[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 29. 11. 2023   Meniny má Vratko      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Močenku po slávnosti birmovania požehnali sochu sv. Jána Nepomuckého
P:3, 31. 05. 2022 12:12, DOM

Močenok 31. mája (TK KBS) Pre obec Močenok bola nedeľa 29. mája 2022 mimoriadne slávnostnou. Spoločenstvo veriacich miestnej farnosti medzi sebou privítalo pomocného nitrianskeho biskupa Mons. Petra Beňa, ktorý dopoludnia vo farskom chráme sv. Klimenta vyslúžil sviatosť birmovania 7 dospelým a 106 mladým chlapcom a dievčatám z farnosti Močenok a jej filiálky v Hornej Kráľovej. 

Za účasti starostu obce Mareka Urbánika a príbuzných birmovancov celebroval biskup Beňo slávnostnú svätú omšu s miestnymi kňazmi. Vo svojom príhovore upriamil pozornosť birmovancov na uvedomenie si radosti z Božieho obdarovania a dôležitosti Boha v živote veriaceho človeka.

Povedal: „Tak ako je Boh dôležitý v živote pre nás, veriacich ľudí, tak sme aj my dôležitý pre neho. Aj my sme dôležitý pre Pána Boha. A to je veľká vec. Je to skutočnosť, ktorá by mala byť zdrojom našej veľkej radosti.“ V závere liturgickej slávnosti sa birmovanci biskupovi Beňovi a miestnym kňazom poďakovali za prípravu na prijatie slávnosti birmovania a jej vyslúženie.

Popoludní biskup Beňo za účasti predstaviteľov obce, veriacich a miestnych kňazov požehnal premiestnenú a zreštaurovanú sochu sv. Jána Nepomuckého pod močenskou Kalváriou. Socha bola dlhé desaťročia osadená v záhrade susedného rodinného domu rodiny Kompasovej. Po dohode s obcou sochu premiestnili vedľa domu, aby bola viditeľná pre obyvateľov a návštevníkov obce.

Sochu reštauroval Martin Mikuláš s finančnou podporou obce. Socha je vysekaná z tufovej horniny sopečného pôvodu. Hlavica je sekundárne použitá z iného neznámeho diela a je vysekaná z litavského vápenca. Pôvodná kovová poškodená svätožiara svätca bola nahradená novou, ktorej konštrukcia bola vykutá z nehrdzavejúcej ocele a hviezdičky sa vyrobili z medeného plechu a pozlátili.  

Súčasťou reštaurovania bola aj výroba nového podstavca z umelého kameňa.

Zdroj: Biskupstvo Nitra Tibor Ujlacký( TK KBS, bnr, tu, ml; pz ) 20220531024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]