[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V dvoch arcidiecézach a v dvoch diecézach pribudli novokňazi (akt.)
P:3, 11. 06. 2022 15:05, DOM

Bratislava 11. júna (TK KBS) Kňazské vysviacky pripravili v sobotu 11. júna v Bratislave, Trnave, Nitre a v Žiline.

V Bratislave prijal kňazskú vysviacku Martin Uher. V Trnave vysvätili Bartłomieja Wojciecha Raczyńskieho, Šimona Rábaru, Pavla Reisela a Petra Sklenára. V Nitre prijali sviatosť kňazstva Jozef Kopáč, Radoslav Lenčéš, Mikuláš Šurín a Branislav Valkovič a v Žiline jeden - Štefan Lašo. Prinášame spravodajstvo z kňazských vysviacok. 

Kňazská vysviacka v Bratislave (prinášame záznam z kňazskej a diakonskej vysviacky) 

 

Zdroj: Facebook Bratislavská arcidiecéza 

K správe bolo vydané FOTO.

Kňazská vysviacka v Nitre 

Nitriansky biskup Judák novokňazom: Pozerajte na svoju kňazskú službu očami viery

Nitra, novoknazi

Štyria novokňazi Jozef Kopáč z farnosti Oščadnica, Radoslav Lenčéš z farnosti Močenok, Mikuláš Šurín z farnosti Sereď a Branislav Valkovič z farnosti Tlmače sú tohtoročnou radosťou a milosťou Nitrianskej diecézy. V sobotu11. júna 2022 po rokoch teologických štúdií a duchovnej formácie v Kňazskom seminári sv. Gorazda v Nitre, ale hlavne vďaka povolaniu, ktorého sa im dostalo, prijali v Katedrále – Bazilike sv. Emeráma na Nitrianskom hrade kňazskú vysviacku a zaradili sa medzi Božích služobníkov starobylej Nitrianskej diecézy.

Ich svätiteľom a hlavným celebrantom slávnostnej svätej omše za účasti ich rodičov a príbuzných, ako aj veriacich z ich domovských farností bol nitriansky biskup Mons. Viliam Judák. Skôr, ako sa vkladaním rúk svätiteľa a konsekračnou modlitbou stali Kristovými kňazmi, vypočuli si jeho príhovor, v ktorom uvažoval najmä nad podstatou a významom kňazského povolania, ako darom a tajomstvom, ktorým je táto sviatosť. V jeho príhovore viackrát zazneli myšlienky, v ktorých veľmi jasne zdôrazňoval podstatu kňazstva zameranú výlučne na Ježiša Krista a jeho príklad.

Aj preto im v závere povedal: „Pozerajte sa na svoju kňazskú službu očami viery. Nemajte z nej strach, či obavu. Duchovný úrad, či služba ktorú prijímate nie je iba bremeno, alebo veľká zodpovednosť, ktorá každého z nás presahuje. Horlivosť za Pánov dom, ktorá má spaľovať každého apoštola, prináša aj radosť z najvrúcnejšieho spoločenstva s Kristom. Lebo tí čo budú dobre konať svoju službu, získajú si dôstojné postavenie a veľkú istotu vo viere, ktorá je v Kristovi Ježišovi. Nikto neodchádza volaný Bohom do tejto služby, aby nezakúsil sladkú prítomnosť Pána. Kiež sa  to na vás drahí bratia na príhovor Panny Márie, Matky kňazov  splní vo vašom živote a v živote tých, ku ktorým budete poslaný.“ 

Nad týmito slovami tak mohli uvažovať ordinandi aj počas modlitby litánií na chladnej dlažbe katedrály, kým sa ich dotkli ruky svätiteľa a prítomných kňazov, aby si ich vzali k srdcu. V závere slávnosti už ako novokňazi tak vyjadrili vďaku Bohu za dar kňazstva, ako aj svätiteľovi a rodičom za podporu v živote i počas formácie. Štyria novokňazi čoskoro nastúpia na svoje prvé pôsobiská v Nitrianskej diecéze a s apoštolskou horlivosťou a pastoračným elánom začnú žiť svoje kňazské povolania a slúžiť Bohu a blížnym, ako ich k tomu pozval a povzbudil nitriansky biskup Viliam Judák.

