[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 07. 2024   Meniny má Vladimír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež v 7. veľkonočnú nedeľu: Duch Svätý, uši srdca, ruženec za mier
P:3, 29. 05. 2022 18:05, ZAH

Vatikán 29. mája (RV) Pri poludňajšej modlitbe v nedeľu 29. mája pápež František oznámil mená 21 nových kardinálov a ohlásil zasadnutie konzistória v závere augusta. Pripomenul výzvu Svetového dňa masmédií „Počúvať ušami srdca“ a dal zatlieskať novému blahoslavenému, talianskemu kňazovi umučenému partizánmi. Všetkých veriacich pozval zapojiť sa v záverečný deň mája do ruženca za mier.

V biblickom zamyslení Svätý Otec poukázal na dva Ježišove činy pred nanebovstúpením: prisľúbenie daru Ducha Svätého a požehnanie učeníkov. Jeho príhovor prinášame v plnom znení. O menovaní nových kardinálov a termínoch stretnutí kardinálskeho zboru informujeme v samostatnej správe.

Na Námestí sv. Petra bola v túto nedeľu aj 50-členná slovenská skupina gymnazistov z Piaristickej spojenej školy sv. Jozefa Kalazanského v Nitre spolu s učiteľmi.

Potlesk pre blahoslaveného Luigiho Lenziniho

Po spoločnej modlitbe „Raduj sa, Nebies kráľovná“, prosbe za duše zosnulých a udelení apoštolského požehnania Svätý Otec pripomenul aktuálnych tém a udalostí sobotňajšie blahorečenie v talianskej Modene:

„Včera bol v Modene blahorečený kňaz Luigi Lenzini, mučeník viery, zabitý v roku 1945, pretože sa previnil ukazovaním kresťanských hodnôt ako správnej cesty života, uprostred nenávistnej a konfliktnej atmosféry tej doby. Nech nám tento kňaz, pastier podľa Kristovho srdca a posol pravdy a spravodlivosti, pomáha z neba svedčiť o evanjeliu s láskou a priamosťou. Zatlieskajme novému blahoslavenému!“

Svetový deň masmédií: „Počúvať ušami srdca“

Už tradične sa 7. veľkonočná nedeľa slávi ako Svetový deň masmédií. Pápež František zdôraznil aktuálnosť tohtoročnej témy:

„Dnes slávime Svetový deň spoločenských komunikačných prostriedkov na tému „Počúvať ušami srdca“. Vedieť počúvať, okrem toho, že je to prvý skutok lásky, je aj prvou nevyhnutnou zložkou dialógu a dobrej komunikácie. Vedieť počúvať, nechať druhých povedať všetko, neprerušiť ich v polovici, vedieť počúvať ušami a srdcom. Prajem všetkým, aby rástli v tejto schopnosti počúvať srdcom.“

Posolstvo Svätého Otca na 56. svetový deň spoločenských komunikačných prostriedkov

Pozvanie k spoločnému ružencu za mier

Svätý Otec pri tejto príležitosti veriacich pozval k modlitbe ruženca za mier v utorok 31. mája, ktorá už bola ohlásená pred niekoľkými dňami:

„Pozajtra, v posledný deň mesiaca mája, na liturgický sviatok Navštívenia Panny Márie, sa o 18. hodine v Bazilike Santa Maria Maggiore budeme modliť ruženec za mier v spojení so svätyňami v mnohých krajinách. Pozývam veriacich, rodiny a spoločenstvá, aby sa pripojili k tejto prosebnej modlitbe na príhovor Kráľovnej pokoja za ten Boží dar, ktorý svet očakáva.“

Pápež pripomenul aj taliansky Národný deň pomoci  (Giornata Nazionale del Sollievo), ktorý pripadá práve na túto nedeľu:

„Pamätajme, že «chorý človek je vždy dôležitejší ako jeho choroba» a že «aj keď nie je možné vyliečiť, vždy je možné opatrovať, vždy je možné potešiť, vždy je možné dať pocítiť blízkosť» (Posolstvo na Svetový deň chorých 2022).“

Úvodný príhovor pred modlitbou „Raduj sa, Nebies kráľovná“ venoval pápež František významu udalosti nanebovstúpenia Pána a príprave na blížiacu sa slávnosť Zoslania Ducha Svätého. Pozval veriacich uvažovať nad darom Ducha Svätého, ktorého sme od Ježiša dostali, aby sme boli svedkami evanjelia. Jeho príhovor prinášame v plnom znení.

