[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 07. 2024   Meniny má Vladimír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ukrajinci nám dávajú lekcie vytrvalosti a nádeje, vraví brat Benoît z Taizé
P:3, 13. 05. 2022 11:41, ZAH

Ukrajina 13. mája (E-kai) Ukrajinci prechádzajú veľmi ťažkými časmi, ale dávajú nám všetkým lekcie vytrvalosti a nádeje, povedal brat Benoît z ekumenickej komunity Taizé po svojej návšteve Ukrajiny. Pripomenul, že bratia už dlho udržiavajú živý vzťah s kresťanmi na Ukrajine. Na stretnutiach organizovaných komunitou vždy predstavujú veľkú skupinu účastníkov. Preto chceli osobne navštíviť svojich kolegov na Ukrajine a hlavy najdôležitejších cirkví.

V rozhovore pre Vatikánsky rozhlas brat Benoît zdôraznil, že Ukrajinci sa spoliehajú na modlitby kresťanov v Európe. Žiadajú ich tiež, aby boli ostražití voči ruským dezinformáciám. Zástupca ekumenického spoločenstva poznamenáva, že tragické vojnové udalosti paradoxne pomohli zblížiť ukrajinských kresťanov.

„Ekumenická situácia na Ukrajine je veľmi zložitá a bohatá. Mladí ľudia, ktorí sa zúčastňujú na stretnutiach Taizé, pochádzajú z rôznych cirkví. Preto bolo pre nás dôležité, aby sme si po príchode do krajiny vypočuli, čo nám hovoria hlavy jednotlivých komunít. Myslel som si, že kvôli vojne nebudem môcť mať veľa stretnutí. Naopak,“ povedal brat Benoît.

„Mali sme viac stretnutí ako v predchádzajúcich rokoch. Mohol som hovoriť s hlavami všetkých hlavných denominácií, s pravoslávnymi biskupmi oboch patriarchátov, ale aj s gréckokatolíkmi a latinskými katolíkmi. To bol veľmi dôležitý aspekt návštevy. (...) Treba uznať, že tvárou v tvár vojne bola medzi ukrajinskými kresťanmi výnimočná jednota. Hlavy rôznych cirkví sa vyjadrili ak nie jednomyseľne, tak určite v rovnakom duchu, vrátane pravoslávnych moskovského patriarchátu. Mám dojem, že je tu väčšia jednota ako v predchádzajúcich rokoch.

Zdroj: E-kai( TK KBS, ekai, ml; pz ) 20220513026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]