Nitrianska diecéza má nových diakonov

Nitra, diakoni

V Katedrále – Bazilike sv. Emeráma na Nitrianskom hrade sa 10. júna 2022 uskutočnila liturgická slávnosť, počas ktorej sviatosť posvätného rádu diakonátu prijala dvojica kandidátov z Nitrianskej diecézy, Lukáš Frank z farnosti Klátová Nová Ves a Dominik Tisovský z farnosti Žitavany.

Za účasti rodičov a príbuzných, katedrálnych kanonikov, predstavených z Kňazského seminára sv. Gorazda a kňazov z materských farností slávnostnú svätú omšu celebroval pomocný nitriansky biskup Mons. Peter Beňo. Vo svojom príhovore uvažoval nad podstatou diakonskej služby v Cirkvi a pozornosť prítomných upriamil najmä na ohlasovanie Ježiša Krista a zmysel pre službu.

Kandidátov diakonátu povzbudil, aby mali stále na pamäti len a len toto ohlasovanie Ježiša Krista a jeho evanjelia, a službu s tým spojenú, aby slúžili s pokorou a radosťou, prinášali druhým Božiu blízkosť a ako diakoni aby voňali evanjeliom. Vkladaním rúk a konsekračnou modlitbou biskupa Petra Beňa sa obaja kandidáti stali posvätnými služobníkmi Cirkvi a kandidátmi kňazstva.

Božím požehnaním povzbudení obaja noví diakoni Nitrianskej diecézy v závere poďakovali svojmu svätiteľovi, predstaveným zo seminára a rodičom za starostlivosť, pomoc a podporu.  Ako kandidátov kňazstva ich v najbližšom období čaká ukončenie teologických štúdií, pastoračná diakonská prax a záverečná príprava na prijatie sviatosti kňazstva.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký

Fotogalérie je možné nájsť na internetovej stránke Biskupstva Nitra.


Kňazská vysviacka v Trnave  

Trnava, knazska vysviacka

Foto: Morees Gaggi

 

Kňazská vysviacka v trnavskej katedrále: Neste štafetu viery odvážne ďalej!

V sobotu 11. júna bola Katedrála sv. Jána Krstiteľa v Trnave miestom slávnostného prijatia kňazskej vysviacky. Prijali ju štyria diakoni. Ich svätiteľom bol Mons. Ján Orosch, trnavský arcibiskup.

Za účasti kňazov Trnavskej arcidiecézy, emeritného arcibiskupa Mons. Jána Sokola, predstavených seminára, rodiny, priateľov a ostatných veriacich sa začala v sobotu 11. júna popoludní v Katedrále sv. Jána Krstiteľa slávnosť svätenia štyroch ordinandov: Šimona Rábaru, Petra Sklenára, Pavla Reisela a Bartłomieja Wojciecha Raczyńskeho. V úvode trnavský arcibiskup Ján Orosch priznal, že kňazská vysviacka je jedným z najkrajších okamihov života biskupa a to práve pre odovzdávanie štafety sviatosti kňazstva mladým mužom. Pripomenul im,  že „boli vybraní spomedzi ľudí a ustanovení pre ľudí, aby boli prostredníkmi medzi nimi a Bohom a vyzval ich, aby v tejto službe nehľadali svoje záujmy, ale Kristove.“ Svätiteľ privítal aj početných pútnikov z Poľska, ktorí prišli na slávnostnú vysviacku kandidáta Bartłomieja. Ubezpečil predovšetkým jeho rodičov o svojich modlitbách za ich syna.

Po evanjeliu o povolaní rybárov generálny vikár Róbert Kiss predstavil svätiteľovi kandidátov ako spôsobilých prijať sviatosť kňazstva. Následne v homílii svätiteľ Ján Orosch osobitne vyzdvihol potrebu živého spoločenstva kňazov, ktoré sa má stať zázemím aj pre týchto novokňazov. Zdôraznil potrebu vytrvalosti v povolaní podľa slov svätého Pavla Timotejovi, osobitne prosil o zachovanie striedmosti v kňazskom živote: „Kňazstvo si vyžaduje múdrosť, rozumnosť, ale aj obetu, čo sa týka štýlu života.“  Podľa svätiteľa neplatia tri sľuby len pre rehoľníkov, aj pre kňaza je potrebné žiť v chudobe, poslušnosti a čistote. Arcibiskup Ján Orosch očakáva od novokňazov, že sa stanú misionármi vo svojich farnostiach, aby zanechali silnú stopu v srdciach svojich veriacich rovnako, ako ju zanechali podľa slov japonského veľvyslanca slovenskí saleziáni na univerzite v Tokiu. Prosil tiež o prezentáciu Cirkvi v pozitívnom svetle, o prinášanie dobrých správ, ako napríklad aj o radosti z vysvätenia štyroch novokňazov tejto diecézy. Homíliu zavŕšil prosbou o pomoc a blízkosť Matky Božej.

