[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 07. 2024   Meniny má Iľja, Eliáš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ukrajinská Charita pomohla poldruha miliónu vojnových obetí
P:3, 17. 05. 2022 15:35, ZAH

Vatikán 17. mája (TK KBS) Najmenej trinásť miliónov ľudí bolo nútených opustiť svoje domovy kvôli vojne na Ukrajine. Pomoc sa im čiastočne dostala aj cez mimoriadnu sieť, ktorú vytvorili charity a ktorá pôsobí na Ukrajine spoločne s Ukrajinskou charitou (latinská cirkev) a Caritas Spes (ukrajinská gréckokatolícka cirkev). Rovnako Európska Charita v súčasnej dobe zamerala svoje úsilie na Ukrajinu. Informovala o tom Caritas Internationalis, ktorá usporiadala v Marconiho sále Vatikánskeho rozhlasu tlačovú konferenciu. Na nej informovala o práci Konfederácie Charít na Ukrajine a o humanitárnej situácii v tejto krajine.

Tetiana Stavnyčiová, predsedníčka Ukrajinskej Charity a novozvolená podpredsedníčka Caritas Európa, o tom v nedeľu podala správu pápežovi Františkovi spolu s kňazom Vjačeslavom Grynevičom, generálnym sekretárom Caritas Spes. Obaja potom v pondelok 16. mája usporiadali spolu s generálnym sekretárom Caritas Internationalis, Aloysiom Johnom, tlačovú konferenciu, na ktorej podrobne a konkrétne popísali svoju činnosť.

Aloysius John zdôraznil, že charitná sieť „je v prvej línii od začiatku konfliktu a poskytuje pomoc tak tým, ktorí zostali  na Ukrajine, ako aj tým, ktorí museli svoju vlasť opustiť“. Uviedol tiež niekoľko čísel: Ukrajinská Charita a Caritas Spes poskytli pomoc približne 1,5 miliónu ľudí. Poľská Charita rozdelila viac ako 1,5 milióna jedál pre viac ako 500 000 ľudí, zatiaľ čo Rumunská Charita začala programy zamerané na strednodobé a dlhodobé potreby utečencov, vrátane jazykových kurzov a vzdelávania detí. Na Slovensku bolo zriadených približne 76 operačných stredísk.

Zatiaľ čo Stavnyčiová pripomenula, že „za každým takýmto číslom sa skrýva ľudská tvár“,Grynevič zdôraznil, že „je ťažké predstaviť si koniec vojny“ a že „nás navždy budú sprevádzať jej výjavy“.

Aloysis John pripomenul, že Caritas Internationalis odsudzuje „toto slepé násilie voči nevinným civilistom“ vo vojne na Ukrajine, v dôsledku ktorej tisíce zraniteľných mužov, žien, detí a starých ľudí žiadajú o podporu charitné strediská v Poľsku, Rumunsku, Moldavsku, Maďarsku, na Slovensku a v Českej republike.

Európska Charita dala voľbou Stavnyčiovej za podpredsedníčku Európskej Charity na štvorročné obdobie 2023-2027 jasný signál. V hlasovaní, na ktorom sa zúčastnilo 124 delegátov z 39 krajín, bol zvolený nový výkonný výbor a mons. Michael Landau bol potvrdený vo funkcii predsedu na druhé funkčné obdobie.

Vjačeslav Grynevič, generálny sekretár ukrajinskej Caritas Spes, opísal pápežskú audienciu pre Vatikánsky rozhlas týmito slovami: „Bolo to veľmi milé stretnutie. Rozprávali sme mu o jednote, ktorú zakúšame ako Charity spolu so svojimi biskupmi, o spoločnej prítomnosti cirkví v ukrajinských domovoch. Spolupracujú s nami aj nekatolícki dobrovoľníci, ktorí chcú pomáhať. Pápež povedal, že práve toto potrebujeme. Jeho slová sú požehnaním a nádejou. Vnímame tak, že ideme spoločne dobrou cestou, ktorou je humanitárna pomoc pre všetkých, a vďaka návštevám pápežových vyslancov cítime, že nie sme osamotení. V hre nie je len vojna, ale aj naša dôstojnosť. Pápež nám mnohokrát pripomenul, že naše dejiny boli zložité. Prajeme si iba slobodu, chceme ísť vlastnou cestou. Naše rodiny za sebou majú bolestné zážitky a dnes sa ich znova dotýka táto vojna. Sme jej obeťami rovnako ako nimi budú naše deti, ale teraz chceme slobodne rozhodovať o svojej budúcnosti“.( TK KBS, RV cz, jag, rp; pz ) 20220517031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]