Príhovor pred modlitbou Regina Caeli / Nedeľa 29. mája 2022

Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

Dnes v Taliansku i v mnohých krajinách oslavujeme Nanebovstúpenie Pána, teda jeho návrat k Otcovi. Evanjelium podľa Lukáša v liturgii rozpráva o poslednom zjavení zmŕtvychvstalého Pána učeníkom (porov. 24,46-53). Ježišov pozemský život vrcholí práve nanebovstúpením, ktoré vyznávame aj v Kréde: „Vystúpil na nebesia, sedí po pravici Otca“. Čo táto udalosť znamená? Ako tomu máme rozumieť?

Aby sme odpovedali na túto otázku, zastavme sa pri dvoch činoch, ktoré Ježiš koná pred vystúpením do neba: najprv oznámi dar Ducha a potom požehná učeníkov. Oznamuje dar Ducha a žehná.

Najprv Ježiš hovorí svojim priateľom: „Hľa, ja na vás zošlem, čo môj Otec prisľúbil“ (v. 49). Hovorí o Duchu Svätom, Tešiteľovi, o tom, ktorý ich bude sprevádzať, viesť, podopierať v misii, brániť ich v duchovných bojoch. Chápeme teda jednu dôležitú vec: Ježiš učeníkov neopúšťa. Vystupuje do neba, ale nenecháva nás samých. Naopak, práve vystúpením k Otcovi zabezpečuje vyliatie Ducha Svätého, svojho Ducha. Pri inej príležitosti povedal: „Je pre vás lepšie, aby som odišiel. Lebo ak neodídem, nepríde k vám Paraklét“ (Jn 16,7), teda Duch.

Ježišovu lásku k nám možno vidieť aj v tomto: jeho prítomnosť nechce obmedzovať našu slobodu. Naopak, vytvára pre nás priestor, pretože pravá láska vždy vytvára takú blízkosť, ktorá negniavi, nie je majetnícka, je blízka, ale nie vlastnícka; naopak, pravá láska z nás robí protagonistov. A tak Kristus uisťuje: „Idem k Otcovi a vy budete vystrojení mocou zhora: pošlem vám svojho Ducha a jeho mocou budete pokračovať v mojom diele vo svete!“ (porov. Lk 24,49). A tak Ježiš tým, že vystúpil do neba, namiesto toho, aby zostal blízkym len niekoľkým svojím telom, stáva sa svojím Duchom blízkym všetkým. Duch Svätý v nás sprítomňuje Ježiša, aj za hranicami času a priestoru, aby nás urobil jeho svedkami vo svete.

Hneď potom - to je ten druhý čin - Kristus dvíha ruky a požehnáva apoštolov (porov. v. 50). Je to kňazské gesto. Boh už od Áronových čias poveroval kňazov úlohou žehnať ľud (porov. Nm 6,26). Evanjelium nám chce povedať, že Ježiš je veľkňazom nášho života. Ježiš vystupuje k Otcovi, aby sa za nás prihováral, aby mu predstavil naše ľudstvo. Takto pred Otcovými očami sú a vždy budú spolu s Ježišovým človečenstvom naše životy, naše nádeje, naše rany. Kristus nám teda pri svojom „odchode“ do neba „vytvára cestu“, ide nám pripraviť miesto a už teraz sa za nás prihovára, aby nás Otec vždy sprevádzal a požehnával.

Bratia a sestry, premýšľajme dnes o dare Ducha, ktorý sme dostali od Ježiša, aby sme boli svedkami evanjelia. Pýtajme sa sami seba, či nimi naozaj sme, a tiež, či sme schopní milovať druhých, nechávajúc im slobodu a vytvárajúc im priestor. A potom: vieme byť orodovníkmi za iných, to znamená, vieme sa za nich modliť a požehnávať ich životy? Alebo si poslúžime inými pre naše vlastné záujmy? Naučme sa tomu: modlitbe príhovoru, orodovať za nádeje a utrpenie sveta, orodovať za pokoj. A požehnávajme svojimi očami a slovami tých, ktorých stretávame každý deň!

Teraz sa modlime k Panne Márii, požehnanej medzi ženami, naplnenej Duchom Svätým, ktorá sa za nás stále modlí a prihovára.“

Preložila: Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu – Vatican News( TK KBS, RV jb; ml ) 20220529002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]