[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 07. 2024   Meniny má Drahomír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vladyka Cyril Vasiľ SJ udelil nižšie svätenia
P:3, 07. 06. 2022 18:09, DOM

Michalovce 7. júna (TK KBS) Počas víkendu 4.-5. júna sa konala eparchiálna odpustová slávnosť v michalovskej Bazilike minor pri príležitosti sviatku Zostúpenia Svätého Ducha. Program odpustovej slávnosti začal modlitbou posvätného ruženca a veľkou večierňou. Pred sobotnou archijerejskou svätou liturgiou vladyka Cyril Vasiľ SJ, arcibiskup – košický eparchiálny biskup, udelil nižšie svätenia.  Postriženije prijali štyria bohoslovci štvrtého ročníka a jeden laický kandidát. Poddiakonát zasa prijalo päť bohoslovcov piateho ročníka.

Prvé z udelených nižších svätení umožňuje vykonávať úkony spojené so službou čitateľa. Už z názvu vyplýva úloha tých, ktorí sú ustanovení do tejto služby. Je to čítanie starozákonných a novozákonných spisov Svätého Písma, okrem Evanjelií a spievanie žalmov v chráme pri bohoslužbách a potom aj nosenie sviece pred Evanjeliom. Okrem toho môže vchádzať do svätyne, aby zapaľoval sviece na oltári, podáva kňazovi kadidlo, predchádza sväté dary so sviecou, stará sa o čistotu chrámu, začína liturgickú modlitbu Cirkvi.

Služba poddiakona v sebe zahŕňa predovšetkým úlohu udržiavať v čistote bohoslužobné nádoby a svietniky na oltári, zapaľovať sviece, obliekať do liturgického rúcha biskupa a kňaza, pripravovať veci na udeľovanie sviatostí, zlievať vodu na ruky biskupa a kňaza ako aj  čítať apoštola – čítanie z listov apoštolov.

Samotnej liturgii predsedal vladyka Cyril. Spolu s ním koncelebroval vladyka Milan Chautur, emeritný biskup Košickej eparchie, archimandrita Jaroslava Lajčiak, protosynkele (generálny vikár) Košickej eparchie, redemptoristi, ktorí spravujú michalovskú baziliku, ako aj viacerí kňazi z okolia. V homílií arcibiskup vyzdvihol dary Svätého Ducha a poukázal na duchaprítomnosť a oduševnenie mysle, aby každý človek bol prítomný v tej chvíli, kde má byť. Na záver slávnosti sa poďakoval za všetkých bohoslovec Marek Bogdaň.

V nedeľu ráno pokračovala odpustová slávnosť utierňou, ktorú slávil viceprovincial Metod Lukačik. Nasledovala svätá liturgia v cirkevnoslovanskom jazyku, ktorú slúžil Jozef Paraska a Vladimír Tomko. Po svätej liturgii bol Akatist k Životodárnému Duchu. Vyvrcholením odpustovej slávnosti bola archijereská svätá liturgia za účasti vladyku Cyrila Vasiľa a emeritného vladyku Milana Chautura. Boli prítomní protosynkel Jaroslav, redemptoristi a Vladimír Tomko – emeritný protosynkel Košickej eparchie.

V homílií sa prihovoril vladyka Milan a poukázal na Svätého Ducha ako toho, ktorý nám pomáha kráčať za Kristom a je vždy pri nás aj v ťažkých situáciách.

Na konci archijereskej svätej liturgie sa poďakoval všetkým vladyka Cyril Vasiľ a nasledovalo myrovanie. Celú túto slávnosť sprevádzal zbor svätého Jozefa pod vedením pani Márii Gofusovej.

 

Informoval Marek Bogdaň( TK KBS, ts ke; rp ) 20220607031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]