci našich dobrodincov a poslania ACN:

“Túžim sa celá premeniť na Tvoje milosrdenstvo a byť živým obrazom Teba, ó, Pane. Nech tá najvznešenejšia Božia vlastnosť, jeho nepochopiteľné milosrdenstvo, prejde cez moje srdce a dušu na mojich blížnych.

Pomôž mi, ó, Pane, aby moje oči boli milosrdné, aby som nikdy neupodozrievala a nesúdila podľa vonkajšieho zdania, ale hľadala to, čo je v dušiach mojich blížnych pekné, a prichádzala im na pomoc.

Pomôž mi, aby môj sluch bol milosrdný, aby som bola naklonená potrebám svojich blížnych, aby moje uši neboli ľahostajné voči bolestiam a stonaniu blížnych.

Pomôž mi, Pane, aby môj jazyk bol milosrdný, aby som nikdy nehovorila hanlivo o blížnych, ale pre každého mala slovo útechy a odpustenia.

Pomôž mi, Pane, aby moje ruky boli milosrdné a plné dobrých skutkov, aby som vedela svojim blížnym robiť len dobre, a sama si vyberala ťažšie, namáhavejšie práce.

Pomôž mi, aby moje nohy boli milosrdné, aby som sa vždy ponáhľala pomáhať blížnym, premáhajúc svoju vlastnú únavu a ustatosť.

Pomôž mi, Pane, aby moje srdce bolo milosrdné, aby som vedela spolucítiť s každým utrpením svojich blížnych. Nikomu neodmietnem svoje srdce. Budem prebývať úprimne aj s tými, o ktorých viem, že zneužijú moju dobrotu a sama sa ukryjem v najmilosrdnejšom Ježišovom srdci. O vlastných utrpeniach budem mlčať. Nech si Tvoje milosrdenstvo odpočinie vo mne, ó, Pane môj.

Ó, Ježišu môj, premeň ma v seba, lebo Ty všetko môžeš. Amen.”

Žehná Vás Váš vďačný

P. Martin Mária Barta
medzinárodný duchovný asistent ACN

-( TK KBS, acn; ml ) 20220614017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]