[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 07. 2024   Meniny má Vladimír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Charita zriadila 25 centier podpory na pomoc odídencom z Ukrajiny
P:3, 08. 06. 2022 08:29, DOM

Bratislava 8. júna (TK KBS) Slovenská katolícka charita (SKCH) bola prvou organizáciou prítomnou na hraniciach od vypuknutia vojnového konfliktu. Okrem bezprostrednej pomoci na hraniciach a pravidelných týždenných závozov humanitárnej pomoci a liekov na Ukrajinu poskytuje podporu odídencom formou integrácie.

A preto prvé kroky ľudí, ktorí ušli pred konfliktom na Ukrajine a našli dočasné útočisko na Slovensku, budú po novom smerovať do centier podpory. SKCH ich prostredníctvom svoji arci/diecéznych a eparchiálnych charít otvára celkovo dvadsaťpäť, jedno z nich v Košiciach na Hlavnej 68 už tento štvrtok 9. júna (o 14:00).

Kto mi vie poskytnúť ubytovanie? Aké doklady potrebujem pre pobyt na Slovensku a kde ich vybavím? Ako prihlásim deti do školy, kde nájdem prácu a mám nárok na finančnú a potravinovú pomoc? Na tieto a ďalšie otázky hľadajú najčastejšie odpoveď ľudia, ktorí ušli na Slovensko pred konfliktom na Ukrajine.

V charitných centrách podpory im na nich odpovie tím odborne vyškolených pracovníkov. K dispozícií je aj psychológ; v centre podpory v Košiciach je ním Oľga z Mariupoľa. Utiekla pred vojnou a útočisko našla práve tu, kde jej pomocnú ruku podala Gréckokatolícka eparchiálna charita Košice.

„Oľga sa pre nás stala predĺženou rukou pri komunikácií s Ukrajincami, veľmi rýchlo sa integrovala a stala sa neodmysliteľnou súčasťou našej práce. Svoju prax z oblasti psychológie využila pri pomoci ďalšej žene – Júlii, ktorá je onkologickým pacientom, chodí na chemoterapiu a snaží sa proti zákernej chorobe bojovať“, hovorí Anna Ivanková, riaditeľka Gréckokatolíckej eparchiálnej charity Košice, pod ktorú spadá aj toto centrum.

Centrá splnia úlohu dôležitého prvého kontaktu a zároveň poskytnú asistenciu. Charita ich zriadením reaguje na potreby, ktoré vznikli po vypuknutí konfliktu na Ukrajine. „Otvárame ich vďaka podpore z Emergency appeal-u. Ide o finančný mechanizmus pre riešenie kríz a humanitárnych katastrof vo svete.

Zastrešuje ho Caritas Internationalis, medzinárodná organizácia, ktorej súčasťou je aj Slovenská katolícka charita,“ vysvetľuje generálny sekretár SKCH Miroslav Dzurech. Aktuálne centrum poskytuje potravinovú a materiálnu pomoc, psychologické podporu, sprevádzanie a pomoc s hľadaním si práce, či ubytovania.

Na Slovensku požiadalo o dočasné útočisko pre konflikt na Ukrajine zatiaľ 75-tisíc ľudí, z toho približne 12-tisíc žije v Košickom kraji. Centrá podpory sú otvorené v Bratislave, Trnave, Nitre, Žiline, Rožňave, Banskej Bystrici, Poprade, Ružomberku, Prešove, Dolnom Kubíne a mnohých ďalších mestách.

Všetky potrebné informácie o ich činnosti, ako aj kontaktné údaje je možné nájsť na webovej stránke www.charita.sk.

TK KBS informovala Monika Molnárová( TK KBs, mmo; pz ) 20220608016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]