[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Napriek vlastným stratám – aj medzi kolegami, sami neprestávajú pomáhať
P:3, 17. 05. 2022 15:01, ZAH

Ukrajina 17. mája (TK KBS) Caritas Donetsk je charita z východu Ukrajiny. Pomoc blížnym vykonávala v oblasti, ktorú v roku 2014 obsadili separatisti a vtedy sa presťahovala do mesta Dnipro. Po februári 2022 museli jej pracovníci utekať znova. Uchýlili sa v Ľvove, prečkali nevyhnutný čas bombardovania a následne sa vrátili. Napriek vlastným stratám – aj medzi kolegami, sami neprestávajú pomáhať.  

Slovenská katolícka charita spolupracuje s tímom sociálnych pracovníkov a psychológov Caritas Donetsk už od minulého roka. Spoločný projekt zabezpečuje poukážky na potraviny a lieky pre najohrozenejšie skupiny a stále prebieha, aj počas vojny. Vďaka podpore Slovákov pomohli v Dnipropetrovskej oblasti už 900 rodinám a Spišská katolícka charita tam na konci apríla doručila ďalšiu pomoc - 80 ton potravín a hygienického materiálu spolu s liekmi v hodnote 120 000 eur. Pomôžu nemocniciam v celej Dnipropetrovskej oblasti. 

Pomoc v čase vojny

„Nateraz sme prichýlili 20 ľudí, najmä matky s deťmi. Utiekli z bojovej zóny a nestihli vziať ani to najnutnejšie ako hygienické potreby, potraviny, lieky. Teraz sa snažíme o to všetko postarať,“ informovala Svitlana Šuch z Caritas Donetsk z mesta Dnipro. Ako povedala, rodiny si vďaka poukážkam mohli zakúpiť nevyhnutné lieky a dostali aj potravinové balíčky a hlavné hygienické potreby ako zubnú pastu, kefku, mydlo, sprchové gély či šampón.

Súčasťou spolupráce bola ešte pred vojnou aj psychologická podpora pre ľudí, ktorí utiekli po roku 2014 z východnej časti Ukrajiny. Caritas Donetsk má aj vďaka tomu medzi pracovníkmi skúsených psychológov, ktorí vedia, ako pomáhať ľuďom utekajúcim pred vojnou. Venujú im svoj čas, dobré srdce a počúvajú, čo prežívajú.

Ich práca pretrvávala v Dnipre, no kvôli neutíchajúcemu bombardovaniu štvrte, v ktorej má Caritas kanceláriu, museli v marci utiecť do Ľvova. „Cesta nebola jednoduchá. Pred odchodom sme rozdali poukážky za dva mesiace. Naši zamestnanci z Luhanskej oblasti odišli s nami, všetci sme s rodinami a deťmi. Cítime sa tu bezpečnejšie, aj keď niekoľkokrát za deň schádzame dolu k bombovým krytom,“ napísala vtedy Svitlana.

Ľvov je najväčšie mesto vnútorne vysídlených osôb z iných nebezpečných častí Ukrajiny. Prichádza sem veľa matiek s deťmi a plánujú odísť do zahraničia. Poukážky zo Slovenska pomohli aj im. Ukrajinskí kolegovia charity ich rozdali rodinám, ktoré prišli bez prostriedkov na zakúpenie toho najnutnejšieho.

Príbeh pomoci mamičke v Ľvove

„Máriin dom je úplne zničený a nedá sa obnoviť. Celý život prežila v Rubizhne v Luhanskej oblasti. Hneď 24. februára sa narýchlo zbalila a utiekla,“ opisuje Svitlana situáciu slobodnej 35-ročnej matky s dvomi deťmi vo veku 6 a 8 rokov. Hovorí aj o podpore, ktorú dostala. 

„Spolu so psychologičkou Juliou najskôr pracovali na prežívaní akútnej psychickej traumy a strachu zo smrti a na prežívaní úzkostí a depresie. Krok za krokom nachádzala oporu a pôdu pod nohami.“ Mária dnes plánuje odísť z Ukrajiny a vybudovať si život s deťmi takpovediac od nuly.

Pomoc realizovaná v spolupráci s Caritas Donetsk je financovaná z darov Slovákov. „Ďakujeme, že ste tak štedro prispeli na pomoc Ukrajine," odkazuje charita.  

Zdroj: Slovenská katolícka charita Ján Košta( TK KBS, char, ml; pz ) 20220517028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]