Slávnostná vysviacka pokračovala po homílii výzvou svätiteľa voči kandidátom kňazstva potvrdiť svoj úmysel stať sa skutočne kňazmi. Pokľaknutím pred biskupom každý z nich sľúbil poslušnosť biskupovi a jeho nástupcom. Prostrácia ordinandov počas litánií k všetkým svätým a následná modlitba a vkladanie rúk arcibiskupa, ako aj všetkých prítomných kňazov na každého zo svätencov v tichu katedrály bola jedným zo silných momentov vysviacky. Trnavský arcibiskup znovu prosil konsekračnou modlitbou o dar sily Ducha svätého, dobré mravy a odvahu byť dobrými spolupracovníkmi, aby sa evanjelium dostalo všade a všetky národy sa dostali ku Kristovi.

Kandidáti kňazstva si následne, s pomocou svojich principálov, obliekli štólu a ornát, slávnosť pokračovala pomazaním dlaní svätou krizmou, čo je znak osobitného pomazania Duchom Svätým, ktorý ich službu robí plodnou. Ordinandi prevzali z rúk svätiteľa aj paténu a kalich ako obetné dary svätého ľudu, ktoré je povolaný každý kňaz prinášať Bohu. Druhým silným momentom vysviacky bolo prijatie do spoločenstva kňazov objatím a pobozkaním pomazaných dlaní biskupom aj celým kňazským kolégiom. V tichu katedrály bolo veľmi silno cítiť prijatie nových spolubratov aj bez slov od každého staršieho brata v kňazskej službe, ako aj radosť z ich príchodu do tohto spoločenstva.

Svätá omša pokračovala liturgiou obety už za účasti novokňazov ako koncelebrantov pri oltári. Na záver svätej omše ďakovali novokňazi svojmu biskupovi za otcovské srdce, ktorým ich sprevádzal po celý čas ich prípravy na kňazstvo, rovnako ďakovali svojim predstaveným, principálom a rodičom. Prvé novokňazské požehnanie patrilo práve otcovi arcibiskupovi Oroschovi, následne aj všetkým prítomným veriacim. Na záver svätiteľ Ján Orosch poďakoval rodičom za prijatie daru ich synov a za ich výchovu, hoci nebola vždy stopercentná, avšak to doplnil Boh svojou milosťou. Zdôraznil, ako je práve horlivý kňaz inšpiráciou a vzorom pre nasledovanie v ich ceste pre mnohých mladých. Prosil novokňazov, aby niesli štafetu viery ďalej a ukazovali cestu spásy všetkým, ku ktorým ich posiela Pán. Slávnostná vysviacka bola ukončená apoštolským požehnaním trnavského arcibiskupa Jána Oroscha, ktorý aj pri východe z katedrály otcovsky osobne prišiel k rodičom novokňazov prejaviť úctu, vďaku a radosť.

TK KBS informovala Mária Kohutiarová

Kňazská vysviacka v Žiline

Zilina, knazska, vysviacka

V sobotu 11. júna udelil žilinský biskup Mons. Tomáš Galis počas svätej omše sviatosť kňazstva diakonovi Štefanovi Lašovi z Farnosti Žilina-Solinky a diakonát prijali Matúš Mažgút z Farnosti Žiliny-Hájik, Zdenko Mravec z Farnosti  Kysucké Nové Mesto-Panny Márie, Michal Rudinec z Farnosti Žilina-Vlčince a Adam Štefanec z Farnosti Žilina-Solinky.

Biskup Galis počas homílie okrem iného povedal: „Blízkosť nebeského kráľovstva nie je teória, ktorú môžeme naštudovať, naučiť sa spamäti a potom opakovať. Je to skutočnosť, ktorá hmatateľne uchvacuje celú ľudskú bytosť a premieňa celý ľudský život. Kiež by sme aj my najprv "zakúsili", aby nás "prenikla" moc Kristovho kráľovstva pôsobiaceho v nás. Len tak budeme môcť byť nositeľmi pokoja." 

TK KBS informoval Zdeno Pupík 

_
Aktualizované( TK KBS ml; ml ) 20220611002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]