[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 15. 06. 2024   Meniny má Vít      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Prípravy na T22 v Trenčíne sú plnom prúde. Na čo sa môžu účastníci tešiť?
P:3, 16. 05. 2022 14:02, DOM

Bratislava/Trenčín 16. mája (TK KBS) Národné stretnutie mládeže T22 v Trenčíne je tu čo nevidieť. Preto sme trochu „nakukli pod pokrievku príprav“, ako sa to doslova varí v centrálnom tíme a čo sa kuchtí pre účastníkov stretnutia. Viac nám o tom povedali dvaja členovia centrálneho tímu – Pavol Danko, ktorý zodpovedá za réžiu, a Lukáš Híveš, zodpovedný za komunikačný tím.

- Ako pokračujú prípravy na T22 v Trenčíne?

Pavol: Zo dňa na deň svižnejšie. :) Napríklad dnes som komunikoval s umelkyňou, ktorá bude počas otváracieho ceremoniálu maľovať pieskom. Potom som hovoril s rehoľníkmi, ktorí v jednom z trenčianskych kostolov počas N(M)OCI MODLITBY pozvú účastníkov na Horu pokušenia. S organizáciou Mary´s Meals som riešil ich účasť na Popoludní angažovanosti a tvorivosti. A dokončujeme aj posledné časti duchovnej prípravy na NSM – VÝŠINY. Nové piesne od Janky Zubajovej a Zuzky Eperješiovej vám vyrazia dych!

Lukáš: Uff, silno, mocne neviem, kde mi hlava stojí, a ovplyvňuje to dosť môj život. (smiech) Osobne som sa k centrálnemu tímu NSM pripojil až koncom februára, zodpovednosť prebral v marci a vhupol som do rozbehnutého vlaku, takže mi ešte stále trvá zorientovať sa. Každopádne od začiatku som cítil, že ma do toho volá Boh, a preto verím, že zavolá aj teba a ty sa pripojíš práve k mediálnemu tímu ako dobrovoľník!

- Na čo sa môžu účastníci tešiť?

Pavol: V tejto postcovidovej dobe sa zrejme budú tešiť najviac sami zo seba. :) Sme zvedaví, koľko mladých prijme pozvanie na štvordňové stretnutie a zažije tak na vlastnej koži sviatok mladej Cirkvi. Ja by som bol najšťastnejší, keby sa tešili na Ježiša – prítomného medzi nami – v eucharistickom slávení aj v modlitbe. Na Ježiša, ktorý dáva Cirkvi, spoločenstvám aj mladosti tú pravú chuť! Ale môžu sa tešiť aj na mnohých rehoľníkov, biskupov a kňazov, ktorí s nimi tvoria jeden Boží ľud. A môžu sa tešiť na krásu umenia, hĺbku modlitby, silu svedectva aj nákazlivú radosť spoločenstva...

Lukáš: Na spoločenstvo. To je asi to, čo si možno každý neuvedomí hneď, ale mám nádej, že spätne bude spomínať práve na to. Radosť, smiech, skvelý čas, hlboký čas, duchovný čas, ktorý prežil. Dnes sa na seba pozeráme cez kamery telefónov a počítačov, tu môžeme naplno  prežiť, ako chutí život. Cirkev má čo ľuďom ponúknuť. Plnosť srdca naozaj existuje. 

- Kto všetko sa podieľa na príprave?

Pavol: Okrem najužšieho osemčlenného centrálneho tímu sú to tri desiatky ochotných ľudí z rôznych spoločenstiev, reholí a hnutí. Okolo nich budú slúžiť minimálne tri stovky dobrovoľníkov.

Lukáš: V prvom rade Boh. Na sebe vidím, aký som slaboch, a teda vám hovorím, že toto dielo, ak by nebolo Božie, tak my ľudia to nemáme šancu urobiť a neexistovalo by. A z fyzických osôb ani neviem, stačí to zhrnúť ako „veľa ochotných a skvelých ľudí“? (úprimný smiech)

- Je náročné pripraviť takéto stretnutie?

Pavol: Áno. (smiech) Mám pridať aj nejaký komentár? Robiť v dnešnej dobe podujatie, kde si aj dobrovoľníci platia symbolické vstupné, je takmer šialenstvo. A robiť podujatie, na ktorom spolupracujú najrôznejšie charizmy v našej Cirkvi, je skoro zázrak. Ale Ježiš sa za jednotu silno modlil  a my po nej túžime – po jednote živej a hmatateľnej.

Lukáš: Rapovo povedané – Tak tomu VER, brááácho. (smiech) Je to ako povedať ôsmim ľuďom, že o týždeň idete na Mount Everest, každý máte na zodpovednosti tridsať ľudí a zdroje máte tak na štvrtinu výpravy, a to len smerom hore. Podporte nás, prosím! Robíme to pre mladých, oni sú naša budúcnosť.

- V čom je to najväčšou výzvou?

Pavol: Skĺbiť rôzne predstavy a potreby... Nájsť to, po čom dnes mladé srdce volá...

Hľadať Božiu vôľu na poli pastorácie mládeže na Slovensku... A spolupracovať s Lukášom Hívešom na tomto článku... :)

Lukáš: U mňa je najväčšia výzva zorganizovať všetkých a všetko tak, aby sa mediálny výstup správnym spôsobom dotkol srdca človeka, v akejkoľvek forme sa to k nemu dostane. To bola veta, čo? (smiech)

Minule som nemohol spať, lebo som nevymyslel a neurobil všetko, čo som chcel, a mal som z toho nočné mory, pretože čas beží a keď obsah nie je, tak ako keby o tom nikto nič ani nevedel. Čo nie je moc dobrá mediálna práca. Keď už Pali spomína mňa, tak ja poviem niečo na neho – naozaj sa s ním veľmi dobre spolupracuje a veci sa hýbu vpred. Tak poďte všetci a vykročte na NSM!

Spracovala: Zuzana Vandáková( TK KBS, zva, ml; pz ) 20220516027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]